Facebook Google+ Twitter

Czym zaskoczy wiernych papież Franciszek?

13 marca 2013 roku wybrano nowego papieża, który przyjął imię Franciszek. We wtorek 19 marca papież zainaugurował swój pontyfikat.

Jorge Bergoglio (76.) jest Argentyńczykiem włoskiego pochodzenia. Dotychczas pełnił funkcję arcybiskupa Buenos Aires.
Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ojciec Mario pracował jako kolejarz, a matka Regina zajmowała się domem. Jako dwudziestolatek lubił argentyńskie tango, kino, sztukę i literaturę. W wieku 21 lat wstąpił do seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął dwanaście lat później, w 1969 roku. W 1992 roku został biskupem. Od 1997 roku ustanowiony biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Do rangi kardynała został mianowany przez Jana Pawła II w 2001 roku.

Wybór nowego papieża nie był jednoznaczny. Brano pod uwagę kandydatury Scoli, Scherera czy arcybiskupa Bostonu O’Malleya. Podczas obiadu kardynałów wypłynęła kandydatura arcybiskupa Bergoglio. Kardynał Bergoglio był również brany pod uwagę przed ośmioma laty na konklawe. Otrzymał 40 głosów, podczas gdy kardynał Ratzinger 72. Jak podaje Newsweek, Beroglio prosił wówczas aby go nie wybierano tłumacząc, że „to zbyt trudne zadanie”. Za drugim razem się zgodził mówiąc do kardynałów: „Niech wam Bóg wybaczy to, co mi zrobiliście”.

Dokąd poprowadzi lud nowy papież?

W 2001 roku kardynał Bergoglio zaskoczył personel szpitala w Buenos Aires kiedy poprosił o dzban, umył nogi i ucałował stopy 12 pacjentom chorym na AIDS. W trakcie krachu w Argentynie brał udział w koncercie na którym domagano się praw dla biednych. Papież Franciszek jest orędownikiem Kościoła dla ubogich. Tak jak św. Franciszek z Asyżu pragnie Kościoła ubogiego. Bez przepychu i pieniądza. Wraca z konklawe autobusem, nosi cywilne buty (zamiast czerwonych papieskich), sam pokrywa rachunki w hotelu Santa Clara. Nie podoba mu się przepych papieskich apartamentów. Wiernym w Argentynie odradzał podróż na wtorkową inaugurację pontyfikatu, sugerując aby pieniądze przeznaczyli na pomoc ubogim. Nie lubi gdy wierni odnoszą się do niego oficjalnie. Woli, gdy nazywają go „ojcem Bergoglio”. Już jako kardynał nie mieszkał w pałacu diecezji. Zajmował skromne mieszkanie w wielorodzinnym budynku. Wolał być między ludźmi. Jest miłośnikiem piłki nożnej. Od 2008 roku jest honorowym członkiem klubu San Lorenzo de Almagro - wiadomosci.wp.pl.

Pracownicy papieskiej ochrony są przerażeni niefrasobliwością papieża Franciszka. Jeżeli wprowadzi w Watykanie taki sam styl życia, który prowadził w Argentynie (jeździł metrem, gotował dla siebie, nie posiadał sprzątaczki i kucharki) to będzie niosło ze sobą wiele konfliktów ze służbą.

Papież odmówił założenia mucety (czerwonej pelerynki) odnosząc się do księdza ceremoniarza słowami: „To niech sobie ksiądz sam na siebie włoży. Karnawał się już skończył”. („Echo Dnia”) Podczas pierwszej mszy w Kaplicy Sykstyńskiej kazał odsunąć ołtarz i stanął przodem do wiernych. Tymi słowami odniósł się do kardynałów: „Jeśli nie będziemy głosić Chrystusa, staniemy się żałosną organizacją pozarządową”. (…) Kiedy idziemy bez krzyża możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana”.

W kwestiach doktrynalnych nowy papież nie zakłada zmian. Jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji i homoseksualizmu. Czeka go z kolei uporządkowanie kurii, która potrzebuje odnowy. Nadużycia finansowe na wielką skalę i skandale seksualne w ostatnim czasie budzą wiele sprzeciwu. Dlatego Bergoglio przez swoją radykalną postawę nie był kandydatem kurii. Nowy papież będzie musiał także zmagać się z kryzysem wiary. Jak podaje „Echo Dnia” w ostatnich dwóch latach odsetek katolików na świecie spadł z 17-19 procent, podczas gdy islam wyznaje już ok. 20 procent ludzi na świecie.

Rzymianie ucieszyli się z abdykacji Benedykta XVI i z wyboru nowego papieża. Poprzedni pontyfikat był klęską Ratzingera i klęską Włochów. Watykanista Paolo Rodari, odnosząc się do konklawe powiedział: „Zostaliśmy otoczeni i pokonani. Przegrali nie tylko kardynałowie Bertone i Sodano, wydzierający sobie władzę w Watykanie. Przegrali wszyscy Włosi” - donosi „Newsweek”.

Wybór papieża spoza Europy to dobry znak. Być może pozwoli na pozbycie się chłodu i hierarchizmu właściwego Kościołowi katolickiemu w Polsce i w Europie. Fundamentalne wartości chrześcijaństwa takie jak solidarność, pokój, tolerancja, pomoc dla najbiedniejszych są potrzebne dziś bardziej niż kiedykolwiek w świecie, obciążonemu spiralą materializmu i nierówności.

We wtorek, 19 marca Rzym zamienił się w twierdzę. Uroczystości inauguracyjne podczas których papieżowi został założony paliusz i Pierścień Rybaka rozpoczęły się o godz. 9.30. Wcześniej Ojciec Święty jeździł po placu przed bazyliką watykańską, witając się z wiernymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Wybór papieża spoza Europy to dobry znak. Być może pozwoli na pozbycie się chłodu i hierarchizmu właściwego Kościołowi katolickiemu w Polsce i w Europie. Fundamentalne wartości chrześcijaństwa takie jak solidarność, pokój, tolerancja, pomoc dla najbiedniejszych są potrzebne dziś bardziej niż kiedykolwiek w świecie, obciążonemu spiralą materializmu i nierówności."
Podpisuję się pod tymi słowami obydwiema rękami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież Franciszek już skradł moje serce .
Zaskakuje mnie codziennie , jest spontaniczny , serdeczny , skromny .
Zafundował nam swoiste rekolekcje wielkopostne mówiąc o wierze , miłości , szacunku .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.