Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąb Józef Europejskim Drzewem Roku 2017

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Dąb Józef zgłoszony do konkursu przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów, Fundację Cherry Home zdobył 17 tys. głosów. Drugie zajął dąb Brimmons /Walia/, trzecie lipa /Czechy/.

Ceremonia ogłoszenia wyników, przyznania tytułu i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

- Z roku na rok grono państw biorących udział w konkursie powiększa się, dzięki czemu możemy poznawać nowe, niezwykłe skarby Europy jakimi są drzewa - stwierdziła Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

W 2011 w roku w plebiscycie wzięło udział pięć europejskich drzew, w tym - 16, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

- Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja. - Jestem nie tylko uradowany ale szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej akcji.

Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów.

Nosi imię malarza, grafika, scenografa i rysownika Józefa Mehoffera.

Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w.

O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska.

Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, gdyż w dalszym ciągu kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż je sadzić i chronić. Każda złotówka jest ważna. Przekaż darowiznę na konto Klubu Gaja: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120.

Przekaż 1% Klubowi Gaja. Skorzystaj z Bezpłatnego Programu PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wpisz KRS: 0000120069.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto