Facebook Google+ Twitter

Dąb Goduli zieloną wizytówką Rudy Śląskiej? Konkurs RTPD

Ruda Śląska ma wspaniałe, słynne drzewo, aspirujące do tytułu zielonej wizytówki miasta. Chodzi oczywiście o Dąb Goduli. Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew ogłosiło nowy konkurs, dotyczący tego właśnie drzewa i jego patrona.

Dąb Goduli / Fot. A. PodgórskiRozłożysty dąb nierozerwalnie związany jest z najcenniejszymi historycznie miejscami miasta: zamkiem rudzkim oraz domem Karola Goduli. Rośnie tuż obok tych obiektów. A raczej, niestety, ich ruin.

Czytaj też: Ruda Śląska: Dąb Goduli w finale plebiscytu na „

Dąb nosi imię zasłużonego obywatela Rudy Śląskiej, Karola Goduli. Ten żyjący na przełomie XVIII i XIX w. przemysłowiec, społecznik i piewca polskości miał ogromny wkład w rozwój miasta, a raczej miejscowości, które składają się na dzisiejszą Rudę Śląską.

Dąb Goduli wybrany został najlepszym drzewem w naszym regionie. Uzyskał 132 głosy, zostawiając w tyle konkurencję. Drugi w kolejności (również wspaniały) był Katowicki Buk, który zdobył 27 głosów. Wyniki konkursu można znaleźć w serwisie slask.naszemiasto.pl.

Dąb Goduli stanął też w szranki w konkursie ogólnopolskim, organizowanym przez Klub Gaja. Dotarł do finałowej szesnastki. W czerwcu rozpocznie się internetowe głosowanie. Więcej informacji o konkursie oraz wizerunki szesnastu wspaniałych polskich drzew można znaleźć na stronach klubu.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyPrężnie działające Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew także ogłosiło konkurs dotyczący tego właśnie drzewa, adresowany nie tylko do mieszkańców Rudy Śląskiej, lecz wszystkich miłośników przyrody i historii Śląska w wieku od 2 do 102 lat. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: pracy plastycznej i fotograficznej oraz utworu pisanego. Informacje o konkursie można znaleźć na stronach Towarzystwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

mara slonsko
  • mara slonsko
  • 01.04.2011 20:26

Pojakymu mjol byc piywcom polskosci to przeca cyganstwo
Chop bol Slonskym Niymcym Pyrsk!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla wszystkich tych, co tyle robią dla swojego miasta jakim jest Ruda Śląska

Komentarz został ukrytyrozwiń
isadeg
  • isadeg
  • 29.03.2011 08:29

Interesujące informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.