Facebook Google+ Twitter

Czym żyje świat? Czołówki najważniejszych serwisów

Wielka Brytania stawia żądania USA. Sodoma i Gomora w Australii. Amerykańskie miasteczko, w którym strzelaniny to niemal codzienność – tymi wydarzeniami żyje dzisiaj świat. Oto przegląd tematów z pierwszych stron najważniejszych serwisów internetowych.

Niemcy


Czarnobyl ciągle niebezpieczny?
Europa zajmuje się bezpieczeństwem ukraińskiego reaktora w Czarnobylu. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył 368 mln euro na budowę nowej powłoki ochronnej – podała agencja informacyjna Interfax-Ukraina. Jednym z powodów jest fakt, że powłoka ochronna reaktora wymieniona po katastrofie w 1986 roku ma drobne uszkodzenia.

Wielka Brytania


Oficjalne żądania Anglii wobec Guantanamo
Rząd Wielkiej Brytanii domaga się od Stanów Zjednoczonych wypuszczenia pięciu swoich mieszkańców z więzienia w bazie Guantanamo. Przed zmianą premiera, rząd brytyjski nie występował w obronie swoich mieszkańców, którzy nie są obywatelami Zjednoczonego Królestwa. Teraz polityka ta zmieniła się. Sekretarz Spraw Zagranicznych w rządzie Gordona Browna, David Miliband, wysłał dokument z żądaniem do swojego odpowiednika w USA. Otrzymała go sekretarz stanu Condoleezza Rice. Pięciu mężczyzn miało w Anglii status uchodźcy lub osoby z prawem stałego pobytu.

USA


Most na Missisipi: ofiary pod gruzami mostu?
Ciągle nie znaleziono 8 osób, które zaginęły w dniu zawalenia się mostu na rzece Missisipi w mieście Minneapolis w Staniu Minnesota. Policja informuje, że pod gruzami mostu w rzece mogą się znajdować jeszcze inne ofiary. Mogą to być zaginieni.

50 zabójstw rocznie w jednej miejscowości
Czworo nastolatków zostało zastrzelonych w sobotę w sposób imitowany na egzekucję w Newark w amerykańskim stanie New Jersey. Ofiary klęczały i otrzymały strzał w tył głowy. Wszyscy zabici mieli dosłownie za parę dni wyjechać na studia do tego samego uniwersytetu w stanie Delaware. To przelało czarę goryczy opinii publicznej w mieście z jednym z najwyższych wskaźników przestępczości w kraju. Rocznie dochodzi tu nawet do 50 zabójstw rocznie, a strzelaniny nie są ewenementem. Burmistrz miasta Cory A. Booker jest teraz mocno krytykowany, gdyż wygrał wybory, obiecując poprawę bezpieczeństwa.

Austria


BAWAG: austriacki Enron
W 2006 roku wykryto, że jeden z największych banków Austrii, BAWAG, ukrywał wielkie straty. Były szef krajowego koncernu paliwowego OGB, Fritz Verzetnitsch, może zostać oskarżony o składanie fałszywych zeznań – podaje gazeta Standard. Verzetnitsch miał przyznać, że wiedział o problemie finansowym banku, mimo że wiadomo, że nie podjął żadnych kroków w tej sprawie. Przestał pełnić swą funkcję w marcu 2006 r., ponieważ wykryto całą aferę. Bank w potajemnie prowadził spekulacje w rajach podatkowych na Karaibach.

Kanada


Ranking rentownych aktorów. Matt Damon pierwszy
Miesięcznik Forbes opublikował pierwszy na świecie ranking najbardziej rentownych aktorów. W uproszczeniu mierzy on stosunek gaży aktora do zysku z filmu przez wskazanie ile dolarów zysku wygenerował 1 dolar jego płacy.

Ultimata Star Payback to w wolnym tłumaczeniu ranking stopy zwrotu gwiazd. Lista została stworzona przez Forbesa – jeden z największych miesięczników świata biznesu. We wzorze bierze się pod uwagę wartości brutto oraz zyski nie tylko z samego filmu, ale także sprzedaży płyt DVD i licencji na ich wypożyczanie.

Na pierwszym miejscu jest aktor Matt Damon. Znany jest serii filmowych przygód agenta CIA Jamesa Bourne’a. Aktualnie wchodzi do kin trzecia część pt. „Bourne Ultimatum”. Każdy dolar płacy Damona zwrócił 29 dolarów. Na drugim miejscu jest Brad Pitt ze stopą zwrotu 24 dolarów z każdego dolara jego honorarium. Trzecie miejsce zajęli wspólnie Vince Vaughn i Johnny Depp (znany z „Piratów z Karaibów”) ze zwrotem 21 dolarów. Najbardziej rentowną aktorką jest z kolei była żona Brada Pitta – 17 dolarów. Z kolei jego aktualna żona, Angelina Jolie, jest szósta – 15 dolarów.

Australia


Sodoma i Gomora w aborygeńskich miasteczkach
Australia wprowadziła wczoraj prawo pozwalające jej federalnemu rządowi na interwencje w sprawach krajów związkowych Australii. Powodem jest raport, który ujawnia masowe wykorzystywanie seksualne dzieci w społecznościach aborygeńskich.

Kraj związkowy Terytorium Północne przeprowadził specjalne badanie po publikacji materiałów na temat seksualnego wykorzystywania dzieci w społecznościach aborygeńskich. Wyniki były porażające. W społecznościach na szeroką skalę panoszy się wykorzystywanie seksualne dzieci, niedbanie o ich edukację oraz alkoholizm.

Sytuacja tak wstrząsnęła opinią publiczną, że rząd federalny Australii przyjął wczoraj ustawę, zezwalającą mu na interwencję. Do tej pory działania w takich obszarach były kompetencjami krajów związkowych. Pośpiech, w jakim rząd przyjął nową ustawę, stał się jednak równie kontrowersyjny. Padają oskarżenia o nadużywanie władzy, błędy w ustawie, ograniczenie wolności rodzimych społeczności etnicznych.

Rząd planuje obowiązkowe badania zdrowotne dla wszystkich dzieci Aborygenów poniżej 16. roku, prohibicję na alkohol i pornografię, kontrolę wydawanych zasiłków, by nie były przeznaczane na alkohol i narkotyki oraz egzekwowanie obecności w szkole.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

I ja. Świetna sprawa, duży plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mam taką nadzieję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie! Brakowało mi takiego przeglądu. Mam nadzieję, że to niejednorazowa akcja :)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.