Facebook Google+ Twitter

Czym zawinił doktor Chazan?

Oburzenie na dr. Chazana jest manipulatorskim zabiegiem aborcjonistów, którzy wykorzystują nieszczęście dziewczynki do odwrócenia proliferskiego trendu. Pozbawieni edukacji ontologicznej ulegamy złudzeniu, że jakość życia przerasta je.

 / Fot. TVN24/x-newsW dyskusji którą wywołała najpierw Deklaracja Wiary lekarzy a potem ciąża 11-latki, która padła ofiarą gwałtów, kładzie się nacisk na rozpalone afektywnym paliwem oceny estetyczne płodu i moralne lekarzy, którzy nie chcą wykonywać zabiegu aborcji, bo uważają ją za morderstwo. Jak zwykle masom pokazuje się winnych do zlinczowania i gorszych do wykluczania.

- Lekarze w Polsce odwrócili się od kobiet - podkreślała W. Nowicka. Ale to nie jest prawdą. Kobiety chętniej odwiedzą lekarzy kierujących się katolicką etykę, niż takich, którzy nie przyznają się do jakiejkolwiek etyki. W krajach, gdzie aborcja jest zabroniona lub znacznie ograniczona śmierci okołoporodowej jest mniej a profilaktyka i opieka ginekologiczna zawsze stoi na wyższym poziomie. Dlaczego? Uwzględnienie podmiotowości dziecka skutkuje rzetelniejszym podejściem do matki.

Czytaj więcej:Pogarda dla życia w Denver. Polemizując z Michalskim

Profesor Chazan, który w nie wszystkich przypadkach aborcję uważa za pomoc medyczną, bronił swojego stanowiska: Celem służby zdrowia nie jest czyszczenie populacji z ludzi. - Nie mamy zamiaru walczyć z nauką. Chodzi o co innego. Niektórym się nie mieści w głowach, że w miarę inteligentny człowiek, lekarz, może mieć na tyle odwagi i być na tyle bezczelnym, żeby publicznie przyznawać się do wiary w Boga. (...) Sądzę, że tym młodym ludziom należy dać przykład, aby odważnie przyznawali się do swoich przekonań nie krzywdząc przy tym nikogo - powiedział lekarz. - Chcielibyśmy, żeby pacjenci zrozumieli, że my, wszyscy lekarze, pielęgniarze, pielęgniarki i położne, nie jesteśmy robotami. Nie jesteśmy do wynajęcia, po to by wykonać każdą pracę. Mamy swoje sumienie i system wartości. Prosilibyśmy o uszanowanie tego, tak jak my szanujemy system wartości naszych pacjentów - apelował.

Czytaj więcej: Deklaracja lekarzy dzieli nas po połowie

Czy urodzenie dziecka przez tę dziewczynkę grozi jej utratą życia lub zdrowia? Możemy się oburzać i nie zgadzać, ale miliony kobiet na całym świecie jest włączona w kultury, w których wczesna prokreacja jest normą a dotyczy to tak ogromnych populacji, jak hinduska, arabska czy afrykańska.

Prawdopodobnie samopoczucie dziewczynki jest wynikiem społecznych znaków ocennych i działa to w obie strony. Jej otoczenie społeczne może potępiać przedwczesne rodzicielstwo albo może potępiać aborcję. Może też zachodzić kompilacja kilku ocen naraz: będziemy potępiać gwałt, żałować, że będzie rodziła tak wcześnie a jednocześnie cieszyć się z faktu, że nie odebrała życia swojemu dziecku.

Relatywne jest nie życie, lecz tzw. zdrowie psychiczne. Depresja poaborcyjna jest dużo niebezpieczniejsza niż poporodowa. Po aborcji kobiety kilkakrotnie częściej targają się na swoje życie. Przebadano pod tym kątem statystyki z kilku dekad.

Czytaj więcej: Polacy mówią nie aborcji

Jak relatywne są przeciwskazania dla wczesnych porodów pokazuje też przykład z Pensylwanii, gdzie znany multimilioner zaoferował 70 tys. dolarów rodzicom 12-latki. Ta urodziła zdrowe dziecko bez uszczerbku dla własnego zdrowia, a ponieważ mężczyzna zaoferował drugie 70 tys. dolarów za odchowanie dziecka w tej rodzinie, synek miał szansę doróść przy biologicznych dziadkach. Po pięciu latach wyznali oni, że jedyne czego pragną to zwrócić pieniądze donatorowi: "Radość z naszego wnuka jest tak ogromna, że po prostu wstydzimy się tamtego zdarzenia. Nie ma pieniędzy, które warte byłyby Alana." Matka chłopca wyszła za mąż, oboje z partnerem wychowują go obecnie.

