Facebook Google+ Twitter

Czynsze w spółdzielniach pójdą w górę

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-11-25 06:59

W spółdzielniach mieszkaniowych od stycznia wzrosną opłaty. Paradoksalnie, im lepsza spółdzielnia, tym większe mogą być podwyżki.

Czynsze pójdą w górę nawet o kilkanaście złotych miesięcznie. To skutek wprowadzonych przez parlament przepisów podatkowych.

- W naszej spółdzielni zyski z wynajmowania lokali użytkowych sięgają 2,5 miliona złotych rocznie - mówi Wiesław Cyzowski,Wiesław Cyzowski, prezes SM im. Jagiełły, przewiduje, że w przyszłym roku czynsz może wzrosnąć nawet o kilkanaście złotych. prezes SM im. Władysława Jagiełły. - Do tej pory nie były opodatkowane. Od nowego roku fiskus zabierze z tych zysków pół miliona zł.

Spółdzielnia ma 5,5 tysiąca członków. Każdy powinien płacić za eksploatację po 1,49 zł za metr mieszkania, ale płaci tylko złotówkę właśnie dlatego, że reszta kosztów pokrywana jest z zysków z wynajmu lokali użytkowych i innych form działalności gospodarczej. Nowe przepisy podatkowe powodują, że z każdej zarobionej złotówki spółdzielnia odda fiskusowi 19 groszy. W SM im. Jagiełły lokatorzy będą płacić z tego powodu o ok. 20 groszy więcej za każdy metr kwadratowy mieszkania niż obecnie.

Podwyżek nie muszą się bać członkowie tych spółdzielni, które nie podnajmują sklepów, nie mają pracowni plastycznych ani innych dodatkowych zysków. Tam lokatorzy wprawdzie już płacą więcej, ale za to od stycznia wyższy czynsz im nie grozi. (kz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.