Facebook Google+ Twitter

Czym jest prawo autorskie?

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie zorganizowała seminarium z zakresu wartości posiadanych, kupowanych i sprzedawanych dóbr niematerialnych. Do takich dóbr należą utwory i prawa chroniące ich autorów.

plakat / Fot. Fot.Henryk Czechowski W ramach strategii "Innowacyjna Gospodarka" wspieranej przez Przedstawicielka MARR Kraków / Fot. Fot.Henryk CzechowskiEuropejski Fundusz Rozwoju Regionalnego UE, organizowane są specjalistyczne seminaria i szkolenia dla osób i firm. Mało kto wie, czym są „dobra niematerialne” oraz jakimi przepisami obwarowany jest ich obrót.

Prawo własności intelektualnej chroni różnego rodzaju utwory tworzone, które są wykorzystywane w każdej działalności gospodarczej. Odgrywają bardzo dużą i ważną rolę w budowie nowoczesnej gospodarki. Największym ich zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności firm z różnych dziedzin rynku oraz gospodarki.

Przedstawicielki Azotów Puławy / Fot. Fot.Henryk CzechowskiJuż na etapie opracowywania nowego projektu danego Przedstawiciele Instytutu Przemysłu Skórzanego O/Kraków / Fot. Fot.Henryk Czechowskiprzedmiotu lub myśli naukowej następuje ich ochrona. Przykładowo, projekty mogą powstawać w ramach działalności pracowniczej, jak też na podstawie umów cywilno-prawnych. W takich przypadkach zastanawiamy się, jakie prawo przysługuje twórcy, a jakie prawo do tego utworu ma pracodawca, który zlecił opracowanie danego tematu?

Przedmiotem prawa autorskiego jest zawsze utwór (bez względu na to w jakiej powstał postaci), jak też każdy przejaw twórczej działalności. Przez utwór rozumie się coś, co ma indywidualny charakter, niezależnie od przyszłej jego wartości, przeznaczenia. Musi być rezultatem pracy człowieka - czyli twórcy.

Uczestnicy I / Fot. Fot.Henryk Czechowski Prawo autorskie przysługuje tylko twórcy. W wyjątkowych sytuacjach może przysługiwać osobie trzeciej, przykładowo pracodawcy, ale to regulują odpowiednie przepisy. Dość często są przypadki „współautorstwa”, kiedy kilka osób fizycznych dokonuje opracowanie danego dzieła. W skład prawa autorskiego wchodzą: osobiste prawa autorskie oraz prawa majątkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Szczerze liczę na publikowanie regularnych relacji z "sankcji i dochodzenia odszkodowania"! To może być materiał na DO Roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bywalec
  • bywalec
  • 01.11.2011 08:32

Podgórski zajmij się swoimi sprawami. Zabrał jak zwykle głos i dokopał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Henryku! Pani Barbara ma charekter trudny, o czym się sam kiedyś przekonalem, ale żeby sie od razu tak mocno obrażać?... polecam abyście sobie Państwo pogadali w osobistej korespondencji przez profile. Po co sie boksować na oczach tak postronnych czytelnikow, jak ja. W Dniach tak szczegolnych wycieszenia zyczę i radzę pamietać, gdzie wszyscy, czy mamy racje, czy nie, skończymy. Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z uwagi na naruszenie moich dóbr osobistych i rozpętanie oszczercze kampanii wobec mojej osoby Pani Barbara Romer Kukulska została osunięta z moich kręgów znajomych i zablokowana. Nie wykluczam wobec tej osoby dalszych sankcji i dochodzenia odszkodowania. Gdyby znała się na prawie to wiedziała gdzie jest koniec granicy uwag, a gdzie pomówienie. Polecam lekturę tej pani i jej podobnym literaturę kodeksu karnego.
Pani ta systematycznie szuka ofiary i je memla co widać , że jej stan zdrowia budzi pewne uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to żeby było śmieszniej , Basiu, rzeczony tekst został dziś przed południem zaliczony do "Najlepszych w tym tygodniu". Widziałam na własne oczy. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście gdyby to był felieton "na luzie" a nie sprawozdanie z konferencji w dziale Portfel, to wzięłabym cały artykuł z humorem i przymrużeniem oka.
no, cóż...
Ewo Pan Henryk może być znawcą w wielu tematach, czemu nie, jeśli rzeczywiście będzie pisał rzetelne artykuły. Ten niestety do takowych zaliczyć nie mogę, tym bardziej, że to temat poważny w dziale Portfel. A prawo autorskie i nas dotyczy, autorów tego serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż... Pan Henryk uważa się za znawcę przedmiotu w wielu dziedzinach, a skoro tak - żadnych "niemerytorycznych" uwag od "laików" przyjmował nie będzie.
Basiu! W tej sytuacji postawę Redakcji nawet jestem skłonna zrozumieć, choć jej nie pochwalam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawo własności jest jednym z podstawowych praw, a jego poszanowanie jednym z podstaw demokratycznych ustrojów.
Niby jasne i proste, ale często rozumiane wybiórczo, czyli TAK, ALE.....jak mi pasuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
szeryf
  • szeryf
  • 31.10.2011 21:19

Basiu, redakcja idzie na ilość nie na jakość. Merytoryczność, itp., itd. to dzisiaj na w24 towar deficytowy. Basiu:) ilość, ilość na szlag niech trafi jakość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę pojąć , że Redakcja puściła takie oto zdanie
"można bardzo łatwo podpaść autorowi dzieła, jak też obowiązującemu prawu"
a Szanowny Autor nadal nie uważa za stosowne poprawić.
O tempora!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.