Facebook Google+ Twitter

Dach Europy, od 250 lat symbol alpinizmu

8 sierpnia przypada 225. rocznica zdobycia szczytu masywu Mont Blanc. Góra Biała to miejsce narodzin alpinizmu. Dach Europy zawdzięczamy profesorowi Horace-Bénédict de Saussure.

Jacques Balmat i Horace-Bénédict de Saussure, pokazujący szczyt Mont Blanc. Pomnik znajdujący się w Chamonix. / Fot. Jean-Pol GRANDMONT, GNU1.2, CC3.0O tę górę sprzeczali się Francuzi, Włosi i Szwajcarzy. Ustalenie do kogo należy szczyt zajęło prawie 200 lat. Punkt graniczny dla wszystkich trzech państw znajduje się zaledwie 17 km od szczytu. Inaczej mówiąc, trzy państwa mają po kawałku masywu Dachu Europy i wszystkie trzy troszczą się o jego ochronę.

Zanim jednak ustalono czy Mont Blanc jest najwyższym szczytem Francji, Szwajcarii, Włoch czy Europy, pewien szwajcarski profesor, naukowiec z Genewy wyznaczył w 1760 roku dużą nagrodę pieniężną dla pierwszych zdobywców szczytu. Profesora Horace-Bénédict de Saussure nazwać można pierwszym sponsorem alpinizmu, gdyż tą nagrodą spowodował szturm wielu śmiałków na Białą Górę. Przez ponad 20 lat nikomu nie udało się wejść ponad 4 tys. m n.p.m.

Szczyt zdobyli dwaj mieszkańcy Chamonix, 8 sierpnia 1786 roku, 24-letni Jacques Balmat, myśliwy, poszukiwacz kryształów alpejskich oraz 29-letni dr Michel Paccard lekarz, notariusz i sędzia pokoju. Obaj spędzili pół godziny na szczycie, dokonując pomiarów barometrem. Paccard został oślepiony przez światło odbite od śniegu, co utrudniało obu alpinistom powrót. Paccard oddał całą nagrodę towarzyszowi wyprawy.

Fundator nagrody Horace-Bénédict de Saussure paleontolog, fizyk, geolog i botanik, profesor Uniwersytetu w Genewie, zdobył szczyt rok później, 3 sierpnia, z pomocą 17 przewodników i osobistego służącego.

Na szczycie urządzenia, które profesor sam wynalazł i skonstruował, potwierdziły pomiar Paccarda i wskazały 4808 m n.p.m, ustalając Mont Blanc najwyższym szczytem Europy. Od 1863 roku oficjalnie uznano Mont Blanc najwyższą górą w Europie Zachodniej, precyzując wysokość na 4808,20 m n.p.m.

Od tamtej pory zmienił się sprzęt i wyposażenie alpinistów, zmieniła się technika wspinania. Do dziś zmienna jest wysokość Dachu Europy. W XX wieku ustalono 4807 m n.p.m, a w XXI 4810 m n.p.m. Obecnie Mont Blanc mierzony jest systemem GPS co dwa lata. Różnice wysokości zależą od przyrostu lodowca na wierzchołku, którego grubość czapy waha się od 8 do 18 metrów. Skalny wierzchołek Białej Góry jest na wysokości 4 792 m n.p.m.

Po wyjściu z wagonika Funivia dei Ghiacciai można wejść na platformę panoramiczną, skąd rozciąga się widok na szczyty masywu M-Blanc 1973 rok. Ceperski strój, daleki od stroju alpinisty wyjaśnia cel wycieczki. ;) Fot: aparat autorki, kopia z diapozytywu / Fot. diapozytyw ORWO autorkiOd 250 lat Dach Europy przyciąga alpinistów. Masyw Mont Blanc to miejsce 'narodzin' i symbol alpinizmu. Latem 1820 roku wydarzył się pierwszy śmiertelny wypadek, lawina porwała ekspedycję rosyjskiego lekarza. Niestety, od tej pierwszej tragedii każdego roku na masywie Mont Blanc tracą życie alpiniści. Każdego roku usiłuje się wspinać na tę górę ok. 300 osób codziennie.

W latach sześćdziesiątych wybudowano na masywie Mont Blanc pierwszą kolejkę linową Funivia dei Ghiacciai, łączącą włoską dolinę Courmayeur z francuską Chamonix, a pod masywem Dachu świata tunel łączący Francję z włoską doliną Aosty. Od tej pory liczba zdobywców masywu Dachu Europy rośnie każdego roku. Liczba wypadków alpejskich, niestety, także.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

narek
  • narek
  • 29.08.2011 08:10

* za pamięć, miło, że tym co sie wspinają kibicują także Ci z dołu, tym milej że pamiętają o takich datach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej
  • Maciej
  • 22.08.2011 15:11

Przepraszam bardzo, że zareklamuję swoje usługi, ale u mnie skan slajdu na profesjonalnym skanerze do slajdów kosztuje 0,90 zł. Zapraszam na www.skanowanie.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak szkoda, że nie ma już tych Twoich zdjęć i skanów. Nie wiem niestety jak? to się skanuje samemu. Zakład fotogr. robi to z przyjemnością i kasuje prawie 2 franki za jedno. horror!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bs
  • bs
  • 13.08.2011 22:51

Basiu, chodzi o slajdy 24/36mm (mam na myśli fotkę ilustrującą materiał).
Można je skanować, chociaż nie jest to proste i wymaga cierpliwości.
Nie wiem, czy pamiętasz mój materiał o Haiti. To były właśnie skany rodzinnych slajdów.
Tak można ocalić od zapomnienia:))
bs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby co i póki co, to do przyszłego roku jesienią mogę wskazać dobre ścieżki po alpejskich stokach, zupełnie nie strome.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Wojciech pisze->Wspinać ani chodzić pod górę nie lubię... to nie problem...
Wiele szlaków prowadzi po płaskim. Wędruje się zboczem góry nawet cały dzień.
Widuję ludzi w mocno zaawansowanym wieku, którzy wyjeżdżają pociągiem , kolejką lub autobusem pocztowym na wysokość nawet 2 tys m n.p.m i wędrują , po czym albo schodzą na dół albo wracają z innego miejsca innym śr. transportu.
Np. można wokoło jeziora na zaporze wodnej wędrować pół dnia nie wspinając się nie wchodząc pod górę. A zatem nie masz wymówki...;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sto lat polskiego alpinizmu
http://www.wgorach.com/index.html?id=25422&site_id=23142
Legendarny polski alpinista Stanisław Biel opisuje swoje przeżycia na Mot Blanc oraz lawinę w1957, ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

z tym montblankiem, ma sie rozumieć. No i +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka i groźna góra., taka na miarę czasów ;-))

Nie jestem specem od Alp, widziałem je jedynie w oddali. Urodzono mnie kilometr od polskiego morza i pozostał we mnie priorytet dla terenów płaskich lub gór niewysokich. Wspinać ani chodzić pod górę nie lubię, ale moja dorosła córka wysokie góry uwielbia (pomimo, że rodzona w Gdyni była) i posiadam jej fotkę z identycznym tłem jak Twoja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy tam byłam od strony Courmayeur , można było zjechać wagonikami do Francji, Nikt nie pytał o wizę ani nawet o paszport. Jednak mnie zabrakło odwagi, taka byłam wystraszona i nie skorzystałam z okazji.

Trzeba dodać, że Szwajcarzy od swojej strony przebili tunel dla aut pod masywem Mt Blanc. tunel św. Bernarda. także płatny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.