Facebook Google+ Twitter

Czym żyje świat 8 sierpnia? Czołówki najważniejszych serwisów

Oto przegląd najważniejszych wiadomości ze światowych serwisów. Dowiesz się, kto chce nazwać dziecko Superman i co robią niedźwiedzie w Japonii. Zobaczysz drugi film o zawalonym moście na Missisipi.

Australia i Oceania

Zmiana partii rządzącej w Timorze Wschodnim spowodowała zamieszki
ONZ potępiła eskalację zamieszek w Timorze Wschodnim, w wyniku których ranionych zostało 4 pracowników tej organizacji. W kraju wybuchły zamieszki po mianowaniu nowego rządu. Gabinet został wybrany przez Xanana Gusmao (zwycięzcę wyborów z przed pięciu tygodni i byłego prezydenta). Celami obieranymi przez uczestników zamieszek są policjanci ONZ oraz australijscy i nowozelandzcy żołnierze. Rozruchy obejmują podpalenia, rzucanie kamieniami i blokady dróg z płonących opon.

Po wyborach żadna partia nie zdobyła samodzielnej większości. Były prezydent i lider jednej z opozycyjnych partii zbudował koalicję. Dotychczas rządząca partia, która dostała największa liczbę miejsc, Fretilin, uznała takie rozwiązanie za niekonstytucyjne i zdecydowała się zbojkotować prace parlamentu. Jej odejście o władzy spowodowało zamieszki ze strony jej zwolenników.

Superman - takie imię chce nadać dziecku nowozelandzkie małżeństwo
Państwo Wheaton chcą nadać swojej pociesz takie imię, gdyż Urząd Urodzin, Zgonów i Małżeństw odrzucił ich pierwszą propozycję. Miało to być 4Real. 4Real (ang. for real) znaczy "naprawdę". – Naprawdę mamy dziecko – powiedzieli rodzice podczas badania USG. Stąd pomysł, który teraz pozostanie tylko w rodzinie. Państwo Wheaton zdecydowali, że niezależnie od formalnego imienia, będą swojego syna nazwać 4Real.

Ameryka Północna
Zawalony most na Missisipi - kolejne nagranieScreen z umieszczonego na stronie z kamery monitorującej ruch przy moście w momencie jego zawalenia się na rzece Missispi. / Fot. Tomasz Kamiński
Film z kamer nadzorujących, pokazuje drogę dojazdową do mostu. Widać na nich, jak samochody dojeżdżające do mostu zatrzymują się. Równocześnie pustoszeje pas zjazdowy. Operator kamery orientuje się, że coś się stało i obraca obiektyw w kierunku mostu. Widzimy wielką dziurę zamiast mostu i samochody wiszące na krawędzi przepaści. Z późniejszych informacji wiadomo, że w jednym ze stojących nad przepaścią aut siedział człowiek, poruszający się na wózku inwalidzkim. Nie mógł wysiąść z pojazdu, bo jego wózek zjechałby, zanim by na nim usiadł. Musiał poczekać, aż ktoś mu pomoże.


Zobacz nagranie wideo.

Francuski pomaga zarabiać w Kanadzie
Kanadyjski ośrodek analityczny C.D. Howe Institute z Toronto przeprowadził badanie dotyczące roli tego języka w prowincji. Okazuje się, że cele ustawy zostały osiągnięte. Badanie wykazało, że zarobki ludzi, którzy obok angielskiego znają także francuski, stale wzrastają. Do tego odsetek frankofońskich firm wzrósł z 47 proc. latach do 60. do aktualnie 67 proc.

Od 1974 r. jedynym urzędowym językiem frankofońskiej prowincji Kanady, Quebec jest francuski. Ustawę wprowadzono, ponieważ angielski zaczynał wypierać język Moliera. Jednak, mimo dobrych dla francuskiego wyników, Quebec ciągle pozostaje dwujęzyczny.

Azja
Indie i USA dążą do podpisania paktu nuklearnego
Zakończyły się negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Indiami w sprawie umowy o warunkach i szczegółach współpracy w zakresie używania i wymiany technologii atomowej. Premier Indii Manmohan Singh chce doprowadzić do podpisania dokumentu, ale opozycja parlamentarna krytykuje dokument.

W 2006 roku Indie i Stany Zjednoczone podpisały Pakt o Pokojowej Współpracy Nuklearnej między Stanami Zjednoczonymi i Indiami. Był to pierwszy etap do rozpoczęcia działań w tym obszarze. Umowy tego rodzaju są efektem długoletniej polityki USA wobec krajów, które chcą wykorzystywać energię atomu. Umowy obejmują dzielenie się przez Waszyngton cywilną technologią nuklearną z danym krajem, w zamian za objęcie go kontrolą Międzynarodowej Agencji Kontroli Energii Atomowej.

Niedźwiedź zaatakował 67-letnią Japonkę w jej ogrodzie
W miejscowości Karuizawa, podczas gdy starsza pani kosiła trawnik, od tyłu zaszedł ją niedźwiedź.
Zwierzę poraniło jej głowę i barki. Według lekarzy rany będą się goić 3 tygodnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

po raz pierwszy ciesze se, ze nie mam ogrodu :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.