Facebook Google+ Twitter

"Daily Telegraph": Tarcza w Polsce pod znakiem zapytania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-11 09:08

Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" pisze, że instalacja elementów amerykańskiego systemu antyrakietowego w Polsce stoi pod znakiem zapytania. Gazeta analizuje ostatnie wypowiedzi przedstawicieli polskiej i amerykańskiej administracji.

"Władze w Warszawie przyznają, że po rozmowie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Barackiem Obamą, szanse na realizację kontrowersyjnego projektu wynoszą nie więcej, niż 50 procent" - zauważa dziennik. Obawy ma także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jego zdaniem pogarszający się stan amerykańskiej gospodarki może zmusić prezydenta elekta do rezygnacji z projektu budowy tarczy - podkreśla "Daily Telegraph". Póki co Barack Obama uzależnia swoją decyzję od tego, czy testy wykażą skuteczność i opłacalność instalacji. Dziennik przypomina, że kilka testów zakończyło się niepowodzeniem, a w październiku Instytut Analiz Obronnych Pentagonu ostrzegł, że zbyt pośpieszna budowa tarczy może negatywnie wpłynąć na jego jakość i niezawodność.

Gazeta zwraca uwagę, że fiaskiem projektu zachwycona byłaby Rosja, która uważa system antyrakietowy za zagrożenie. Moskwa nie ukrywa, że liczy na ocieplenie stosunków rosyjsko-amerykańskich za prezydencji Obamy. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział po rozmowie z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice, że poglądy przyszłego prezydenta dają nadzieję na konstruktywne zbliżenie obu państw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.