Facebook Google+ Twitter

Czytanie ze zrozumieniem

Zawsze słyszałam, że poziom wiedzy naszych uczniów jest bardzo wysoki w porównaniu do wiedzy ich rówieśników z USA lub Wielkiej Brytanii. A tu podano, że nasi trzecioklasiści zajęli 29 miejsce wśród ich rówieśników z 45 krajów.

Międzynarodowe badania PIRLS, oceniające czytanie ze zrozumieniem, pokazały, że polscy uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej mają problemy ze zrozumieniem słowa pisanego. Jeśli zrozumienie słowa pisanego idzie z trudem, to tym bardziej słowa "mówionego" bo przecież do pisanego można wrócić i zastanowić się nad nim. Niestety, obawiam się, że nie tylko jest to problem uczniów klas początkowych.

Widać to na każdym kroku, kiedy załatwiamy sprawy w urzędach, kupujemy bilet czy prosimy o informację. Upowszechnienie średniego wykształcenia i obniżenie wymagań maturalnych sprawiło, że wiele etatów zajęli uczniowie mający problemy z nauką ale obecnie posiadają oni władzę w zakresie pracy jaką wykonują. Mści się to na klientach czy petentach, zdanych na kontakt z takimi osobami.

Czytanie ze zrozumieniem to podstawa rozwoju osobistego pod każdym względem, jeśli więc dzieci mają się rozwijać i nabywać wiedzę, rodzice muszą włożyć w to wysiłek i zachęcić dzieci do czytania. Polska szkoła jest niewydolna w tym względzie, jak wykazały obiektywne badania naukowców z Boston College.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

hmm... no ja raczej słyszałam właśnie że z wyników roznych tam egzaminow wyszło, ze czytanie w ciagu ilus tam ost lat poprawilismy, mamy problem z naukami scislymi.

obniżenie wymagań maturalnych - a widziałaś "dzisiejszą" maturę??? to sobie zobacz a potem porównaj ja z matura np sprzed 20 lat xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.