Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24666 miejsce

Czym jest Yad Vashem?

Yad Vashem oznacza po hebrajsku miejsce lub pomnik i imię. Nazwa zaczerpnięta jest z księgi Izajasza.

Yad Vashem / Fot. Zuzanna Jakubowska Oficjalna nazwa to Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem (hebr.יד ושם). Instytut został powołany na mocy Ustawy o Pamięci, przyjętej przez izraelski parlament Kneset 18 maja 1953 roku. Jest to oficjalny pomnik, poświęcony ofiarom Holokaustu, istniejącym przed wojną gminom żydowskim całej Europy oraz osobom, które udzieliły pomocy Żydom w czasie wojny. Składa się z Muzeum Historycznego oraz: Sali Imion, Izby Pamięci, Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, galerii sztuki, synagogi, archiwum, a także biblioteki i Centrum Badawczo-Oświatowego. Do Instytutu należy też Dolina Zabitych Wspólnot.

Poza tym na terenie Yad Vashem znajduje się kilkanaście pomników poświęconych m.in., żydowskim partyzantom i żołnierzom, Januszowi Korczakowi oraz zamordowanym dzieciom. Ten ostatni monument jest moim zdaniem najbardziej wstrząsający. Został ufundowany przez państwa Spieglów. W ciemnej przestrzeni znajdują się zdjęcia oraz imiona, rozjarzone tysiącami świec płonących ku czci małych męczenników (m.in. syna fundatorów - Uziela), rozlegają się głosy wymieniające ich imiona, wiek i kraj, z którego pochodzili.

Na terenie całego parku znajdują się drzewka posadzone przez Sprawiedliwych (lub ich rodziny), którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Obecnie, ze względu na brak miejsca, ich nazwiska umieszczane są na specjalnej ścianie pamiątkowej.

Pomnik poświęcony dzieciom. / Fot. Zuzanna JakubowskaW Sali Pamięci odbywa się zawsze ceremonia wręczania medali Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. W 1962 roku powstała Aleja Sprawiedliwych. Do 2007 roku w Yad Vashem było wpisanych 22 tysiące nazwisk, z 44 krajów. Pośród nich 6 tysięcy Polaków.

Wśród drzewek posadzonych w Alei Sprawiedliwych znajduje się również drzewko posadzone w 1963 r. przez Władysława Bartoszewskiego i Marię Kann w imieniu Rady Pomocy Żydom Żegoty - jedynej organizacji w okupowanej Europie, powołanej w celu ratowania Żydów. Swoje drzewka mają również Oskar i Emilie Schindler, Irena Sendlerowa, Czesław Miłosz a także Zofia Kossak-Szczucka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.