Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19436 miejsce

Czym są "Kulminacje"?

"Kulminacje" to literacki flirt jednego pisarza i ośmiu pisarek, który rozgrywa się w świecie damsko-męskim. Opowiadania Janusza L. Wiśniewskiego stają się punktem wyjścia dla utworów gwiazd kobiecej literatury.

okładka / Fot. wydawnictwo Wielka LiteraCzym jest kulminacja uczuć? Dochodzi do niej, gdy pierwiastek męski zderza się z żeńskim. Podobnie dzieje się w przypadku zbioru "Kulminacje", w którym jeden pisarz wdaje się w polemikę z ośmioma pisarkami - na temat relacji damsko-męskich. Bohaterki opowiadań znajdują się w kulminacyjnych sytuacjach życiowych.

"Kulminacje" to zbiór 8 opowiadań Janusza L. Wiśniewskiego, z którymi dyskutują znane pisarki tworzące kobiecą literaturą. Wśród nich są: Paulina Holtz, Małgorzata Warda, Izabela Sowa, Magdalena Witkiewicz, Manula Kalicka, Agnieszka Niezgoda, Marika Krajniewska i Joanna Jodełka. Razem daje to 16 tekstów o relacjach damsko-męskich.

Autorki biorą na warsztat utwory Wiśniewskiego, które stają się inspiracją dla ich opowiadań. Wspólnie zastanawiają się nad kobiecością. Tworzy się z tego niezwykły dialog, w którym jest mowa o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach i niezwykłych kobietach.

Najbardziej spodobał mi się duet Janusz L. Wiśniewski - Manula Kalicka. Ich opowiadania "Arytmia" i "In-wersja" świetnie się uzupełniają. To opowieść o dwójce ludzi, którzy spotykają się przypadkowo, w dość nietypowej sytuacji i się w sobie zakochują. Niestety ich szczęście jest ulotne, a wszystko przez skrywaną tajemnicę... Dużym walorem tych opowiadań jest to, że te same sytuacje widzimy z dwóch różnych perspektyw - żeńskiej i męskiej. W dodatku Kalicka wplata do swojego utworu fragmenty z "Arytmii" Wiśniewskiego, dzięki czemu teksty się przenikają i tworzą jedną całość.

Zaciekawił mnie także duet Janusz L. Wiśniewski - Joanna Jodełka. "Menopauza" Wiśniewskiego, opowiadająca o wizycie u ginekologa, który pozbawia złudzeń swoją pacjentkę, staje się punktem wyjścia dla rozważań na temat kobiet w wieku 50+. Czy nadal są atrakcyjne, czy mogą się podobać płci przeciwnej. "Andropauza" Jodełki opisuje bohaterkę, postać, kobietę po pięćdziesiątce z opowiadania Wiśniewskiego. Nie jest postacią z krwi i kości, tylko wymysłem pisarza, która kłóci się ze swoim twórcą, gdyż nie podobają jej się pewne rozwiązania fabularne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.