Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1187 miejsce

Czym jest tolerancja dla dzisiejszego społeczeństwa?

Obecnie wiele mówi się o tolerancji względem osób homoseksualnych, aborcji itp. Jednakże czy wiemy, na czym dokładnie powinna polegać nasza tolerancja i czy znamy jej granice?

Przedmiotem moich rozważań będzie tolerancja, mówiąc ściślej, pokojowe współistnienie grup ludzi o odmiennej historii, kulturze i tożsamości, które dzięki tolerancji staje się możliwe.
Według słownika języka polskiego tolerancja jest to: 1. poszanowanie dla cudzych poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych; wyrozumiałość. 2. pobłażanie dla nagannych zachowań lub zjawisk, osób zachowujących się nagannie; pobłażliwość, wyrozumiałość.
Okazywanie tolerancji jest rozumiane jako postawa czy tez stan umysłu, który obejmuje szereg możliwości:
1. Postawa zrezygnowanej akceptacji odmienności, w imię zachowania pokoju społecznego.
2. Postawa bierna, łagodna, życzliwa obojętność wobec odmienności.
3. Postawa wynikająca z uznania, że inni mają takie same prawa, nawet jeśli korzystają z owych
praw w sposób, który nie budzi naszej sympatii.
4. Postawa otwartości wobec innych, ciekawości, a nawet szacunku.
5. Postawa entuzjastyczna aprobata dla odmienności (jest już to rodzaj tolerancji względem
odmienności, a popieranie jej).

Niezwykle interesujący jest problem tolerancji, kiedy w grę wchodzi odmienność wiążąca się z religią, kulturą, płcią czy sposobem życia - gdy inni nie są uczestnikami naszej wspólnoty, gdy nie ma wspólnych "zasad gry" ani wewnętrznej potrzeby istnienia odmienności, którą inni kultywują i ucieleśniają. Życie w społeczeństwie wielokulturowym stwarza nam możliwości dokonywania znaczących dla nas wyborów. Każdy może wybierać między: różnymi zawodami i zajęciami, między partiami politycznymi czy ruchami społecznymi, pomiędzy formami kultury masowej, wysokiej, mieszczańskiej itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

...Że sobie pozwolę zacytować za pewną inną rozmową: pierwotnie słowo tolerować znaczy tyle co "znosić", co nie ma nic wspólnego z promocją odmiennych zachowań, których nie koniecznie musimy być zwolennikami. Tolerancja to przyzwolenie innym na robienie na co mają ochotę, o ile nie szkodzą tym innym...To pokojowe nastawienie do innych poglądów niż Twój, o ile nie szkodzą innym (nie dotyczą tym niezainteresowanych). A tolerancja wobec innych kończy się tam, gdzie brak jest tolerancji dla innych. Bo w imię tolerancji nie powinno się doprowadzać do sytuacji gdzie brak jest tolerancji. O ile bowiem ktoś np. chce chodzić na rękach (bo np. uważa, że tak wygodniej) to możemy mówić o tolerancji dla niego, tak długo o ile nie będzie chciał narzucać tego sposobu chodzenia innym lub przez swoja ideologię ograniczać innym ich praw.

Nie tyle słowo "tolerancja" jest błędnie rozumiane, co błędnie używane. Często bowiem mówiąc "tolerancja" ma się na myśli "aprobatę". Tolerować możesz tylko coś z czym się nie zgadzasz, co uważasz za złe, ale dopuszczasz jego istnienie w imię wyższych racji (np. szacunku dla osoby i jej wolności).
Można odnieść wrażenie że często jest to świadoma manipulacja. Używa się bowiem słowa "tolerancja", słowa o pozytywnym znaczeniu, tak naprawdę żądając aprobaty, a więc uznania jakieś rzeczy za dobrą - co jest wręcz wewnętrznie sprzeczne z pojęciem tolerancji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.