Facebook Google+ Twitter

Czyściła bułki w Tesco odkurzaczem? Przepisy tego nie regulują...

- Nie kupujcie w Tesco, co najmniej pieczywa - pisze pan Marcin. Widać na zdjęciach, jak pracownica sklepu odkurza pojemniki na pieczywo, domowym odkurzaczem. Potem gołymi rękami przerzuca bułki do drugiego pojemnika.

 / Fot. CC, Autor: NaviasO marketach i supermarketach, chodzą różne opinie klientów, gdy idzie o higienę sprzedaży produktów spożywczych. Na ogół są one złe a nawet bardzo złe. Czy dotyczą wszystkich tego typu sklepów? Zapewne nie. Jednak zwykle jeden niezbyt ciekawy sygnał prowadzi do uogólnień skierowanych na wszystkie inne.

- Nie kupujcie w Tesco, co najmniej pieczywa - pisze pan Marcin w memie, cytowanym przez gazeta.pl. Widać na obrazkach, jak pracownica sklepu odkurza pojemniki na pieczywo, domowym odkurzaczem.

Według pana Marcina, kobieta po odkurzeniu, przerzuciła gołymi rękami bułki z jednego pojemnika do drugiego i odkurzyła drugi pojemnik. - Scenka mnie przerosła - pisze Internauta obserwujący pracę kobiety w Tesco na warszawskich Kabatach. Czy wobec tego mamy problem z higieną w tym i innych hipermarketach?

Zobacz zdjęcia - mem stworzony przez czytelnika, pana Marcina (Fot. Pan Marcin) - gazeta.pl.

- Pojemniki do ekspozycji bułek i drożdżówek są myte codziennie. W firmie funkcjonują odpowiednie procedury i instrukcje mycia i dezynfekcji. Pierwszym krokiem procesu jest oczyszczenie pojemników z okruchów - tłumaczy przedstawiciel Tesco.

Reprezentant hipermarketu przekonuje, że nie ma w firmie szczegółowych przepisów sanitarnych, regulujących sposób czyszczenia pojemników. - Widoczny na zdjęciu odkurzacz, wykorzystywany jest wyłącznie do usuwania okruchów z pojemników. Zapewnieniem czystości na stoisku, jak i w całym sklepie, zajmuje się zewnętrzna firma wyposażona w odpowiednie urządzenia - dodaje rozmówca z Tesco.

Jak wyjaśnia, pracownik podczas sprzątania, powinien bezwzględnie używać rękawiczek jednorazowych przy kontakcie z pieczywem. - Zdjęcie nie wskazuje jednoznacznie, czy wspomniane standardy zostały w tym przypadku dochowane, będziemy wyjaśniać tę sytuację - zapewnia sieć handlowa.

Analizując problem od strony prawnej, okazuje się, że nie ma szczegółowych wytycznych, jak i czym powinno się sprzątać w hipermarketach. - Przedsiębiorca prowadzący działalność, polegającą na obrocie żywnością, powinien opracować własne wewnętrzne instrukcje, na podstawie których przestrzega wymogów sanitarno-higienicznych w przedsiębiorstwie - mówi pracownik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE).

- To w gestii przedsiębiorcy leży przeprowadzenie analizy zagrożeń oraz, na jej postawie, podjęcie stosownych kroków zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego, wprowadzanych do obrotu produktów – podkreśla Sanepid.

Ze statystyki WSSE wynika, że sytuacja higieny w sklepach Tesco i innych sieciach handlowych, nie jest aż tak dramatyczna, jak przyjęło się myśleć. W województwie mazowieckim w 2013 roku, przeprowadzono 1817 kontroli, w tym 971 kontroli interwencyjnych, czyli wykonanych na podstawie sygnałów klientów i konsumentów. Po kontrolach wydano 136 decyzji do natychmiastowego wprowadzenia zaleceń poprawy stanu techniczno-sanitarnego i usunięcia wszystkich stwierdzonych uchybień. W przypadkach drastycznych nałożono 180 mandatów na sumę ogólną 46 700,00 złotych.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tak sobie myślę, że nam brakuje kultury szeroko rozumianej, takiej, która kształtuje się przez wiele pokoleń. Myślę o kulturze politycznej, kulturze handlu, kulturze wzajemnych relacji, itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może to był odkurzacz specjalnie do mąki i okruszków. W Niemczech w piekarniach mają takie małe odkurzacze, specjalnie do tych celów. Tesco to nie jest polska firma i może też taki specjalny instrument posiadają. Jakimś sprzętem trzeba te półki oczyścić.
Pozdrawiam higienistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś widziałem jak pani w sklepie nie mogła rozłożyć woreczka foliowego do zważenia mięsa mielonego, to sobie poradziła dmuchając do momentu rozdzielenia ścianek woreczka i włożyła żądaną ilość produktu. zważyła i klientka nie protestowała. Przecież lepsze chyba dmuchanie... aniżeli zwilżanie śliną palców, nieprawdaż?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy aby tylko w Tesco???
Można też apelować o unikanie restauracji, hoteli, szpitali, publicznych basenów kąpielowych, itd., etc.

Problem tkwi nie w ośrodkach użyteczności publicznej tylko w obywatelach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.