Facebook Google+ Twitter

Daj się uwieść mistrzowi opowieści

"Słuchaj. Będę teraz twoim bogiem. Pozwól, że zabiorę cię w podróż poza kres twojej wyobraźni. Pozwól, że opowiem ci historię" - tymi słowami rozpoczyna się najnowsza książka Rabiha Alameddine "Hakawati, mistrz opowieści". Warto ulec tym namowom i rozkoszować się przekazywanymi opowiadaniami. Najlepiej bez pośpiechu.

Okładka książki / Fot. ZnakOsama przylatuje ze Stanów Zjednoczonych do swojego miejsca, w którym się urodził i wychował - Libanu. Odwiedza umierającego ojca. Wokół szpitalnego łoża w Bejrucie gromadzi się cała liczna rodzina, galeria barwnych postaci, interesujących indywidualności. Niezwykłe rodzinne zebranie, rozgrywające się w przygnębiającym otoczeniu i niezwykle tragicznej sytuacji staje się dla mężczyzny pretekstem do podróży w przeszłość, do korzeni rodu.

Dla naszego bohatera to wycieczka sentymentalna do czasem wspaniałych, czasem wstrząsających, nierzadko gorzkich, często zabawnych sytuacji - tych które ukształtowały jego i jego najbliższych. My, poznając historię rodu al-Charrat, poznajemy losy poszczególnych ludzi, ale także niezwykle interesującą najnowsze dzieje tego regionu Bliskiego Wschodu. Ale to nie wszystko - w przerwach pomiędzy kolejnymi retrospekcjami Osama ujawnia swój talent bajarza, mistrza opowieści - hakawatiego. Talent odziedziczony po dziadku, niezwykle ważnej osobie w historii familii - założycielu rodu. Wraz z bohaterem przenosimy się na rozgrzane piaski Sahary, do imponujących twierdz Krzyżowców w Jerozolimie, do mrocznych podziemi, zaświatów. Poznajemy galerię niezwykłych postaci. Dzielnych bohaterów, tchórzliwych złodziejaszków, mądre dżinny, przebiegłych wezyrów. A wszystko to przesycone magią, wciągające, zajmujące, niezwykłe.

Legendy świata arabskiego, historie czerpiące garściami z tradycji regionu - to jakby "książka w książce", druga warstwa (pamiętacie Shreka?) fabularna "Hakawatiego". Niezwykły świat przywołany przez Rabiha Alameddine mógłby być z powodzeniem wydany jako oddzielna pozycja i bez wątpienia zniknąłby z półek, kupowana przez żądnych niezwykłych historii czytelników.

Na szczęście mamy wszystko razem, na ponad 600 stronach, wydane przez Wydawnictwo Znak, któremu nie wiem czy mam dziękować czy raczej złorzeczyć - bo wpędziło mnie w nałóg, uzależnienie i nieokiełznaną fascynację literaturą arabską.

"Słuchaj. Będę teraz twoim bogiem. Pozwól, że zabiorę cię w podróż poza kres twojej wyobraźni. Pozwól, że opowiem ci historię" - rozpoczyna swoją opowieść Hakawati - Osama. Warto ulec jego namowom i rozkoszować się tym co ma do przekazania. Najlepiej bez pośpiechu.

Więcej o książce można dowiedzieć się na stronach Wydawnictwa Znak.

Posłuchaj także fragmentów książki czytanych przez Rafała Królikowskiego:Rabih Alameddine
Hakawati, mistrz opowieści
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Znak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Literatura arabska w swojej odmienności, ma pewien urok i fajnie czasem sięgnąć po książkę z tej półki... Szkoda tylko, że bohater ma na imię Osama ;) (5).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.