Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18440 miejsce

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017

Dąb Józef zgłoszony do konkursu przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów, Fundację Cherry Home zdobył 17 tys. głosów. Drugie zajął dąb Brimmons /Walia/, trzecie lipa /Czechy/.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaCeremonia ogłoszenia wyników, przyznania tytułu i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

- Z roku na rok grono państw biorących udział w konkursie powiększa się, dzięki czemu możemy poznawać nowe, niezwykłe / Fot. Archiwum Klubu Gaja skarby Europy jakimi są drzewa - stwierdziła Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

W 2011 w roku w plebiscycie wzięło udział pięć europejskich drzew, w tym - 16, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

- Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja. - Jestem nie tylko uradowany ale szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej akcji.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaDąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów.

Nosi imię malarza, grafika, scenografa i rysownika Józefa Mehoffera.

Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w.

O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska.

Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaJeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż je sadzić i chronić. Każda złotówka jest ważna. Przekaż darowiznę na konto Klubu Gaja: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120.

Przekaż 1% Klubowi Gaja. Skorzystaj z Bezpłatnego Programu PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wpisz KRS: 0000120069.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Oj, trochę na własny użytek można posiadać. Chyba że we własnym wozie, to co innego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Panie Bartłomieju. jest takich materiałów wiele w serwisie. Kiedyś było to nie do pomyślenia.
Copy/paste całego arta. bez nawet drobnej obróbki i zmian dziwi szczególnie gdy publikuje autor czteropiórkowy ze stażem jeszcze od starych czasów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiedzialem o konkursie moze zglosilbym "napoleonskiego" platana w moim miescie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, tym bardziej, że prawdopodobnie mamy do czynienia z kradzieżą. Czy autor może wyjaśnić kto jest złodziejem tekstu? Pan czy Ewa Furtak z GW?

JK: "Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w"
GW: "Jak mówią ekolodzy, historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. "

JK: "Ceremonia ogłoszenia wyników, przyznania tytułu i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli"
GW: "Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli. "

JK: "Dąb Józef zgłoszony do konkursu przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów, Fundację Cherry Home zdobył 17 tys. głosów. Drugie zajął dąb Brimmons /Walia/, trzecie lipa /Czechy/
GW: "Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home." "Dąb Józef z Wiśniowej z województwa podkarpackiego zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie miejsce z wynikiem blisko 15 tysięcy głosów zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób."

JK: "Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Nosi imię malarza, grafika, scenografa i rysownika Józefa Mehoffera.
GW: "Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej. Dąb nosi imię od imienia Józefa Mehoffera."

JK: "To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska."
GW: "To w pniu tego dębu w czasie wojny ukrywała się rodzina żydowska."

źródło:http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,21530771,dab-jozef-z-polski-europejskim-drzewem-roku-2017.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.