**

Człowiek w rozwoju ontogenetycznym przybiera kilka postaci: zarodkową, płodową, noworodkową, niemowlęcą, dziecięcą, młodzieńczą, dojrzałą i starczą. W Raporcie Wyjaśniającym do Konwencji Rady Europy o Prawach Człowieka i Biomedycynie napisano: Konwencja używa wyrażenia "istota ludzka", by stwierdzić konieczność ochrony godności i identyczności wszystkich istot ludzkich. Uznano za powszechnie akceptowaną zasadę, że ludzka godność i tożsamość istoty ludzkiej ma być respektowana od chwili, gdy zaczyna się życie (as soon as life began). A to dlatego, że jest ona nową, autonomiczną osobą z własnym unikalnym wyposażeniem genetycznym determinującym jej cechy od koloru oczu do ilorazu inteligencji przynależącym do gatunku ludzkiego. "Jeśli masz wątpliwości, czy za murem stoi człowiek, którego nie widzisz, nie rzucaj kamieniami" - mówił Jacek Kuroń.

Czytaj więcej: Komu szkodzą związki partnerskie?

Zakwestionowanie człowieczeństwa dziecka nienarodzonego wymaga wprowadzenia opisowej definicji człowieka. Definicja taka z konieczności musi być arbitralna. Wolność od embrionów, kodów genetycznych, ustalonej natury i moralności jest ustrojem, którego centrum wypełnia sam człowiek, nijaki, bo niedefiniowalny, zredukowany do wolności - czyli do "jak", nie "po co".

***

Deklarację Wiary lekarzy, w której powołano się na pełną wersję przysięgi Hipokratesa popiera aż 49 proc. Polaków a tylko 43 proc. nie zgadza się z nią twierdząc, że lekarz nie może odmówić aborcji, sztucznego zapłodnienia czy eutanazji, powołując się na konflikt sumienia. Jeszcze większą niespodzianką jest fakt, że prawo do odmowy wykonania procedur medycznych przyznaje lekarzom aż 78 proc. Polaków między 18. a 24. rokiem życia i 57 proc. w przedziale 25–34 lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

Tę odpowiedź wyjęłaś z żydowskiego dowcipu. O gwałcie Salci w lesie doniesiono Ickowi, a ten miał odpowiedzieć: Wielki mi las! Zaledwie kilka drzew.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" o mordowaniu lekarzy w imię zasad, które wyznaje zaledwie część społeczności."

To są te twoje chwytliwe opowieści, do których nie chcę się zniżać. Ilu tych lekarzy na przestrzeni 40 lat zamordowano? 3,4? Nie obejmuje ich nawet statystyka losowego prawdopodobieństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro lubisz szokujące historyjki, to ja ci też parę rzucę. A czemu nie?

Amerykański pastor Warren Fox opowiedział o jednym ze swoich spotkań z aborcjonistami. Jako aktywista pro-life często stoi on przed klinikami aborcyjnymi, gdzie usiłuje nawracać morderców dzieci oraz ich „pacjentów”.

Jedną z klinik, przed którą pracował, była klinika aborcyjna Judy Madsen Johnson. Pastor nawiązał rozmowę z aborcjonistką z tej kliniki, który właśnie przyjechał do pracy. Zaproponował, że pomoże znaleźć jej nowe miejsce pracy, w którym kobieta ta będzie mogła ratować życie, a nie je odbierać.

Pracownica kliniki odpowiedziała aktywistom w szokujący wprost sposób. Jak wspomina Warren Fox, odparła: „Pozwól mi zadać pytanie. Czy sądzisz, że poddawanie psów eutanazji jest w porządku?”. Zapytała następnie, jaka jest różnica między tym procederem, a dokonywaniem aborcji.

Ta rozmowa, jeżeli można wierzyć relacji pastora, obnaża niebywałe szaleństwo zwolenników aborcji. Jak widać dla niektórych z nich zadanie śmierci dziecku nie ma większego znaczenia od uśpienia psa.

Co więcej, jak wskazuje Sarah Terzo z Live Action News, taki pogląd ma swoją podstawę prawną. Psa bowiem można uśmiercić jedynie „humanitarnie”, poprzez zastrzyk. Tymczasem nienarodzone dziecko przy niektórych typach aborcji po prostu rozrywa się kawałek po kawałku.

Gdyby ktoś zabił psa tak, jak zabija się dziś dzieci: odrywając mu nogi i ręce, krusząc czaszkę… Proszę sobie wyobrazić oburzenie, jakie wybuchło by wokół takiego aktu! Tymczasem dzieci giną w ten sposób w majestacie prawa każdego dnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

M.Czerw - "z całą pewnością jest to TEŻ dyskusja o granicach ingerencji państwa w sumienie obywateli."

Błąd! Państwo nie ingeruje w sumienie, państwo nie nakazuje nikomu dokonywania skrobanek. Umożliwienie w szczególnych przypadkach to nie ingerencja a stworzenie warunków do optymalnego wyjścia z nadzwyczajnej sytuacji.

