Facebook Google+ Twitter

Czystsze powietrze nad Trójmiastem

W Polsce ponad 90% energii elektrycznej produkowanej jest z węgla. Od 2016 roku obowiązywać będą zaostrzone normy spalin, więc producenci inwestują w instalacje odsiarczania. Właśnie gdańska Ec uruchomiła nowy system odsiarczania spalin.

 / Fot. Darek SzczecinaKoncern energetyczny EDF jest największym w naszym kraju producentem energii w skojarzeniu, czyli produkując energię elektryczną dostarczają również energię cieplną do mieszkań. Swoje elektrociepłownie EDF posiada w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zielonej Górze oraz Toruniu. Na potrzeby produkcyjne w tych elektrociepłowniach i elektrowni systemowej o mocy 1 775 MW w Rybniku zużywa około 7 milionów ton węgla rocznie. Proces spalania w elektrociepłowniach i elektrowniach węglowych zapewnia mniejszą ilość szkodliwych związków w spalinach niż w małych osiedlowych kotłowniach, ale i tak wiele starszych bloków nie dotrzymuje norm unijnych, jakie zaczną obowiązywać w przyszłym roku. Dlatego w polskim sektorze energetycznym od kilku lat prowadzone są inwestycje zapewniające dotrzymania norm środowiskowych Unii Europejskiej.

 / Fot. Darek SzczecinaW tych dniach w gdańskiej elektrociepłowni uruchomiono Instalację Mokrego Odsiarczania Spalin (IMOS). Wykonawcą jest RAFAKO, które realizuje podobne inwestycje w czterech elektrociepłowniach DEF: w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. Inwestycje zostaną zakończone przed zimowym sezonem grzewczym. Ich wartość szacowana jest na blisko 950 milionów złotych. Ale dzięki nowemu systemowi w wydalanych spalinach poziom tlenków siarki spadnie poniżej 200 mg/Nm3. Powietrze nad Trójmiastem, gdzie funkcjonują dwie duże elektrociepłownie, będzie czystsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.