Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20254 miejsce

Czytnik linii papilarnych. Nowa metoda kontroli pracowników?

Prawie 600 firm sprawdza swoich pracowników za pomocą czytników linii papilarnych - dzięki tym urządzeniom monitorują nie tylko czas pracy, ale również sprawdzają, w jakich pomieszczeniach pracownicy aktualnie przebywają. Zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych, firmy robią to nielegalnie.

Linie papilarne / Fot. www.wikipedia.org, licencja Creative Commons 3.0Polskie prawo nie legalizuje tego typu działań: kodeks pracy oraz ustawa o ochronie danych osobowych nie przewidują sytuacji, w których od pracowników pobiera się odciski palców. Gdyby było inaczej - prawdopodobnie wzrosłaby ilość firm, korzystajacych z tego rodzaju metod.

Niejasne przepisy coraz częściej są powodem zatargów między generalnym inspektorem ochrony danych osobowych a firmami, dlatego eksperci z Instytutu Informatyki Śledczej wystosowali do premiera apel, aby rząd jak najszybciej zajął się uregulowaniem kontroli biometrycznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Praca na umowę zlecenie, głodowe pensje i do tego jeszcze czytniki linii papilarnych. Dżizas. Pogadajmy lepiej o polskim kapitale społecznym

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...identyfikację czasu pracy pracowników przy pomocy czytników linii papilarnych przy obecnym stanie prawnym należy uznać za niedopuszczalną": "Czytnik linii papilarnych używany w miejscu pracy"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby od każdego uzyskującego pełnoletność obywatela RP pobierać odciski linii papilarnych, wykrywalność przestępstw wzrosłaby do 100%. Ależ to okazuje się złym pomysłem, bo narusza prywatność, a prywatni przedsiębiorcy mogą sobie tworzyć obozy pracy i nikt nie dostrzega problemu. Teraz Polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam, jak pracowałam w pewnej drukarni w Krakowie, tam były karty. Przerwy rozliczali do sekund, a na koniec miesiąca sumowali spóźnienia i odbijali z wypłaty. Sadyści :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo mądre, nie będzie nikt mógł za kolegę podbijać karty. Wypleni jedno z polskich cwaniactw narodowych. Oskubać szefa, bo jemu nie zabraknie, to oczywiście wyniesione z komuny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi zagranicą w szkole obecność takim czytnikiem sprawdzali i uważam to za świetny pomysł... Pamiętam też czasy, gdy do dziennika się "zetki", "eski", no bo nie "enki" wpisywało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.