Facebook Google+ Twitter

Czym żyje świat: Na Światowych Dniach Młodzieży nie chcą bezdomnych

Ze stolicy Australii, na czas Światowego Dnia Młodzieży, usunięto bezdomnych. W USA po raz pierwszy pokazano wideo z przesłuchania z Guantanamo, a brytyjski wywiad został oskarżony o torturowanie własnych obywateli. Z kolei Japonia i Korea są na skraju wojny z powodu zaledwie kilku zdań w podręczniku historii.

AUSTRALIA

Bezdomnych na Światowych Dniach Młodzieży nie chcemy (ABC.net.au)

Sydney, Australia, 15.07.2008. Kardynał George Pell udziela komunii świętej podczas mszy na otwarcie Światowych Dni Młodych w Sydney / Fot. PAP/EPA/Paul MillerOrganizacja HomelessVoice.org twierdzi, że prawie 130 bezdomnych usunięto z Sydney na czas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

- Jestem trochę zdziwiony, że władze nie zatroszczyły się bardziej o ludzi, którzy akurat pomocy Chrystusa potrzebują bardziej, bo są pokrzywdzeni przez los i zmarginalizowani - powiedział działacz Kevin Simpson dla ABC News.

Telewizja ABC rozmawiała z bezdomnym o imieniu Shane. Zwykle spał na parkingu. Jednak na czas imprezy z udziałem papieża, on i grupa innych bezdomnych zostali przemieszczeni do parku, gdzie - jak mówi - nie mają ochrony przed deszczem ani wiatrem.

Obrazu dopełnia informacja od koordynatora ŚDM biskupa Anthony'ego Fishera, który tak opisuje przemieszczenie stołówek dla bezdomnych: - Wiem, że część z nich zostało przemieszczonych, by zapewnić prywatność bezdomnym, którzy byliby otoczeni przez tłumy i nie mogli zjeść zupy w spokoju.

NIEMCY

Skazano oskarżonych o próbę zamachu na premiera Iraku (N24.de)

Dziś sąd w Stuttgarcie skazał na wieloletnie kary więzienia trzech Irakijczyków oskarżonych o planowanie zamachu w 2004 roku na ówczesnego premiera Iraku Ijada Allawiego, podczas jego wizyty w Niemczech. Oskarżony Ata R. dostał 10 lat, jego wspólnik Mazen H. 7 lat i 6 miesięcy, zaś uznany za przywódcę Rafik Y. ma spędzić w więzieniu 8 lat.

Sąd uznał, że udowodniono członkostwo Aty R. w organizacji terrorystycznej Ansar al-Islam i jego kontakty z jej kierownictwem. Wszyscy trzej mieli zbierać pieniądze oraz rekrutować nowych członków.

WIELKA BRYTANIA

MI-5 podwykonawcą tortur dla Pakistanu (Telegraph.co.uk)

Brytyjski parlament zaapelowała o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie domniemanego torturowania przez MI-5 Brytyjczyków na zlecenie pakistańskich służb bezpieczeństwa.

Trzech brytyjskich obywateli twierdzi, że było bezprawnie przetrzymywanych przez MI5 na terenie Pakistanu oraz poddawanym nielegalnym praktykom jak bicie, pozbawianie snu oraz grożenie śmiercią.

Apel jest skierowany do Intelligence and Security Committee - Komitetu ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa, który odpowiada za kontrolę służb wywiadowczych Wielkiej Brytanii. Zasiadają w nim parlamentarzyści, ale podlega on premierowi.

USA

Wideo z tortur w Guantanamo - pierwsze upublicznione nagranie (Time.com)

Prawnicy Omara Khada upublicznili fragmenty nagrania z przesłuchania ich klienta przez kanadyjskich oficerów w bazie Guantanamo w 2003 r. Na filmie widać skutki długich przesłuchań i więzienia. Khard został aresztowany w wieku 15 lat.

Na wideo agent kanadyjskiego wywiadu CSIS (Canadian Security Intelligence Services) agresywnie wypytuje o okoliczności, w których pojmano Khada. Ten kanadyjski obywatel został oskarżony o rzucenie w 2002 r. granatu, który zabił w Afganistanie amerykańskiego żołnierza.

Siedmiogodzinne wideo z czterech dni przesłuchań miało wcześniej klauzulę „Tajne/Tylko do użytku wewnętrznego”.

JAPONIA

Notka w podręczniku wywołała burzę na linii Tokio – Seul (JapanTimes.co.jp)

Nowy japoński podręcznik do historii, choć nieobowiązkowy w programie nauczania, zawiera informację o wysepkach, na którą zareagował sam prezydenta Korei Lee Myung Bak.

Wyspy Takeszima (po japońsku) lub Dokdo (po koreańsku) w książce zostały uznane za japońskie. Mimo że nadmieniono, że to kwestia sporna miedzy Japonią a Koreą, Korea Południowa podjęła działania dyplomatyczne. Na znak protestu nakazała powrót do kraju swojego ambasadora w Japonii. Prezydent nakazał rządowi, by zająć się sprawą bez pobłażania.

Dalsze kroki będą dopiero podjęte. Wśród propozycji na rozwiązanie problemu jest powołanie koreańsko-japońskiej komisji, która stworzyłaby wspólny podręcznik do historii.

W 2006 roku doszło niemalże do konfliktu zbrojnego, gdy marynarka koreańska próbowała powstrzymać japońską straż przybrzeżną przed dokonaniem planowych badań na w okolicy wysepek. Spór musieli rozstrzygnąć ministrowie spraw zagranicznych obu państw.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.