Nadużycia w amerykańskich klinikach ... tak; a również o mordowaniu lekarzy w imię zasad, które wyznaje zaledwie część społeczności. Jak nie można lekarza zmusić, to można go w imię boże zabić.

W czasach, kiedy bez żadnych klauzuli panowie Piecha i Chazan (i prawie wszyscy ginekolodzy) dokonywali aborcji na życzenie, przyrost naturalny w kraju był dodatni; mimo wszystko. Nie zdarzały się w szpitalach przypadki samookaleczeń ciężarnych, zakażeń po pokątnych, zabiegach, pozostawiania dzieci w szpitalu, podrzucania do okienek życia ani zakopywania ich w beczkach.

"...obrzydliwa nagonka na katolików" - Ostateczny argument katolików, którzy jak przysłowiowy pastuszek wrzeszczą, że napadł ich wilk, chociaż wilka nie ma...

Sądzę, że pora zakończyć ten kabaret monologów męczących, bo ktoś tu chce faktycznie błyszczeć statystyką, przypadkami w Ameryce i krytyką etyka, którzy wyznaje zasadę "co Boskiego Bogu, co cesarskiego-cesarzowi " i kompletnym ignorowaniem faktu, ze tam, gdzie istnieje całkowity zakaz czegokolwiek, tam natychmiast rozrasta się przestępcze podziemie.
Kasa Marysiu, kasa....

Komentarz został ukrytyrozwiń

statystyka w etyce tez ma swoje miejsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwigo, a czytałaś o nadużyciach w amerykańskich klinikach aborcyjnych. Możemy się licytować na przerażające i potępiające hipokryzję opowieści. Nie uważam tego za sensowne. Chcesz błyszczeć, to opowiadaj te swoje horrory naiwnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

J. Kowalczyk
z całą pewnością jest to TEŻ dyskusja o granicach ingerencji państwa w sumienie obywateli. Obywatele, którzy ustępują projektowi totalitarnemu państwa stają się jego przedmiotem - przestają być podmiotem.

"Kazimierz Bem jest znanym obrońcą zabijania nienarodzonych, a także „małżeństw” gejowskich itd.
co leczy aborcja? aborcja zabija nienarodzone dzieci, a nie ma takiej definicji leczenia, które uznawałoby zabicie kogoś za uzdrowienie go czy wyleczenie.
zdecydował się na uczestnictwo w obrzydliwej nagonce, przypominającej antysemicką akcje z III Rzeszy, na katolików. Protestantyzmowi z pewnością to nie pomaga, bo pokazuje, że część pastorów zwyczajnie zdradza Ewangelię"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z przepisami [ chyba że się coś zmieniło ] dr Chazan powinien zostać odwołany z funkcji kierowniczych bowiem skończył 70 lat .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mario, napisałaś w tekście: "Deklarację Wiary lekarzy (...) popiera aż 49 proc. Polaków a tylko 43 proc. nie zgadza się z nią twierdząc(...)"


Kiedy Ty przestaniesz powoływać się na badania sondażowe przy uzasadnianiu spraw etycznych? Chcesz sacrum uzasadniać używając profanum?

Skoro uznajesz, że źródłem tych prawd i zasad jest jakaś domniemana superinteligencja, to żadne liczby i procenty uzyskane ludzkimi metodami nie powinny dla Ciebie mieć jakiegokolwiek znaczenia. Powoływanie się na nawet miliony czy miliardy osób, którzy myślą tak czy siak, jest zasadniczym błędem metodologicznym w dyskusjach o sprawach wiary.
Wiem, że te tłumy ludzi na mszach czy marszach napędzają pożądane emocje w innych osobnikach boskopoczętych, ale jest to obrzydliwa gra na emocjach tych ludzi, wykorzystywana marketingowo do zapewnienia bytu ogromnym zastępom pracowników uzurpujących sobie miano sług tej superinteligencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tokfm.pl/blogi/pismo-er/2014/06/bem_religijne_psucie_panstwa/1

"Obecna dyskusja nie jest wbrew pozorom o aborcji, choć tak ją przedstawia polska prawica. Jest to dyskusja o granicach religii i państwa. I o tym co robić, gdy nasze sumienie kłóci się z przepisami prawa....Państwo, które ustępuje fanatykom, nigdy nie zazna spokoju. Religia, która daje się manipulować fanatykom, nie chwali Boga, tylko Bogiem poniewiera. Tak oto stajemy się powoli przestrzenią słabego państwa, złej religii i fikcyjnych obywateli."

Ks. dr Kazimierz Bem – prawnik, teolog, pastor ewangelicko-reformowany Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (UCC, USA), członek redakcji „Pisma er”

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.