Facebook Google+ Twitter

Czym są Klastry Polskie i jakie jest ich znaczenie

Szeroko pojęty rozwój wspierany przez naukę w porozumieniu z administracją państwową rodzi niezwykłe bogactwo pomysłów, które u obliczu kryzysu stanowią niezastąpione narzędzie w rękach Związku Pracodawców “Klastry Polskie”.

Międzynarodowe spotkanie klastrów - pod patronatem Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan WęgrzynekCzym zatem są Klastry Polskie i jakie jest ich znaczenie w procesie wzrastania potęgi państw?


Organizacja spotkań w Sejmie i Senacie delegacji Evolucia ze Stanów Zjednoczonych przez Związek Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan WęgrzynekKlaster to geograficzne skupisko wzajemne powiązanych i współpracujących z sobą firm i instytucji, jednostek świadczących usługi, środowisk uniwersyteckich i instytucji badawczych. Związek Pracodawców “Klastry Polskie” skupia animatorów klastrów gospodarczych z całego kraju. To swego rodzaju porozumienie tworzące pole wzajemnej współpracy środowisk: biznesu, nauki i obszaru administracyjnego. Innymi słowy Kastry Polskie to stosunkowo nowa instytucja samoorganizacji biznesu, wspierana przez organy administracyjne, polegająca na wzajemnej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, czy też wytwórcami i jednostkami naukowymi na określonym obszarze, czy to gospodarczym czy geograficznym. Zakres działalności kryjącej się pod wspólną nazwą klastry zaczyna się od najbardziej innowacyjnych inicjatyw, takich jak klastry lotnicze, instytucji otaczania biznesu, klaster żeglarski, a kończy na klastrach turystycznych, przemysłowych czy spożywczych.

Konferencja Energia i Środowisko w Pałacu Kultury pod patronatem Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan WęgrzynekFirmy, ośrodki i instytucje skupione wokół Klastrów Polskich zajmują się głównie prowadzeniem badań, produkcją, konsolidowaniem usług, gromadzeniem surowców, szkoleniami, badaniami, marketingiem, logistyką i sprzedażą.


Spotkanie w Ministerstwie Gospodarki z przedstawicielami Związku Pracodawców Klastry Polskie / Fot. Bogdan WęgrzynekCo najistotniejsze, Związek Pracodawców Klastrów Polskich stawia przede wszystkim na współpracę, a nie na współzawodnictwo. To, co stanowi priorytet to zmiana postrzegania wzajemnych stosunków biznesowych z konkurencyjnych na kooperację. Natomiast tym, co najbardziej wzmacnia współpracę są pieniądze europejskie. Organizacja czy uczestnictwo w licznych kongresach Związku Pracodawców “Klastry Polskie” powoduje, że we wspólnej sprawie spotykają się przedstawiciele biznesu, administracji i polityki. Podczas tego typu konfrontacji ogólne hasła dotyczące przedsiębiorczości, nowych inwestycji i szeroko pojętej innowacyjności nabierają nowego znaczenia.Rozmowy o współpracy międzynarodowej pomiędzy Związkiem Klastrów z Francji z Związkiem Pracodawców Klastry Polskie w PARPie / Fot. Bogdan Węgrzynek

Izabela Okarmus, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Klastry przydały się przede wszystkim przedsiębiorcom... wzmocniły ich a przydałoby się żeby to państwo było najsilniejszą jednostką prawną. Silne państwo to dostatnio żyjący obywatel - dostatnio żyjący obywatel to silne państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.