Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9645 miejsce

Czytaj lektury przez internet

W poniedziałek 17 września ruszył w sieci nowy portal wolnelektury.pl. Zawiera on teksty lektur szkolnych, które każdy chętny za darmo będzie mógł przeczytać na ekranie swojego monitora.

www.wolnelektury.pl / Fot. screenPortal został stworzony we współpracy z Biblioteką Narodową. Zapewnia to rzetelność publikowanych tekstów oraz precyzyjnie opracowane przypisy i komentarze najlepszych literaturoznawców. Lektury są opracowane i dostępne w internecie w kilku formatach do wyboru. Można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.

Wszystkie książki, jakie pojawiają się na stronie przeszły do tzw. domeny publicznej. Istnieje ona jako skarbiec kultury narodowej. Wszyscy mogą z niego skorzystać bez opłat i ograniczeń. Ta cecha domeny jest w pełni zgodna z prawem, a jej warunki są zapisane w Konstytucji RP. Polskie prawo przewiduje, że dzieła autorów zgodnie z prawem autorskim przynależą do nich. Prawo autorskie to ograniczony w czasie monopol pozwalający autorom i wydawcom nowych książek na czerpanie dochodu z ich dystrybucji. Jednocześnie znacznie utrudnia wykorzystywanie książek na innych polach eksploatacji. Czas działania prawa wynosi 70 lat., stąd m.in. problemy z publikacją w serwisie niektórych dzieł. Przykładowo poezje Czesława Miłosza będą mogły zasilić zasoby domeny publicznej dopiero w 2075 roku.

Wolne lektury to nie tylko "suche" teksty książek. Pracę z tekstami ułatwia korzystającym z serwisu szybka nawigacja. Można wyszukiwać motywy podejmowane przez autorów w książkach. System dzięki specjalnym mapom automatycznie znajduje teksty, w których pojawił się dany motyw, kierując użytkownika bezpośrednio do miejsca w utworze. Dodatkowo można przeszukiwać zasoby serwisu poprzez wpisywanie nazwisk autorów, epok czy gatunków. Wszystko to ma nakłonić ucznia do twórczego i świadomego korzystania z dorobku literackiego.
Na razie w serwisie można znaleźć ponad 100 utworów 18 autorów dostępnych w ramach domeny publicznej. Jak zapewniają pomysłodawcy portalu, trwają rozmowy ze spadkobiercami pisarzy, by twórczość zmarłych pisarzy mogła pojawić się w domenie publicznej wcześniej niż przewiduje to prawo. Z pewnością korzyść z tego byłaby ogromna, zwłaszcza dla uczniów.

Lektury można znaleźć na stronie http://www.wolneksiazki.pl, http://www.wolnelektury.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

wiki100018
 • wiki100018
 • 12.10.2011 18:39

jest tam może szatan z siódmej klasy

Komentarz został ukrytyrozwiń
gfdgfdgf
 • gfdgfdgf
 • 11.05.2011 15:00

o co na tej stroni chodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń
marta
 • marta
 • 08.05.2011 19:33

skąpca dajcie !!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotrek k
 • piotrek k
 • 27.01.2011 18:35

dziadostwo to ta strona!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
aga
 • aga
 • 14.12.2010 17:42

czy jest tu balladyna Słowackiego jak tak to jak ją znaleźć

Komentarz został ukrytyrozwiń
JJUlka AKK
 • JJUlka AKK
 • 26.11.2010 18:55

no a gdzie znajde akademie pana kleksa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ho ho, ciekawie. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.