Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytanie "Quo vadis" na molo w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Pomiankiewicz, rozpoczyna Narodowe Czytanie 2016.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Pomiankiewicz, rozpoczyna Narodowe Czytanie 2016. Krzysztof Krzak
Ostrowiec Świętokrzyski, jak ponad 2 tysiące polskich miejscowości, włączył się w akcję Narodowego Czytania literatury ojczystej. Na molo w Parku Miejskim tym razem zabrzmiało dzieło Henryka Sienkiewicza "Quo vadis".

Akcję, jak co roku, zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim pod patronatem Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego. Dyrektor MBP, Elżbieta Pomiankiewicz, która przywitała przybyłych na ostrowieckie molo miłośników literatury przypomniała, że czytanie jednej z najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza ma bezpośredni związek z faktem, iż bieżący rok jest Rokiem Sienkiewicza przypada bowiem w nim 170. rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci noblisty, a 120 lat temu jego powieść "Quo vadis" ukazała się po raz pierwszy w formie książki (wcześniej drukowano ją w "Gazecie Polskiej").

Akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku ówczesny Prezydent RP, Bronisław Komorowski. Na pierwszy ogień poszła epopeja narodowa - "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, trylogię Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. Zazwyczaj książkę do wspólnego czytania wybierała Kancelaria Prezydenta RP. W tym roku po raz pierwszy zadecydowali o tym czytelnicy i miłośnicy literatury w głosowaniu internetowym. Dzieło Henryka Sienkiewicza wyprzedziło w głosowaniu "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Ostrowiec Świętokrzyski w akcji Narodowego Czytania bierze udział od samego początku, przyciągając corocznie sporą rzeszę czytających, nie tylko osób znanych w mieście i regionie, ale i zwykłych miłośników literatury. W tym roku z tekstem "Quo vadis" zmierzyli się m.in. Marzena Dębniak (Wiceprezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego), Andrzej Kryj (Poseł Prawa i Sprawiedliwości), Irena Reduda - Dudek (Przewodnicząca Rady Miasta), Zygmunt Babiarz (polonista, licealny wychowawca pani dyrektor biblioteki i posła Kryja), dyrekcja i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim, noszącej imię Henryka Sienkiewicza.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto