Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8219 miejsce

CZYTAM I UWALNIAM, BO WIEM, ŻE TO DOBRE !!!

Co o bookcrossingu wiedzieć należy. Magia pomysłu Rona Hornbakera.

Półka bookcrossingowa, Eljazz Club & Restaurant,Bydgoszcz. / Fot. JNBookcrossing to społeczna, ogólnoświatowa, niekonwencjonalna forma popularyzacji książki i czytelnictwa. To ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, śledzić ich wędrówkę, stwarza możliwość wymiany książek z innymi zainteresowanymi czytelnikami, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup, łączy książkę z Internetem stanowiąc atrakcję dla młodych, opornych czytelników, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.W jego obszarze każdy może w sposób nietypowy stać się czytelnikiem-znalazcą, a tym samym wziąć udział w ogólnoświatowej zabawie.Półka bookcrossingowa, kawiarenka studencka Stuba, Kraków / Fot. JN

UWOLNIJ SWOJE KSIĄŻKI, DZIEL SIĘ Z INNYMI RADOŚCIĄ CZYTANIA

Książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, nikomu nie przynosi pożytku, jest martwa. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Zachęcamy do uwalniania książek, wypuszczajmy je na wolność. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

JAK UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ ?


Bookcrossing,wędrująca książka, przestrzeń miejska- ławka w parku / Fot. JnSposoby są dwa. Pierwszy, spontaniczny, to zostawienie jej, gdzie popadnie. To może być tramwaj,autobus, pociąg, galeria, ławka w parku, parapet w księgarni. Można też skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc, takich jak półki i gabloty bookcrossingowe. Tych przybywa. Powstają: w kawiarniach, osiedlowych sklepikach, szkołach, świetlicach, restauracjach. Nawet w szpitalach, szlakach turystycznych, przychodniach, noclegowniach i sanatoriach. Każdy może postawić własną i w ten sposób dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski.
Jest też druga, bardziej wskazana metoda. Polega na zarejestrowaniu książki na stronie www. bookcrossing.pl. Wpuszczona do obiegu bookcrossingowego otrzymuje unikalny numer /BIP/, który pozwala śledzić trasę, jaką przeszła i dołączyć ją do globalnego systemu monitoringu. Zarejestrowane książki znajdujące się w bazie są wirtualnym księgozbiorem. Poprzez uwalnianie książek współtworzymy bibliotekę wirtualną, po właściwym odszukaniu, możemy do niej dotrzeć, przeczytać i przekazać dalej.Szwedzki stół z książkami- Reggio Emilia,Bydgoszcz / Fot. EA
Wszystko o założeniach bookcrossingu, zasadach obiegu książek i uczestnictwie w ogólnoświatowej akcji uwalniania książek można dowiedzieć się na stronach www.bookcrossing.pl, jak również www.bookcrossing.com.

O HISTORII BOOKCROSSINGU SŁÓW KILKA...


Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych, w 2001 roku i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (wymiana książek, książkokrążenie). W marcu, 2002 roku, w czasopiśmie Book Magazine, Hornbaker opublikował artykuł wyjaśniający zasady bookcrossingu. W krótkim czasie idea zdobyła popularność, pojawiły się programy telewizyjne i radiowe. Idea uwolnionej książki błyskawicznie rozprzestrzeniła się po świecie, zyskując rzesze entuzjastów.
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się 1 891306 ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 9 milionów 741 263 książki (dane z 04.06. 2013 r.; www.bookcrossing.com). Badania przeprowadzone w USA wskazują, że odnajduje się tylko 30 % uwolnionych książek. Pesymiści twierdzą nawet, że wypuszczone do akcji książki są kradzione. Jest to jednak ryzyko wliczone w koszty.ul.Aleja Książek Uwolnionych, Bydgoszcz / Fot. BP
Polski ruch bookcrossingowy ma również swoją historię. Pierwsza wzmianka o bookcrossingu, to artykuł, który ukazał się , 25 sierpnia 2003 roku, w Gazecie Wyborczej pt.Uwolnij książkę. Powstały dwa portale boockrossingowe: www.bookcrossing.pl i www.gazeta.pl/podajksiazke. Rozpoczęły się pierwsze akcje uwalniania książek ( Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź). Bydgoszcz, dołączyła 14 października 2003 r. pamiętną akcją pn. Przekształćmy Ziemię bibliotekę. Zaczęły pojawiać się pierwsze stałe półki bookcrossingowe. W listopadzie, 2003 roku, powstały w Bydgoszczy dwie - w Kawiarni Artystycznej Wegliszek oraz w Wydawnictwie Akant. Niebawem dołączył do nich Teatr Polski.
Raz w roku, w czerwcu, obchodzone jest święto Wolnych Książek. Jego celem jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie w tym dniu, jak największej ilości książek. Święto na stałe wpisało się w kalendarz wielu instytucji zyskując rangę ogólnopolskiego. Co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy sympatyków w całej Polsce, zaś Bydgoszcz zyskała miano stolicy polskiego bookcrossingu.
Wrocław,półka bookcrossingowa w przestrzeni miasta / Fot. ASAktualnie w w Polsce uwolniono ponad 167133 tysiące książek (dane z 03.06.2013 r.; www.bookcrossing.pl), działa ponad 20 tysięcy gablot i półek bookcrosingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują m.in. w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, kafejkach internetowych, kawiarniach, pubach i restauracjach, szlakach turystycznych czy przestrzeniach miejskich.
Oficjalnie zarejestrowało się 22741 tysięcy użytkowników (inf. z 03.06.2013r.; www.bookcrossing.pl). Jednak dane te nie oddają skali zjawiska. Pokazują głównie ludzi młodych, oswojonych z technologiami, a bookcrossing to też ludzie starsi lub nieskomputeryzowani, którzy także wymieniają się między sobą książkami.

Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator Akcji Wolnych Książek. Fundacja Bookcrossing.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.