Facebook Google+ Twitter

Czytanie "Quo vadis" na molo w Ostrowcu Świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski, jak ponad 2 tysiące polskich miejscowości, włączył się w akcję Narodowego Czytania literatury ojczystej. Na molo w Parku Miejskim tym razem zabrzmiało dzieło Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Pomiankiewicz, rozpoczyna Narodowe Czytanie 2016. / Fot. Krzysztof KrzakAkcję, jak co roku, zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim pod patronatem Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego. Dyrektor MBP, Elżbieta Pomiankiewicz, która przywitała przybyłych na ostrowieckie molo miłośników literatury przypomniała, że czytanie jednej z najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza ma bezpośredni związek z faktem, iż bieżący rok jest Rokiem Sienkiewicza przypada bowiem w nim 170. rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci noblisty, a 120 lat temu jego powieść "Quo vadis" ukazała się po raz pierwszy w formie książki (wcześniej drukowano ją w "Gazecie Polskiej").Quo vadis Henryka Sienkiewicza czyta Marzena Dębniak, Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzak

Akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku ówczesny Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Na pierwszy ogień poszła epopeja narodowa - "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, trylogię Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. Zazwyczaj książkę do wspólnego czytania wybierała Kancelaria Prezydenta RP. Poseł Andrzej Kryj przeczytał fragment o walce Ursusa z turem. / Fot. Krzysztof KrzakW tym roku po raz pierwszy zadecydowali o tym czytelnicy i miłośnicy literatury w głosowaniu internetowym. Dzieło Henryka Sienkiewicza wyprzedziło w głosowaniu "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Ostrowiec Świętokrzyski w akcji Narodowego Czytania bierze udział od samego początku, przyciągając corocznie sporą rzeszęNarodowe Czytanie na molo w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak czytających, nie tylko osób znanych w mieście i regionie, ale i zwykłych miłośników literatury. W tym roku z tekstem "Quo vadis" zmierzyli się m.in. Marzena Dębniak (Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego), Andrzej Kryj (Poseł Prawa i Sprawiedliwości), Irena Reduda - Dudek (Przewodnicząca Rady Miasta), Zygmunt Babiarz (polonista, licealny wychowawca pani dyrektor biblioteki i posła Kryja), dyrekcja i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim, noszącej imię Henryka Sienkiewicza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Faktycznie... piękna sceneria.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak w Sopocie! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna sceneria!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.