Facebook Google+ Twitter

Czyste ręce ratują życie!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-10-15 11:59

15 października po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto wprowadzone przez ONZ ma zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na najbardziej podstawową formę profilaktyki zdrowotnej.

Na autorów najlepszych filmików promujących mycie rąk czekają atrakcyjne nagrody / Fot. AquanetChoroby brudnych rąk nie są, jak wciąż wielu z nas uważa, domeną krajów rozwijających się. Wprawdzie największą skalę problemu obserwujemy w państwach, gdzie brak jest dostępu do bieżącej wody, jednak nie oznacza to, że my, Polacy możemy spać spokojnie.

Chociaż w większości europejskich domów jest bieżąca woda i mydło, niestety, niewielu z nas przykłada wystarczającą wagę do czystych dłoni. Badania specjalistów są alarmujące - ponad 60 proc. Europejczyków nie dba o higienę w stopniu zadowalającym! Zapominamy o myciu rąk po wyjściu z toalety, skorzystaniu z miejskiej komunikacji, koszyka w sklepie...
A to potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia! Po nawet chwilowym kontakcie z przedmiotem, który wcześniej mógł być dotykany przez osobę zarażającą, należy umyć ręce.

Mycie rąk mydłem i wodą to tania i bardzo skuteczna metoda pozwalająca uniknąć wielu, często śmiertelnych, chorób. Według badań dbanie o higienę rąk – szczególnie po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem – pozwala obniżyć nawet o 40 proc. liczbę zachorowań na biegunkę i o 25 proc. liczbę chorób układu oddechowego. Specjaliści rekomendują także ten sposób jako zmniejszający prawdopodobieństwo rozpowszechniania się wirusa H1N1.

Chcąc zwrócić uwagę na problem, ONZ ogłosiło dzień 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. W tym roku akcja mająca na celu uczulić obywateli na to, jak ważne dla zdrowia są czyste dłonie, odbędzie się po raz trzeci. Na całym świecie organizowane są w tym dniu eventy, happeningi, pogadanki w placówkach oświatowych.

Z tej okazji firma Aquanet, poznański dostawca wody, zaprasza do spojrzenia na problem z przymrużeniem oka i zachęca wszystkich, którzy mają w sobie chociaż odrobinę artystycznej żyłki do udziału w konkursie filmowym. Liczy się oryginalny pomysł i świeże spojrzenie na ten brudny temat! Masz 14 dni, żeby nakręcić filmik, umieścić go na serwisie YouTube i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody - wodoodporny aparat, kamerki internetowe i odtwarzacze mp3. Więcej informacji na stronie tej firmy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Temat bardzo aktualny i należy go tak potraktować. Nikt sobie naprawdę nie wyobraża ile bakterii przenosimy na rękach. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk, gdziekolwiek jest woda korzystać i myć ręce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.