Facebook Google+ Twitter

Czym może nas zainfekować kleszcz?

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo poważne choroby, które mogą na zawsze upośledzić funkcjonowanie naszego organizmu. Lekarze często nie rozpoznają tej choroby, błędnie kwalifikując schorzenie. Tym bardziej więc powinniśmy uważać na kleszcze.

Kleszcz / Fot. Richard Bartz, Munich Makro Freak, CC 2.5, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ixodes_ricinus.jpg&filetimestamp=20070509124529Kiedyś mało kto przejmował się ukąszeniem kleszcza; nie wzbudzało ono najmniejszych emocji. Jednak hasło kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza stają się nam coraz bardziej bliskie. Dlaczego? Niestety wskutek rosnącej liczby chorych na te groźne choroby.

Osoba zarażona KZM przechodzi dwie fazy choroby. Pierwsza ma objawy zbliżone do grypy; druga przebiega bezobjawowo.

Następnie chorzy doświadczają jednego z czterech objawów klinicznych o zmiennej częstotliwości: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych; zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu; zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia kręgowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych z objawami zapalenia korzeni nerwowych.

Czas pobytu w szpitalu waha się od kilku dni do kilku miesięcy, przy czym ponad 46 proc. pacjentów wychodzi ze szpitala z trwałymi śladami choroby wymagającymi długoletniego leczenia. W przeciwieństwie do boreliozy, na KZM nie działa żaden antybiotyk.

Dr hab. med. Joanna Zajkowska, Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białymstoku na stronie kleszcze.info.pl podaje, że "nie ma leku, który hamowałby namnażanie się wirusa. Nie ma leczenia przyczynowego. W trakcie pobytu w szpitalu łagodzimy jedynie objawy choroby".

Borelioza to choroba znana również pod nazwą krętkowica. Jest przewlekłą, wieloetapową infekcją bakteryjną. Wywołują ją bakterie – tzw. krętki (Borrelia burgdorferi) przenoszone przez wszystkie postacie kleszczy. Stąd bywa również nazywana krętkowicą kleszczową. Co roku zapada na nią kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Boreliozy nie można bagatelizować i lekceważyć, ponieważ nierozpoznana i nieleczona poważnie zagraża naszemu zdrowiu. Kobietom w ciąży grozi nawet poronieniem i uszkodzeniem płodu. Już leczenie pierwszej fazy tej choroby wymaga zastosowania dużej dawki antybiotyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kleszczy się nie uniknie. Ważne jest by po wyjściu z lasu dokładnie obejrzeć ciało i ewentualnie kleszcza usunąć. Na Mazurach, czy na grzybobraniu często z kleszczami się "spotykam". Jak do tej pory nie trafiłem na te groźne, a jest ich chyba dwa rodzaje. Wielokrotnie pomagałem innym turystom kleszcze wyciągać i to bez dodatkowych atrakcji. Obecnie w aptekach można nawet kupić specjalną pęsetę do usuwania kleszczy. Nazywa się ona TICK Tweezers.
Najważniejsze to nie ulegać panice.
Szczepionki? Może to tak jak w ubiegłym roku... Kasa dla producentów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.