Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18903 miejsce

Czym Polacy palą w piecach?

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce stało się ogromnym problemem. Programy zachęcające do likwidacji pieców węglowych, dofinansowywane z budżetu krajowego i unijnego nie przynoszą spodziewanych rezultatów.

 / Fot. MPEC KrakówDo walki ze smogiem włączają się Urzędy Miast, miejskie spółki i przedsiębiorcy. Jeśli emisja toksycznych substancji emitowanych przez Polskę nie spadnie, Unia Europejska zapowiada drakońskie kary.


Polska to najbardziej zanieczyszczony kraj w Unii Europejskiej. Oprócz toksyn pochodzenia przemysłowego i z komunikacji, głównym powodem złego stanu powietrza są pyły ze spalania węgla w paleniskach domowych. A to z kolei spowodowane jest między innymi niską jakością, dostępnego na rynku, węgla. O ile węgiel wykorzystywany w dużych przedsiębiorstwach jest kontrolowany pod względem jakości, to ten sprzedawany w części składów w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Niska jakość węgla w składach

Wielokrotnie zdarza się tak, że na indywidualnego kupca czeka węgiel bardzo niskiej jakości. Często jest on mieszany z pyłem węglowym i zabarwionymi pyłem kamieniami, ziemią, korzeniami, cegłami, a nawet trocinami, gwoździami, wiertłami etc. Nie dość, że spalanie takiego węgla emituje ogromną ilość toksycznych związków, daje niższą wartość energetyczną, to powoduje też niszczenie pieców. Nie inaczej jest w przypadku tak zwanego ekogroszku. Do niego dosypywany jest żużel i inne niepotrzebne materiały podnoszące wagę produktu. Zatem z pozoru tanie paliwo okazuje się być mało wydajne, a jego zakup zupełnie niekorzystny.

Brak wiedzy

Brak wiedzy wśród mieszkańców miast i wsi zbiera swoje żniwo w postaci bardzo wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Właściciele domów bezkarnie spalają w piecach śmieci, opony, plastikowe butelki, pampersy itd. Wszystko to powoduje emisję tysięcy toksycznych substancji do atmosfery, które wdychają sami palący w piecach, ich dzieci i my wszyscy.

Dofinansowanie na zastąpienie pieca węglowego ekologicznym źródłem ciepła

Wszyscy mieszkańcy, którzy zdecydują się na wymianę paleniska węglowego na ekologiczne źródło ciepła mogą starać się o dofinansowanie z Urzędu Miasta. Przyznawane jest ono na wymianę pieca węglowego na miejską sieć cieplną, ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe i odnawialne źródła energii.

Warto pomyśleć o tym jak najszybciej, ponieważ miasto z czasem będzie ograniczać wysokość dotacji na wymianę pieców. Jeszcze tylko w tym roku można uzyskać do 100 % zwrotu poniesionych kosztów. W 2016 roku dofinansowanie sięgnie 80 %, w 2017 roku do 60 %, a w 2018 roku - 40 % poniesionych kosztów.

Pomyśl o wymianie pieca węglowego już dziś. Nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wdychane przez nas zanieczyszczenia (znajdujące się zarówno na zewnątrz, jak i w naszych mieszkaniach) akumulują się w tkankach, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Jeśli nie podejmiemy działań już dziś, to za 15 lat alergię będzie miał co drugi Polak, a objawy astmy, z upływem czasu, będą przeradzały się w nowotwory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.