Facebook Google+ Twitter

Daj babci komputer

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-10-24 11:17

Krytykowane gry komputerowe pomagają osobom w podeszłym wieku walczyć z powolną utratą pamięci. Specjalne programy z grami dla seniorów wymyśla japońskie Nintendo. Ich konsole do gier NDS z programami do ćwiczeń umysłowych "Brain Age" kupiło już na świecie 8,6 mln osób.

Z opublikowanego wczoraj w magazynie "Neurology" raportu uczonych z Albert Einstein College Medicine w Nowym Jorku wynika, że pamięć tracą szybciej dobrze wykształcone, starsze wiekiem osoby, cierpiące na chorobę Alzheimera lub inne dolegliwości neurologiczne, których skutkiem jest demencja. Każdy rok pobierania edukacji przyspiesza utratę pamięci z powodu demencji starczej o 4 proc. Osoba, która uczyła się przez 16 lat, szybciej straci połowę swych wspomnień niż jej równolatek tylko z czterema zaliczonymi klasami.
Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że niektóre odmiany gier komputerowych bardzo korzystnie stymulują mózg seniorów, zwlaniając postępy demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku.
Sukces Nintendo spowodował, że opracowywaniem gier dla osób w podeszłym wieku zainteresowała się pozostała część branży, w tym firmy wymyślające gry internetowe.

Nintendo, razem ze swymi
konsolami DS, od roku sprzedaje programy serii "Brain Age" tworzone specjalnie dla straszych. Zdrowotne gry wymyśla japoński neurolog Ryuta Kawashima. Zabawa na ekranie wymaga wykonywania zadań absorbujących pamięć, umiejętności rachowania, czytania i zdolności muzycznych. To coś w rodzaju gimnastyki mózgu dla emerytów.

Nintendo poinformowało, że ich gry dla starszych ludzi pozwalają ćwiczyć szczególnie płat czołowy kory mózgowej, gdzie gromadzona jest wiedza o nabytych umiejętnościach. - Gry pomagają ci się skoncentrować i poprawić pamięć - mówi 67-letnia Lynn Lipton z Poughkeepsie niedaleko Nowego Jorku. Lynn dostała konsolę od Nintendo w nagrodę za udział w konkursie na najfajniejszą babcię. Zanim zaczęła grać w "Brain Age", zauważyła u siebie pierwsze symptomy utraty umiejętności liczenia w
pamięci. - Gry "Brain Age" to nowy produkt, ale nowe nie są ustalenia nauki na ten temat. Wiemy z doświadczenia, że tak samo jak możesz gimnastykować swe ciało, podobnie powinieneś traktować umysł - twierdzi Andrew Carle z Geoerge Mason Univeristy.

Carle dodaje, że jeśli gracz senior ćwiczy swój mózg poprzez zabawę grami zręcznościowymi, to poprawia swój refleks, podzielność uwagi i ostrość widzenia, a to potem pomaga mu np. w kierowniu samochodem. C. Shawn Green, badacz z University of Rochester, potwierdza, że z testów wynika, iż fani gier komputerowych widzą świat lepiej, ostrzej i dokładniej.

Michael Scanlon to współzałożyciel strony internetowej, która radzi, jak gimnastykować umysł. Na internetowej stronie www.lumosity.com można znaleźć m.in. 10-minutowy zestaw ćwiczeń codziennych dla mózgu, opracowany dla osób starszych, którym grozi choroba Alzheimera. Ale gimastykować swój umysł razem z Lumosity może każdy. Scanlon podpowiada, że ćwiczenia mogą być też przydatne dla uczniów przygotowujących się do egzaminów lub pragnących usprawnić swój umysł.

Adam Synowiec

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Andrzej Pytlok
  • Andrzej Pytlok
  • 03.09.2012 15:02

No ja znalazłem tylko gry takie typowo na rozrywke i troche na reflesk. Koleś na http://komputerdlakazdego.wordpress.com/ opisuje co i jak :) mam nadzieje że pomogłem. To nie jest mój blog więc nie wiem jak często będą dodawane tam posty, ale widze że jest nowe więc raczej nie archiwum z 2000 roku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.