Facebook Google+ Twitter

Czytam, bo lubię to

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-15 17:54

Światowy Dzień Książki przypada w tym roku w Wielką Sobotę. By mimo tego nadać świętu odpowiednią rangę i wydźwięk, odpowiednio wcześniej ruszyła inicjatywa "Czytam, bo lubię to".

Autorzy inicjatywy "Czytam, bo lubię to" są młodymi dziennikarzami, prowadzącymi serwisy internetowe poświęcone kulturze, nauce, literaturze. Podejmując szereg inicjatyw, które rozpoczynać się będą w internecie, a ich zwieńczenie będzie miało miejsce poza siecią, organizatorzy pragną przeciwdziałać zjawisku upadku czytelnictwa w Polsce. Wykorzystywane w tym celu będą nowoczesne środki komunikacji, aby udowodnić, że czytanie wcale nie jest passe, że czytanie jest zawsze w modzie. Że czytanie wszechstronnie wpływa na rozwój człowieka, że pomaga mu rozumieć świat.

Program jasny jak słońce
1. Jeśli VAT na książki jest konieczny, wpływy z podatku winny być przekazywane na cele promocji czytelnictwa, przede wszystkim zaś - bibliotekom.
2. Wszystkie książki są równe, dlatego wszystkie powinny obowiązywać te same podatki. 5 proc. VAT-u dla e-booków!
3. Wielu z nas "zaraziło się" czytaniem w bibliotekach. Dziś często są one niedofinansowane. 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Zachęcamy do uczczenia tego święta w szczególny sposób: przez przekazanie książki lub książek wybranej przez siebie bibliotece.
Tak w pierwszych dniach przedstawia się program akcji. W ramach obchodów Światowego Dnia Książki organizatorzy zapraszają wszystkie redakcje, blogerów, pisarzy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, krótko mówiąc: wszystkie środowiska zatroskane o przyszły los czytania do udziału w dyskusji na temat tego, co najbardziej ogranicza rozwój czytelnictwa w naszym kraju. Autorzy zachęcają, by zamieszczać na swoich łamach postulaty programu, a być może również wzbogacać je o własne propozycje czy komentarz. W zamian gwarantują zamieszczenie informacji o takim tekście w profilu przedsięwzięcia na Facebooku: http://www.facebook.com/czytambolubieto, na stronie internetowej www.czytambolubieto.pl oraz rozważenie nadesłanych propozycji postulatów podczas formułowania ostatecznego programu.

Przekaż książki bibliotece!
Biblioteki to dla wielu osób główna szansa na kontakt z literaturą - także tą najnowszą. Dlatego organizatorzy gorąco zachęcają, by w ramach obchodów Światowego Dnia Książki przekazać przeczytane książki z własnych zasobów bibliotekom. Warto wyjaśnić, że nie ma po temu żadnych przeszkód formalnych - każdy może dokonać dowolnej darowizny na rzecz wybranej biblioteki. Potwierdza to Prezes Polskiego Związku Bibliotek, Jan Krajewski. Warto powołać się na tę organizację w razie problemów podczas przekazywania książek. Oczywiście, trzeba pamiętać, że biblioteki nie muszą przyjmować książek niemal doszczętnie zniszczonych czy tomów, po które żaden czytelnik nigdy nie sięgnie. Biblioteki nie mogą zastępować punktu zbioru makulatury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A ja niedawno kupiłem Cień Wiatru i Piramidę Henkella .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.