Facebook Google+ Twitter

Dąb katyński w Piskorowicach

W Piskorowicach posadzono dąb i odsłonięto obelisk dla upamiętnienia majora Macieja Rudnickiego zamordowanego przez NKWD w Charkowie. W ten sposób wczoraj, w 109. rocznicę urodzin majora, społeczność gminy Leżajsk włączyła się w ogólnopolską akcję.

Tablica pamiątkowa ku czci majora Rudnickiego. / Fot. Zdzisław JaneczkoMajor Maciej Rudnicki urodził się w Olchowcu w dawnej guberni kijowskiej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Ożenił się z mieszkanką Piskorowic - Klementyną Szczekot. W 1939 r. dowodził kompanią Batalionu Obrony Narodowej „Sambor” wchodzącą w skład Armii Karpaty. Podczas walk z Sowietami został ranny, a później wzięty do niewoli. Wiosną 1940 r. zamordowano go w Charkowie. - Nasz ojciec i dziadek był jednym z wielu, którzy złożyli najwyższą ofiarę ojczyźnie tracąc tam swoje życie - mówiła podczas uroczystości wnuczka majora Anna Rudnicka.

Wnukowie oficera wkopują dąb. / Fot. Zdzisław JaneczkoW asyście przedstawicieli policji, wojska, strażaków, związku strzeleckiego „Strzelec”, pocztów sztandarowych, uczniów, zaproszonych gości i mieszkańców uroczystego zasadzenia dębu dokonali wnukowie zamordowanego oficera: Tadeusz Tara i Bogumił Rudnicki. Obok dębu stanął obelisk z pamiątkową tablicą. W jego odsłonięciu wzięli udział: syn majora Michał Rudnicki, wnuczka Anna Rudnicka, sołtys Piskorowic Jan Czajka i wójt gminy Leżajsk Mieczysław Tołpa. Po apelu poległych, pamięć ofiar salwą uczciła kompania honorowa Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych pod dowództwem por. Wojciecha Decia.

Salwa honorowa przemyskiej kompanii honorowej. / Fot. Zdzisław JaneczkoAkcja „Katyń… ocalić od zapomnienia” polega na posadzeniu 21 473 dębów, czyli tylu, ilu Polaków wg szacunków zgładzono wiosną 1940 r. na mocy dekretu Stalina. Sadzenia odbywają się w całym kraju i potrwają do 2010 r., kiedy obchodzona będzie 70. rocznica mordu na polskich oficerach. Przedsięwzięcie zainicjowało Stowarzyszenie „Parafiada”. Uroczystość w Piskorowicach zorganizowała gmina Leżajsk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze ,że pamiętają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.