Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10605 miejsce

Czysta kartka papieru- zaproszenie do świata fantazji

Do tworzenia wspaniałych przestrzennych dzieł potrzebna jest tylko kwadratowa kartka papieru, fantazja i cierpliwość. Należy pamiętać o kilku zasadach, tej kartki nie wolno ciąć, kleić.

Artysta grafik Tomasz Chodkowski prezentuje swoje prace / Fot. Jerzy JastrzębskiW dniu 16 stycznia 2014 r, w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie odbyły się warsztaty orgiami, które poprowadził artysta grafik z Legionowa Tomasz Chodkowski. Twórca, ukończył studia na ASP w Warszawie na Wydziale Grafiki,. Uzyskał dyplom w pracowni Multimedialnej Kreacji profesora Stanisława Wieczorka. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, krótkimi formami wideo, projektowaniem graficznym.
Przygoda Tomasza Chodkowskiego ze sztuką zaczęła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie. na zajęciach Zofii Piotrowskiej, znanej malarki.

Gość pokazał kilka swoich rysunków, komputerowych druków, ale rozmowa z dziećmi dopiero stała się żywa i pogodna, kiedy oglądały rysunkowe notki i zabawy, czyli szkice. Opowiedział pokrótce o wynalezieniu papieru i o sztuce origami i zachęcił do zabawy z kartką papieru.

Zaczęliśmy od zabawy w zgniatanie kartek -relacjonuje artysta - w taki sposób by kartka papieru przyciągała naszą Artysta pokazuje jak wykonać łabędzia. / Fot. Jerzy Jastrzębskiuwagę. Sprawdzaliśmy jak podrzucone do góry opadają. Tym się bardzo zainteresowali chłopcy. Następnie każdy z nas zrobił harmonijkę i wachlarz, które łączyliśmy w kwiaty. To natomiast zaciekawiło dziewczyny. Arkusze były prostokątne a nam potrzebne były kwadraty. Jak zrobić z prostokąta kwadrat? Bardzo przydatna umiejętność, prawda? i tu pozytywne zdziwienie. Te dzieci, które to umiały pomagały innym, i tak było też w trakcie zajęć. Dzieci w tej szkole świetnie się znają, rozumieją, lubią się i współpracują - dodał artysta.

Pierwsze zadanie - uczniowie otrzymali kartki papieru, a po krótkim czasie, po kilku odpowiednich zagięciach trzymali w Jak z kartki papieru stworzyć coś atrakcyjnego. / Fot. Jerzy Jastrzębskirękach uproszczoną papierową głowę psa z długim językiem i oczami. Widać było u dzieci zadowolenie z dobrze wykonanej pracy. Jeden z chłopców nadał swojemu psu imię. A po tym powstawał łabędź. Czasami łabędzie przypominały samoloty. I to wywoływało mnóstwo żartów i wybuchów śmiechu. Uczestnicy mieli pewne trudności z wykonaniem długiej szyi łabędzia. Wszyscy próbowali. To naprawdę był trudny moment zajęć. A kiedy już na na stole płynęło 8 dużych łąbędzi na twarzach zebranych zakwitł uśmiech pełen radości i zadowolenia. Sukces zawsze cieszy. Jeden z uczniów rozprostował swojego łabędzia na blacie biurka, z powrotem na płasko i w skupieniu pozaginał jeszcze raz po czym krzyknął SAM ZROBIŁEM!

Od samego początku atmosfera na zajęciach-wyjaśniała Kamila Świerkowska nauczycielka i opiekunka warsztatów- była niepowtarzalna. Każdemu z uczniów udało się wykonać trzy prace: wachlarz, pieska i łabędzia.Warsztaty artystyczne pozwalają naszej młodzieży rozwijać umiejętności społeczne. Zachęcają do rozwijania własnych zainteresowań i pasji. Uczniowie poznają ciekawe techniki prezentowane przez artystów. Te warsztaty były pewnego rodzaju terapią przez sztukę. Sukcesy tu odniesione pozwoliły wzmocnić pozytywną samoocenę każdego z uczestników-rozmówczyni dodała.

Na zakończenie uczestnicy prezentowali swoje prace. Na ich twarzach gościła radość i satysfakcja. Te miny mówiły Moment podziękowań i pożegnanie. / Fot. Jerzy Jastrzębskiwszystko.
W ramach podziękowania uczniowie wręczyli gościowi upominek. Była to praca plastyczna wykonana przez nich. Powstało pamiątkowe zdjęcie. Obie strony wyniosły bardzo pozytywne wrażenia. Artysta określił je słowami ”to miłe zaskoczenie”.
Uczestnicy zajęć cieszą się już na następne zajęcia z origami,które będą prowadzone pod artystyczną opieką Tomasza Chodkowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.