Facebook Google+ Twitter

Czym jest "Pułapka Tesli"?

"Pułapka Tesli" to zbiór opowiadań Andrzeja Ziemiańskiego z pogranicza horroru, kryminału, fantasy i science-fiction, które dzieją się we Wrocławiu.

okładka / Fot. Fabryka SłówFantastyka, a szczególnie fantastyka naukowa, to jedna z niewielu rodzajów literatury, za którą nie przepadam. Lubię, gdy historia przedstawiona w książce ma odniesienia do naszej rzeczywistości. Dlatego wszelkie historie o inwazji kosmitów, robotach czy supernowoczesnych technologiach np. z 3000 roku przegrywają u mnie w przedbiegach. Tym razem jednak postanowiłam zrobić wyjątek i przeczytać najnowszą książkę Andrzeja Ziemiańskiego "Pułapka Tesli".

"Pułapka Tesli" to zbiór 5 opowiadań z pogranicza horroru, kryminału, fantasy i science-fiction. Autor przedstawia w nich przeróżne historie, które dzieją się we Wrocławiu. Ich bohaterami są m.in. zjawy, lekarz, który potrafi manipulować snami czy wynalazca Nicola Tesla.

Opowiadanie "Wypasacz" jest zbliżone do kryminału, dlatego spodobało mi się najbardziej ze wszystkich. W całej Polsce dochodzi do porwań młodych i atrakcyjnych kobiet po przejściach. Ofiary znikają bez wieści, a sprawca pozostaje nieuchwytny. Policja jest bezradna i posuwa się do desperackiego kroku. Podstawia Anitę, młodą policjantkę, która wpisuje się w kryteria oprawcy. Jak można się domyślić, dziewczyna pada ofiarą porywacza. Jak się to wszystko zakończy? Zdradzę jedynie, że nic nie jest takie, jakie się wydawało na początku.

"Polski dom" to najkrótszy i zarazem pierwszy utwór całego zbioru. Jest w nim przedstawiona nieprawdopodobna historia rodziców z dwójką dzieci, którzy gubią się w nocy w nieznanej im okolicy. Pomocną dłoń podaje im tajemniczy nieznajomy i zaprasza do siebie do domu. Noc tę zapamiętają na długo... Muszę przyznać, że autor pozytywnie mnie zaskoczył tym opowiadaniem.

Warto wspomnieć także o tytułowym opowiadaniu. Akcja "Pułapki Tesli" toczy się dwutorowo - w teraźniejszości i przeszłości. Z jednej strony poznajemy Dariusza Jowanowicza, który ma odszukać i zabić Nicolę Teslę, który... nie żyje od ponad 70 lat. Z drugiej, możemy zobaczyć walkę tego serbskiego naukowca z Bellem, Edisonem i Marconim o patenty na swoje wynalazki. Jak zwykle zakończenie zaskoczy czytelnika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.