Facebook Google+ Twitter

Czytanie jest sexy

Z zaciekawieniem, którego życzę czytelnikom, sięgnąłem po najnowszy numer tygodnika "Przekrój". Artykuł o niecodziennej akcji promującej czytanie książek wywołuje rumieńce.

Zamiłowanie do pochłaniania książek zdawało się być skazane na pożarcie. Czytelnictwo, wyjście do biblioteki czy włóczenie się po antykwariatach powodowało przyprawianie "buraczanych ostróg". Bibliofile przeżywają jednak kolejny renesans. Kultura czytania od kilku lat odznacza się tendencją rosnącą. Wzrost zainteresowania to efekt działań właściwych ludzi. Spotkania z autorami, konkursy i spontaniczne, nacechowane witalnością akcje powodują, iż chętniej sięgamy po książkę lub e-book.

Jeszcze nie tak dawno w jednym z internetowych portali natknąłem się na galerię fotografii, które przedstawiały Amerykanki propagujące czytanie książek w zgodzie z naturą. To znaczy: nago. Przy tym panie prowadziły i tworzyły coś co można by od biedy nazwać "Dyskusyjnym Klubem Książki".

Jak się dowiedziałem z artykułu Beaty Chomątowskiej ("Kto się kocha w czytaniu", "Przekrój", nr 50, 12.12.2011), rodzimi miłośnicy czytania nie odstają od wielkiego świata. Kto wie, może to właśnie bibliofile zza Wielkiej Wody uczą się troszeczkę od obywateli kraju nad Wisłą.

obrazek: http://www.public-domain-image.com/cache/objects-public-domain-images-pictures/books-public-domain-images-pictures/books-on-a-shelf_w725_h544.jpg http://www.public-domain-image.com/ prawa i licencja: no restriction / Fot. unknownAutorka tekstu zwraca uwagę na pokutujące od wieków stereotypy. Wyobrażenie bibliotekarek, jako aseksualnych humanistek i skrytych za opasłymi tomami dewotów płci obojga, nie pokrywa się z rzeczywistością. Czytanie jest modne, a nieczytanie, jak twierdzi Sylwia Chutnik, "zwyczajnie obciachowe".

No, myślę sobie: w takim przedziale, jak się uprę, to jestem jeszcze w stanie się zmieścić. I nikt nie będzie mnie przy tym podejrzewał, że dotuję bibliotekę sułtana Brunei.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.