Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14019 miejsce

Dąbrówka Wlkp. "U progu lata" - XXI Spotkania Folklorystyczne

W sobotę, 8 czerwca 2013, w Dąbrówce Wielkopolskiej – gmina Zbąszynek, odbyły się XXI Spotkania Folklorystyczne "U progu lata". W tym roku imprezie towarzyszył jubileusz 90-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały.

Jerzy Skrzypczak / Fot. Dorota Michalczak "U progu lata"
W sobotę, 8 czerwca 2013, w Dąbrówce Wielkopolskiej – gmina Zbąszynek, odbyły się XXI Spotkania Folklorystyczne "U progu lata". W tym roku spotkania miały wyjątkowy przebieg, albowiem imprezie towarzyszył jubileusz 90-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały.

Marek Spychała / Fot. Dorota MichalczakJak co roku spotkania w Dąbrówce Wielkopolskiej rozpoczęły się mszą świętą i złożeniem kwiatów na grobie założyciela miejscowego zespołu pieśni i tańca, zasłużonego ludowego artysty – Tomasza Spychały. Po przybyciu do amfiteatru uroczyście otwarto XXI. Na okoliczność jubileuszu dąbrowieckiego zespołu przybyło wielu zaproszonych gości, przedstawicieli gminy, powiatu i województwa lubuskiego. Były kwiaty, gratulacje, życzenia.

Zenon Musiał - Łany Poznań / Fot. Dorota MichalczakFestiwal prowadził niezastąpiony w zabawianiu zebranych na Dąbrowieckich Spotkaniach Folklorystycznych - Jerzy Skrzypczak - kierownik zespołu "Kotkowiacy", a pomagał mu, posługując się miejscową gwarą, członek Zespołu Pieśni i Tańca im. T. Spychały - Marek Spychała.

Na scenie zaprezentowała się najmłodsza grupa – dziecięca, zespół śpiewaczy „Dąbrowszczanka” oraz kapela koźlarska. Zespół Dąbrowszczanki / Fot. Dorota MichalczakPieśni i Tańca Łany, działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, wystąpił z bogatym repertuarem - zaprezentował się w kilku regionalnych tańcach. Liczne brawa rozbrzmiewały bardzo głośno.

Na tegorocznej imprezie "U progu lata" zorganizowano konkurs potraw regionalnych, w którym udział wzięły panie z kół gospodyń wiejskich z okolicznych miejscowości. Tematem tegorocznego konkursu było danie wykonane z kaczki. Na zakończenie wystąpił kabaret "Klekoty" podsumowujący roczne wydarzenia z życia wsi. XXI Spotkania Folklorystyczne zakończono pokazem sztucznych ogni i zabawa taneczną.

Czytaj więcej: Dąbrówka Wlkp. XXI Spotkania Folklorystyczne [Zdjęcia]

Zobacz - Zespół Pieśni i Tańca Łany, działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Podstawowym obszarem twórczych zainteresowań zespołu jest polski folklor taneczno-muzyczny. Zachowując jego oryginalność i autentyzm przystosowano go do wymogów sceny w formie suit regionalnych i widowisk obrzędowych. Aktualnie bogaty program z wielu regionów Polski prezentowany w formie artystycznie opracowanej obejmuje: Wielkopolskę Zachodnią , Wielkopolskę Południową , Szamotuły, Kurpie, Kraków, Beskid Żywiecki, Lublin, Łowicz, Rzeszów, Spisz oraz polskie tańce narodowe Kujawiak, Oberek, Polonez, Mazur, Krakowiak a także widowiska obrzędowe takie jak Noc Kupały. Nadal czołowe miejsce zajmuje w nim macierzysty region – Wielkopolska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje za podtrzymywanie naszej polskiej tradycji. Brawo -tak trzymać . Pozdrawiam zespół "ŁANY" działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i przyjaciół -wykładowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Impreza bardzo ciekawa, tradycja, obrzędy, stroje ludowe, zwyczaje, gwara. To wszystko trzeba pielęgnować.
W uznaniu zasług w zachowaniu polskości wieś w 1973 została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie imprezy są najfajniejsze, nic na sztywno, każdy może się czuć swobodnie. U mnie jest Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy, który pielęgnuje nasze regionalne tradycje. Zawsze marzyłam o tym, żeby być członkiem takiego zespołu, ale jakoś życie pokierowało mnie innymi ścieżkami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbąszyń - Wielkopolska, tuż za midzą Dąbrówka Wielkopolska (gmna Zbąszynek), to już województwo Lubuskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Zbąszynku miało być :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne stroje. Fajna impreza. Dużo się dzieje w tym Zbąszyniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.