Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21417 miejsce

Czytamy w nocy - ekscytujące przeżycie

Czytamy w nocy to wydarzenie warte rozpropagowania, które zbliża i integruje mieszkańców lokalnej społeczności…

Jedno z pomieszczeń GBP w Czernicy / Fot. Małgorzata MichalukW dzisiejszych czasach wymagania i potrzeby czytelników stale rosną, doskonale zdaje sobie z tego sprawę dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy Małgorzata Ligarska, która w nocy z 28 na 29 kwietnia br. zorganizowała ciekawe wydarzenie: Czytamy w nocy…

Placówka istnieje od kilkudziesięciu lat, od 2006 roku w siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 9. Na powierzchni ponad 190 m2 znajduje się około 20 tysięcy książek. Biblioteka traktowana jest przez mieszkańców jak nieformalne centrum kulturalne gminy.

Wspólne czytanie zbliża

Wydarzenie: Czytamy w nocy zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, jego głównym celem było większe zintegrowanie czytelników skupionych przy czernickiej placówce, ale nie tylko. Małgorzacie Ligarskiej oraz zatrudnionej w bibliotece Dorocie Telega-Łosek, chodziło również o zorganizowanie imprezy czytelniczej wyróżniającej się formą, innej od przeprowadzanych dotychczas.

Jak wynika z badań wykonanych na zlecenie Biblioteki Narodowej: „W 2016 roku tylko 37 procent Polaków przeczytało jakąkolwiek książkę”. Te zatrważające dane na pewno nie dotyczą pań, które wzięły udział w czernickim wydarzeniu. Dlaczego panowie nie zdecydowali się na czytanie nocą? – pytanie pozostawiam otwartym.

W trakcie spotkania uczestniczki omawiały m.in. książkę pt. „Jak pies z kotem czyli kobieta i mężczyzna na co dzień” autorstwa Katarzyny Miller i Miłosza Brzezińskiego. Wcześniej panie miały za zadanie zapoznanie się z treścią poradnika. Dyskusja dotycząca relacji damsko – męskich była długa i burzliwa. Poruszono w niej również kwestie dot. feminizmu i gender. / Fot. okładka ksiązki

Kolejnym punktem programu było omówienie sylwetek dwóch nietuzinkowych kobiet: Marianny Orańskiej i Wallis Simpson – księżnej Windsoru. Wspólnym mianownikiem łączącym panie było ich burzliwe życie prywatne, obie uchodziły również za skandalistki. Omówieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Na koniec wydarzenia jego organizatorki zaproponowały wspólne oglądanie filmu fabularnego.Ten punkt programu to ukłon wobec czytelniczek, które są równocześnie członkiniami Dyskusyjnego Klubu Filmowego funkcjonującego przy czernickiej placówce.

Impreza czytelnicza odbyła się w bardzo przyjacielskiej atmosferze, która sprzyjała swobodnym wypowiedziom. O rozkosze podniebienia zadbały same uczestniczki, które przyniosły własnoręcznie przygotowane potrawy.

Zamiast zakończenia.

Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy - Małgorzata Ligarska / Fot. Małgorzata MichalukGminna Biblioteka Publiczna w Czernicy jest placówką prężnie działająca na rzecz lokalnej społeczności, otwartą na jej potrzeby i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy pozytywnie swoich czytelników. Mam nadzieję, że wydarzenie: Czytamy w nocy, zorganizowane po raz pierwszy w tym roku, stanie się imprezą cykliczną.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Panów nie było. Z moich doświadczeń (40 lat pracy w różnych bibliotekach) wynika, że więcej czytają kobiety, panowie za to chętniej kupują książki (wniosek na podstawie przez kilkanaście lat prowadzonego w bibliotece kiermaszu tanich książek). Panowie lubią się integrować tylko na meczach i przy piwie? (hazardzie, walce o władzę i pieniądze).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytanie nocą, To najlepszy sposób na bezsenne noce i trudności z zasypianiem.
----------------------

Szczególnie te bezsenne noce zaplanowane z wyprzedzeniem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytanie nocą, To najlepszy sposób na bezsenne noce i trudności z zasypianiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest Noc Muzeów, Enemef , to i Czytamy w nocy może stać się również popularne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem klasyczny ortodoks. Czyli mówię innym, co mają robić ;)

No wiem, że powinienem. I co z tego, że wiem? ;)

Będę uparty. Noc jest od spania. Co nie oznacza przecież, że impreza nie może być sympatyczna.

Ale dorabianie do tego statystyki czytelniczej..? No bez przesady.. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To od której liczysz noc...? Już powinieneś spać :))

Uważam, że takie towarzyskie imprezy dla ludzi trochę wcześniej urodzonych są całkiem pożyteczne. Będą używać przez to mniej prochów nasennych... Młodzi i tak nie przyjdą, bo wolą gdzie indziej spędzać czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jednak pozostanę ortodoksem. W nocy - śpimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super impreza, warto rozpropagować. Może więcej będzie takich nocnych czytań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie bibliotekarki zwłaszcza te z małych bibliotek robią bardzo dobrą. Dobrze, że powstają o nich takie teksty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.