Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10825 miejsce

Dąb Bartek "usłyszał" kolejne obietnice. Tym razem od Donalda Tuska

Po raz kolejny dąb Bartek "usłyszał" obietnicę poprawy swego losu. Tym razem inicjatywę w tej sprawie, wykazał premier polskiego rządu, Donald Tusk.

Spacer wokół dęba Bartka. Od lewej Pani Marzena Okła - Drewnowicz, Pan Stanisław Styczyński, Pan Donald Tusk, Pan Marek Siewniak, Pani z zespołu organizującego wizytę premiera w Zagnańsku, Bartłomiej Kowalewski, Szczepan Skorupski. / Fot. Krzysztof Pęczalski. Od kilkunastu lat monituję o złym stanie zdrowotnym najsłynniejszego polskiego dęba. Wspierają mnie naukowcy od spraw dendrologii, fitopatologii, entomologii oraz przyrodnicy z wieloletnią praktyką.

Zawsze przed każdymi wyborami otrzymywałem gorące zapewnienia oraz deklaracje mówiące o tym, że stara lub nowo wybrana władza, zajmie się problemem dęba Bartka na poważnie. Tuż po wyborach, temat rozmywał się najczęściej o kompetencje, finanse oraz uwarunkowania polityczne.

Spotkanie premiera Donalda Tuska z Witoldem Bimerem oraz mieszkańcami Zagnańska. / Fot. Krzysztof PęczalskiW 2009 roku z grupą młodych i odważnych przyjaciół, postanowiliśmy że pokonamy wszystkie bariery i uratujemy słynne drzewo od przedwczesnej zagłady. W tym roku powołaliśmy do życia Fundację "Szanujmy Bartka" i zaczęliśmy intensywny lobbing wszędzie, gdzie się tylko da. Postanowiliśmy zadawać bardzo proste pytanie: "Co zrobisz dla Bartka?". Pragniemy wesprzeć nowatorski projekt ratowania weteranów polskich, a może i europejskich lasów.

www.ratujmybartka.pl

Wręczenie listu otwartego do premiera Tuska od przedstawicieli fundacji "SZANUJMY BARTKA" w sprawie ratowania weterana polskich lasów. / Fot. Krzysztof Pęczalski.Dąb Bartek "stałby się" niejako prekursorem nowych możliwości i "udowodnił", że ma przed sobą jeszcze setki lat życia. Zaczęły do nas napływać deklaracje współpracy z wielu środowisk na organizowanych przez nas happeningach, festynach, piknikach oraz innych imprezach. Jak w ostatnich dniach było widać i słychać sam premier polskiego rządu "podjął rękawicę". Co nas bardzo ucieszyło i wywołało wiele komentarzy, nie zawsze przychylnych projektowi. Aczkolwiek żyjemy w wolnym kraju i każdy może mieć swoją opinię. W założeniach projektu jest, że nasz szacowny staruszek, przeszedłby gruntowną odnowę i być może posłużyłby za przykład, jak powinno się potraktować inne, nie mniej cenne drzewa. Dąb Bartek to niekwestionowany król polskich lasów. Jego legenda owiała już cały świat. To drzewo jest historią wzlotów i upadków państwa polskiego. W jego cieniu odpoczywali polscy królowie, a ostatnio prezydenci, premierzy oraz inne ważne persony.

Spotkanie premiera Donalda Tuska oraz małżonki Pani Małgorzaty Tusk z mieszkańcami Zagnańska oraz pobliskich miejscowości. Z jednej z nich tj. Kołomani, właśnie wywodzi swoje korzenie rodzina Pani Małgorzaty. / Fot. Krzysztof Pęczalski.Wiele razy redakcja wiadomości24.pl wspierała moje działania. Zakładam również, że i tym razem znajdę realne wsparcie u wydawcy i piszących koleżanek i kolegów oraz czytelników w rozpropagowaniu naszych idei. Pozdrawiam zwolenników naszych zamierzeń, jak również przeciwników za to, iż potrafią mieć inne zdanie. Jeśli plan się ziści, to za kilka lat wielu oponentów po cichu będzie nam zazdrościć zrealizowania projektu. A ojców sukcesu będzie tak wielu, że trudno będzie się wśród nich odnaleźć. To nasza narodowa przywara, że porażka to sierota, a sukces to wielka rodzinna wygrana. Bardzo proszę o opinie, rady, ale i nowe propozycje. Może wśród Państwa znajdzie się osoba, która wniesie coś twórczego do naszego projektu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Zbieramy pieniądze na nasz symbol narodowy, jeśli ktoś z czytelników oraz społeczności naszego serwisu wpłacił by choćby niewielki grosz, nasza akcja odniosła by sukces. Powiecie po co ratować stare drzewo. Odpowiedź przyjdzie u kresu naszego bycia na tej planecie. Każdy chciałby żyć długo w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej
w ogólnej szczęśliwości. Bartek to nie jakieś tam drzewo to niemy świadek naszej tysiącletniej historii.

Poniżej podaję link z adresem konta zachęcam każdego w miarę swoich możliwości
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,10792224,Dla_Bartka_beda_zbierac_dluzej.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miastowy
  • Miastowy
  • 10.11.2011 20:10

Ja uważam że trzeba znaleźć dla regionu inny znak rozpoznawczy bo ,,bartuś'' nie będzie żył wiecznie. Im prędzej tym lepiej

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawy
  • ciekawy
  • 09.11.2011 14:46

Ciekawe ile jeszcze ten Bartek postoi??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbiórkę pieniędzy na pomoc dla niekwestionowanego króla polskich lasów rozpoczął znany piosenkarz Andrzej Piaseczny. Pomóżmy Pani Marcie w rozpropagowaniu organizowanej przez nią akcji.

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111022/POWIAT0104/15614025

W dzisiejszych czasach trudno jest się przebić ze społeczną zbiórką pieniędzy na cokolwiek. A idea ratowania niemych świadków naszej historii.

Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd wyszliście ???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miłośniczka Bartka
  • Miłośniczka Bartka
  • 07.10.2011 23:11

Obiecują i nie dotrzymują słowa, ale przecież to jest nasza cecha narodowa. Z gadaniem u nas jest super, ale gorzej jest z realizacją tego co się powiedziało.W Zagnańsku kilku zapaleńców od lat robi szum wokół sprawy Bartka, może ich działania zostaną zauważone. Biorąc pod uwagę dostojników, których w tym roku zaprosili na 1011 urodziny myślę, że coś drgnie w kwestii staruszka. Życzę tego jemu i sobie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Państwa Pdgórskich dzięki za wsparcie, dąb Bartek to nasze wspólne narodowe dobro. Starajmy się zachować go jak najdłużej przynajmniej w naszej pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji coś też tam kiedys napisalimy link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieramy wszelkie starania o ratowanie Bartka

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 05.10.2011 07:50

MO że powinniśmy to próchno przenieść na Jasną Górę ? Już ktoś krzyżyk przybił do zabytku....

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ponieważ nie dajsze rady - masz tu link
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.