Facebook Google+ Twitter

Czytajmy więcej...

W XXI wieku ludzie czytają coraz mniej i coraz rzadziej. Co jest powodem takiego spadku zainteresowania książkami? Sami zobaczcie!

Czy młodzież w ogóle dzisiaj czyta? Tak, czyta, aczkolwiek mniej niż w przeszłości. Kiedyś książka była jedną z niewielu rozrywek, zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób. Jak jest dzisiaj? Dzisiaj możemy czytać nie swoimi oczami, a swoimi uszami, "czytać "audiobooki. Jak to się ma do prawdziwej literatury? Otóż poglądy są zróżnicowane. Są zwolennicy nowych technik czytania, jak też są i przeciwnicy. Ci "za" uważają, że lepszy audiobook niż w ogóle rezygnacja z czytania. Przeciwnicy stechnicyzowanych, elektronicznych książek, uważają, że tylko prawdziwa, wydrukowana, papierowa książka ma wartość.


Jak wypowiadają się na ten temat poloniści, którzy w swoim życiu studenckim musieli przeczytać stosy ksiąg? Sama należę do nich i moim zdaniem technika otwiera nam horyzonty. Dzisiejszy świat cierpi na brak wolnego czasu, mnóstwo pracy i zajęć dodatkowych. Gdzie w tym wszystkim znaleźć chwilę na oddanie się pięknu literatury? Ja mam na to swój prywatny sposób. W drodze do pracy, szkoły, na uczelnię, w chwilach przerw od komputera, od innych sprzętów naszej cywilizacji, na ławce w parku, dla relaksu biorę w rękę książkę i biegnę przez świat.

Technika na tyle zdominowała nasze życie, że stajemy się jej więźniami. Dajmy chociaż chwilę odpocząć naszemu ciału od nowinek. Warto chwilami zatopić się w nieznanym, wymarzonym świecie widzianym oczami poety. To zarówno fascynujące, jak i magiczne. Czuje się ten nurt wpływania w zupełnie inny świat, w zupełnie inne poglądy.

Kolejna bardzo istotna kwestia, to nasze słownictwo. Ludzie, którzy w ogóle nie czytają tylko słuchają lub oglądają, mają znacznie mniejszy zasób słów do wyrażania własnych myśli. I wtedy dzieje się tak, że nieraz brakuje nam słów, by powiedzieć drugiej osobie, co czujemy, co byśmy chcieli. Nie widzę pozytywów w odrzucaniu treści pisanej. Powinniśmy czytać, lecz nie gazetki reklamowe, a porządniejsze teksty, nawet nie niezmiernie długie, byle przekazywały jakąś sentencję. Naprawdę polecam - zarówno dla zdrowia, jak i naszego niestrudzonego umysłu. Otwórzmy się na rzeczywistość zapisaną na kartkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chciałam to poniekąd ukazać w moim krótkim artykule. Bardzo dobre stwierdzenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie, słowo przeczytane jest lepiej zapamiętywane, pozwala przy tym uczyć się pisowni. Obawiam się (i nie jest to tylko moje zdanie), że korzystanie z wyłącznie słuchanych tekstów spowoduje wysyp dyslektyków i dysgrafików.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.