Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest "Pułapka Tesli"?

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
okładka
okładka Fabryka Słów
"Pułapka Tesli" to zbiór opowiadań Andrzeja Ziemiańskiego z pogranicza horroru, kryminału, fantasy i science-fiction, które dzieją się we Wrocławiu.

Fantastyka, a szczególnie fantastyka naukowa, to jedna z niewielu rodzajów literatury, za którą nie przepadam. Lubię, gdy historia przedstawiona w książce ma odniesienia do naszej rzeczywistości. Dlatego wszelkie historie o inwazji kosmitów, robotach czy supernowoczesnych technologiach np. z 3000 roku przegrywają u mnie w przedbiegach. Tym razem jednak postanowiłam zrobić wyjątek i przeczytać najnowszą książkę Andrzeja Ziemiańskiego "Pułapka Tesli".

"Pułapka Tesli" to zbiór 5 opowiadań z pogranicza horroru, kryminału, fantasy i science-fiction. Autor przedstawia w nich przeróżne historie, które dzieją się we Wrocławiu. Ich bohaterami są m.in. zjawy, lekarz, który potrafi manipulować snami czy wynalazca Nicola Tesla.

Opowiadanie "Wypasacz" jest zbliżone do kryminału, dlatego spodobało mi się najbardziej ze wszystkich. W całej Polsce dochodzi do porwań młodych i atrakcyjnych kobiet po przejściach. Ofiary znikają bez wieści, a sprawca pozostaje nieuchwytny. Policja jest bezradna i posuwa się do desperackiego kroku. Podstawia Anitę, młodą policjantkę, która wpisuje się w kryteria oprawcy. Jak można się domyślić, dziewczyna pada ofiarą porywacza. Jak się to wszystko zakończy? Zdradzę jedynie, że nic nie jest takie, jakie się wydawało na początku.

"Polski dom" to najkrótszy i zarazem pierwszy utwór całego zbioru. Jest w nim przedstawiona nieprawdopodobna historia rodziców z dwójką dzieci, którzy gubią się w nocy w nieznanej im okolicy. Pomocną dłoń podaje im tajemniczy nieznajomy i zaprasza do siebie do domu. Noc tę zapamiętają na długo... Muszę przyznać, że autor pozytywnie mnie zaskoczył tym opowiadaniem.

Warto wspomnieć także o tytułowym opowiadaniu. Akcja "Pułapki Tesli" toczy się dwutorowo - w teraźniejszości i przeszłości. Z jednej strony poznajemy Dariusza Jowanowicza, który ma odszukać i zabić Nicolę Teslę, który... nie żyje od ponad 70 lat. Z drugiej, możemy zobaczyć walkę tego serbskiego naukowca z Bellem, Edisonem i Marconim o patenty na swoje wynalazki. Jak zwykle zakończenie zaskoczy czytelnika.
Z kolei "Chłopaki, wszyscy idziecie do piekła" oraz "A jeśli to ja jestem Bogiem?" zawierają w sobie elementy science-fiction oraz motyw wojny. Pierwsze z nich toczy się w przyszłości, w której jest nowoczesna broń i sprzęt, m.in. Wiedźma-7, tajemniczy wynalazek, który chroni ludzi przed pociskami i innym niebezpieczeństwem. Można dowiedzie się z tego tekstu, co znaczy prawdziwe poświęcenia dla dobra sprawy. Drugie opowiadane rozgrywa się na granicy jawy i snu. Jednak to właśnie sen odgrywa najważniejszą rolę, bo od niego zależy życie bohaterów.

Książkę czyta się szybko, przedstawione w niej historie wciągają czytelnika bez reszty. Trudno ją odłożyć, póki nie przeczyta się ostatniego opowiadania. Nie brakuje tu w nagłych zwrotów akcji i nieprawdopodobnych rozwiązań. Ziemiański bawi się z czytelnikiem i trochę wodzi go za nos. Książka bardzo przypadła mi do gustu. Dzięki niej przekonałam się do zbiorów opowiadań oraz przychylniej spojrzałam na fantastykę, za którą nie przepadam. Doszłam nawet do wniosku, że taką fantastykę mogę czytać. Zbiór polecam miłośnikom opowiadań, fantastyki oraz Andrzeja Ziemiańskiego.

Andrzej Ziemiański jest polskim pisarzem, specjalizującym się w fantasy i science-fiction. Zadebiutował w 1979 roku opowiadaniem "Zakład zamknięty". Na swoim koncie ma także m.in. powieści "Bramy strachu", "Achaja" czy "Za progiem grobu".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto