Facebook Google+ Twitter

Czyścioszek

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-06 11:47

Największy obciach - to być dziś na topie! Dlatego gdzieś mam świat, w którym rządzi znieczulica, szmal i cynizm, a o mym losie decydują niedouczeni wizjonerzy; gdzie butni bliźni mogą przejść po mnie – nie oglądając się za siebie (...)

„Świętoszek” to jedna z najbardziej aktualnych satyrycznych sztuk Moliera. Wykorzystując polskie przysłowie – ponadczasowi świętoszkowaci: modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą. Ta ich niezwykła pobożność jest bardzo płytka – na pokaz, natomiast serca mają „zatwardziałe”, jak mawiał nasz Papież. „Pukam do drzwi kamienia – to ja! Wpuść mnie, chcę wejść do Twego wnętrza, rozejrzeć się dookoła, nabrać Ciebie jak tchu!”

Cóż z tego, że biegają do kościoła i klepią formułki pacierzy, gdy obłuda, hipokryzja, ignorancja - nie pozwalają im dostrzec, że na co dzień wielokrotnie łamią przykazania dekalogu. Bo w wierze nie chodzi o demonstracje zewnętrznych atrybutów pseudo-świętości, ale o serce, empatię i wrażliwość na bliźniego. Ta nowa mentalność - charakteryzująca się błędnie pojmowaną asertywnością – niejednemu podcina skrzydła w zderzeniu z takim „żyjątkiem”.

Jakże często świetnie sytuowani ludzie, którzy doszli do swych majątków poprzez rozmaite krętactwa, matactwa, przekręty, jak to się dziś mówi – mają za złe żebrakowi, że nie dali mu jałmużny... To oczywista metafora postaw i mentalności współczesnych świętoszków. Częstokroć właśnie tacy – „jeżdżą na wycieczki do Papieża”, do Watykanu, absolutnie nic nie pojmując z nauk, które głosi. Są niereformowalni i jak głosi ewangelia – nigdy nie przejdą przez ucho igielne. Za grubą skórę mają, za bardzo są impregnowani na nieszczęścia bliźnich, za mocno zapatrzeni w siebie, w sobie zakochani... Wszędzie obnoszą rozdętą do granic możliwości bezdenną pustkę własnych „osobowości”. Mają władzę, mają wpływy i wszelkie imponderabilia. Prawie zawsze wydaje im się, że każdego mogą „kupić” – szczególnie zaś: głosy popleczników.

Muszę przyznać, że nie widziałem pogrzebu, by za trumną ciągnięto kasę pancerną bogacza… Trumna kieszeni nie ma... Ale im wciąż za mało… Właśnie oni chcą Mieć, a nie Być.

Świat adorujący wielkość, bogactwo, zapatrzony ślepo w powiększanie, przyspieszanie, ulepszanie – gubi się, zapomina o istocie c z ł o w i e c z e ń s t w a. I wcale przez te swoje dążenia nie gwarantuje zdrowia, długiego życia, szczęścia, miłości...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (42):

Sortuj komentarze:

Świat byłby inny, lepszy, gdyby ludzie postępowali według zasad, które oficjalnie głoszą! Niestety, tak nie jest. Jeżeli ktoś okazuje się autentycznie uczciwy, jeżeli postępuje w sposób prawy i zgodny ze swoim sumieniem, naraża się na ataki ze strony skomercjonalizowanego, pełnego hipokryzji społeczeństwa. Wiem coś o tym, bo sam już tego doświadczyłem i zdarza mi się od czasu do czasu doświadczać nadal. Ludzie uczciwi bywają postrzegani jako zagrożenie dla istniejącego porządku, w którym "człowiek człowiekowi wilkiem". Życzę Autorowi (i sobie też) dożyć takich czasów, kiedy "BYĆ" weźmie górę nad "MIEĆ". Dzisiaj większość jest, ale tak, jakby jej nie było! Daję ogromnego plusa za oby nie "donkiszoterię" w walce o zmianę ułomnej natury ludzkiej. Jest to trudne zadanie, bo nie udało się nawet tak wybitnemu człowiekowi, jakim był Jan Paweł II. Ludzie wówczas, gdy przemawiał do nich, modlili się, niby słuchali. Tylko co zrozumieli? Nie zrozumieli nic z nauk tego Wielkiego Człowieka - nadal króluje HIPOKRYZJA co widać każdego dnia! Tragikomiczny jest fakt, iż mam wrażenie, że Papież Polak wywarł większy wpływ na sposób pojmowania świata i postępowania w stosunku do drugiego człowieka na mnie, ATEIŚCIE, niż na milionach niby WIERNYCH.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, to jest także jeden z dowodów, o których pisałam w innym wejściu.
Jeśli chodzi o problem zilustrowany w artykule, to już nie raz miałam możliwość przedstawienia swoich pogladów w tej kwestii. Jestem uczulona na hipokryzję i to jest chyba moją największą wadą.Ubolewam także nad własną zbyt delikatną konstrukcją nieraz z tego powodu popadałam w tarapaty.

Na mnie już czas. Pogodnego weekendu wszystkim życzę. Do miłego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.