Facebook Google+ Twitter

Czym żyje Szczecin II. Wybór autorski

Media w Szczecinie, pasjonują się architektonicznym Noblem dla Filharmonii Szczecińskiej, 55- leciem TYP w Szczecinie, nadchodzącą czwartą Gryfią, i Dniami Odry w majowy weekend, martwią brakiem muzeum morskiego w Szczecinie.

Piknik nad Odrą / Fot. Grzegorz SadowskiJak pisałem w artykule: Filharmonia Szczecińska budzi kontrowersje: ”Filharmonia szczecińska budzi wiele emocji, wygrywa wszelkie nagrody jako architektoniczna ikona miasta, najlepszy obiekt użyteczności publicznej, perła architektury 25-lecia............ Filharmonia jest cudowna, hol jest urokliwie minimalistyczny, dominuje czysta forma....... Jednak większość szczecinian, ma całkiem odmienne zdanie o filharmonii. Uważają, że filharmonia wygląda (przypomina) "wielki blaszak” czy „garaż z blachy falistej”.

Napisałem też, że Filharmonia Szczecińska otrzymała nominację do najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe (ufundowanej przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i barcelońską Fundację im. Miesa van der Rohe). Dzisiaj już wiemy, że Filharmonia Szczecińska otrzymała nagrodę im. Miesa van der Rohe, nazywaną potocznie „architektonicznym Noblem”.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie - poinformowała Fundacja w komunikacie umieszczonym na jej stronie internetowej. Zwycięski projekt został wybrany spośród 420 prac z 36 krajów europejskich. To wielki sukces projektanta, barcelońskiej pracowni Barozzi/Veiga i szczecińskiej komisji, która wybrała ten projekt do realizacji.

Ośrodek TVP Szczecin obchodził niedawno swoje 55 urodziny. Pierwszy program nadano z prowizorycznego studia w Szczecinie przy ul. Tkackiej 27 kwietnia, 1960 r., pierwszą spikerką była Malwina Nowak. Stało się to możliwe dzięki kilku zapaleńcom, którymi kierował inż. Jerzy Fedorowski. Szczecińska telewizja kojarzy się z takimi nazwiskami jak Jacek Kamiński, Andrzej Androchowicz, Bogdan Kondratt, Stanisław Modelski i wielu innymi, którzy przeszli do telewizji ogólnopolskiej, min Marek Gilewski, Krzysztof Matlak, Joanna Osińska i inni.

W artykule: Literackie święto w Szczecinie: Gryfia dla autorki, pisałem, że: „W dniach 27-29 czerwca (2014 r.) na Placu Lotników w Szczecinie, będzie funkcjonowało Miasteczko Literackie. 28 czerwca zostanie ogłoszone nazwisko laureatki (III) Nagrody Literackiej Dla Autorki: Gryfia 2014”. A już zbliżamy się do rozwiązania konkursu i ogłoszenia nazwiska laureatki (nagroda dla autorki) czwartej Gryfii, na którą w tym roku zgłoszono rekordową liczbę autorek książek, ponad 90. Jury już wybrało finałową piątkę, która zostanie ogłoszona tak jak w poprzednim roku, piętnastego maja 2015 r. podczas Warszawskich Targów Książki.

Ogólnopolska nagroda literacka dla autorki Gryfia, staje się ważną i rozpoznawalna marką, chociaż będzie przyznana dopiero po raz czwarty. Stała się też świętem literatury w Szczecinie. W tym roku zostanie przyznana 20 czerwca.

Dni Odry, nazywane inaczej Piknik nad Odrą, odbywają się w Szczecinie u podnóża Wałów Chrobrego od kilku lat. Rodzinnemu Piknikowi nad Odrą, od lat towarzyszą imprezy targowe Market Tour, Targi żywności i produktów ekologicznych, itp. W ten majowy weekend (9-10 maja) nie zabraknie „Wielkiego gotowania”, tym razem Zupy Wiosennej. Nowością będzie Wielkie Wędzenie i spotkanie w Strefie Globtrotera z Elżbietą Dzikowską i Aleksandrem Dobą. Pogoda jak zwykle dopisała „w kratkę”, lecz atrakcje przyciągnęły wielu mieszkańców Szczecina.

Czy w Szczecinie powinno powstać muzeum morskie, to pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi? Bo wydaje się, że odpowiedź na nie jest jednoznaczna, były też deklaracje władz regionu, a nawet harmonogram prac, wybrano też koncepcje architektoniczną obiektu, a prezydent miasta przekazał marszałkowi teren w pobliżu Trasy Zamkowej na Łasztowni. Według szumnych zapowiedzi, roboty miały ruszyć w 2014 r, a najpóźniej w 2016 r. przewidywano uruchomienie placówki muzeum. Niestety okazało się, że marszałkowi, nie udało się uzyskać dla tej inwestycji, dofinansowania ze środków europejskich i pozostających w gestii ministra kultury i dziedzictwa narodowego????.

Żeby ten cykl artykułów miał cechy autorskie, dodam zawsze jeden temat od siebie, dzisiaj na temat dokończenia budowy Trasy Nadodrzańskiej (tematu postulowanego przez brata Zdzisława od dawna, niestety do dzisiaj bez realizacji). W artykule: „Przed zlotem żaglowców czas dokończyć budowę Trasy Nadodrzańskiej”, Zdzisław pisał: „Jest w Szczecinie taka wielkomiejska Trasa Nadodrzańska, która zaczyna się na ul. Wyszyńskiego, a kończy na ul. Łady (lub odwrotnie), a mogłaby się zaczynać na okrężnicy przy Dworcu Głównym, a kończyć na okrężnicy ulic Hutnicza – Firlika”.

Kiedyś nie wystarczyło środków, lub zarząd miasta podjął oszczędnościową decyzję, o zakończeniu budowy Trasy Nadodrzańskiej na ul Wyszyńskiego. I chociaż od tego czasu minęło już kilkadziesiąt lat, i zmieniło się wiele władz miasta Szczecina, nikt nie podjął tematu dokończenia budowy Trasy Nadodrzańskiej, chociaż jest miejsce i możliwość przedłużenia trasy do okrężnicy Dworca Głównego i okrężnicy Antosiewicza – Firlika. Może warto wrócić do tego tematu, aby nadać wjazdowi do miasta nowoczesny i funkcjonalny charakter a podróżnym wysiadającym na przebudowywanym obecnie Dworcu Głównym, pokazać wielkomiejskie oblicze Szczecina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.