Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27845 miejsce

Daj siebie innym

W warszawskiej Sali Kongresowej odbyła się XV Gala stołecznej edycji Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" , organizowana przez Fundację "Świat na Tak". 28 maja zaprezentowano wspaniałych wolontariuszy i Ambasadora Dobra.

Świat na Tak / Fot. Piotr Drozdowicz- Zło jest bardziej hałaśliwe, bardziej przykuwa uwagę niż ciche, czasem niedostrzegane dobro, ale tego dobra wśród nas jest naprawdę bardzo dużo! - powiedziała Joanna Fabisiak, założycielka Fundacji "Świat na Tak". - Dobro wyzwala dobro, z roku na rok wzrasta liczba wolontariuszy, którzy zachęceni przez kolegów dołączają do naszej Fundacji - dodała. A oto tegoroczni laureaci, wyłonieni na podstawie zgłoszeń i rekomendacji szkół, a także rozmów z jury, podczas których ujawniała się osobowość oraz bogactwo pozytywnych emocji wolontariuszy.

Ośmiu wspaniałych wolontariuszy


Dominika Dombrat (18 lat) - wyróżnienie za wytrwałe niesienie uśmiechu i radości dzieciom z oddziału onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Dominika spędza tam od dwóch lat każdą sobotę. Organizuje pacjentom wolny czas, dotrzymuje im towarzystwa, rozmawia z rodzicami. W szkole inicjuje wiele akcji na rzecz potrzebujących.
Anastazja Faruga (16 lat) - wyróżnienie za szczególną umiejętność prowadzenia dialogu i motywowania innych do pomocy potrzebującym. Anastazja zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi w Domu Kultury "Dorożkarnia". Przygotowała m.in. bal dla dzieci niedowidzących. Motywuje kolegów ze szkoły do bycia wolontariuszami. Razem z przyjaciółmi bierze udział w wielu akcjach charytatywnych. Pomaga dzieciom z Powiślańskiej Fundacji Społecznej w odrabianiu lekcji.
Antonina Kiliś (16 lat) - wyróżnienie za odwagę pracy w trudnym środowisku rówieśniczym. Antonina pomaga w nauce dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, organizuje im czas wolny, uczy zasad savoir vivre'u. W czasie wakacji opiekowała się dziećmi z okolic Częstochowy, których rodziny ucierpiały po przejściu trąby powietrznej.
Bartosz Maćkiewicz (16 lat) - wyróżnienie za pomoc osobom potrzebującym w rozwiązywaniu ich problemów. Bartosz działa w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym, gdzie udziela korepetycji, organizuje zajęcia sportowe. Pomaga osobom chorym i samotnym w codziennych pracach domowych, a także wspiera ich i doradza w rozwiązywaniu problemów życiowych.
Jarosław Melon (18 lat) - wyróżnienie za promocję kultury w środowisku seniorów i kombatantów. Jarosław wraz z osobami z domu pomocy społecznej "Kombatant" redaguje i wydaje wewnętrzny magazyn "W zwierciadle życia", zawierający istotne informacje dla pensjonariuszy, sylwetki seniorów, ich wspomnienia i wiersze. Organizuje także maratony filmowe, mające duży wpływ na dialog międzypokoleniowy w jego rodzinnym Legionowie.
Agnieszka Popławska (20 lat) - wyróżnienie za organizację życia szkoły oraz działania edukacyjne dla rówieśników. Agnieszka jest inicjatorką i organizatorką wielu działań na terenie szkoły, m.in. szkoleń dotyczących mocnych stron, osiągania celów życiowych oraz zdrowego sposobu życia. Regularnie szkoli początkujących wolontariuszy, aby skutecznie wykonywali powierzone im zadania. Lubi odwiedzać mieszkańców zaprzyjaźnionego domu dziecka.
Róża Poszytek (15 lat) - wyróżnienie za niesienie pocieszenia i radości osobom starszym. Róża opiekuje się panią Krysią - pomaga jej m.in. w sprzątaniu, robieniu zakupów. Dotrzymuje towarzystwa rozmową oraz wspólnym czytaniem gazet i książek. Pracuje przy organizowanych dla seniorów imprezach w domu pomocy społecznej. Działa także w samorządzie szkolnym oraz w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy.
Anna Ruszpel (19 lat) - wyróżnienie za niezwykłe zaangażowanie na rzecz pacjentów i konsekwencję w dążeniu do realizacji ich marzeń. Anna jest bardzo często obecna wśród pacjentów Instytutu Hematologii i Transplantologii - dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wspiera ich rozmową, pomaga w czynnościach pielęgnacyjnych, dodaje otuchy będącym w najtrudniejszych chwilach, a czasem nie mówi nic, tylko siedzi i trzyma pacjenta za rękę. Jest ratownikiem medycznym, honorowym dawcą krwi, zgłosiła się też do banku szpiku kostnego. Zachęca swoich znajomych do podobnych działań.
Wybrana została również "Ósemeczka wspaniałych", czyli wolontariusze ze szkół podstawowych.

Ósemeczka wspaniałych wolontariuszy


Aleksandra Działo (13 lat) - od wielu lat przyjaźni się z niepełnosprawną koleżanką, pomaga jej w szkole i po lekcjach, a także w codziennych czynnościach. Angażuje kolegów do opieki nad zwierzętami, zwłaszcza w czasie zimy.
Zofia Gołaszewska (13 lat) - pomaga w domach dziecka oraz w domu samotnej matki. W trakcie imprez charytatywnych prowadzi loterie fantowe. Opiekuje się mogiłą partyzancką.
Magdalena Iskra (13 lat) - organizatorka wielu akcji charytatywnych. Pomysłodawczyni koła pomocy naukowej dla uczniów szkoły podstawowej. Spotyka się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy na Bielanach.
Patrycja Klocek (12 lat) - pomaga nauczycielom pracującym w szkolnej zerówce : organizuje uczniom przerwy, pomaga w nauce, przeprowadza konkursy i zabawy.
Marek Kozicki (13 lat) - często włącza się w akcje charytatywne w swojej szkole, m.in. "Kanapka" - dla dzieci, które nie mają drugiego śniadania, "Paczka Świąteczna", "Mikołajki na sportowo". Opiekuje się rówieśnikiem z rodziny wielodzietnej.
Karolina Pastuszko (13 lat) - uczennica klasy integracyjnej, zawsze chętna do pomocy dzieciom niepełnosprawnym, pomaga bibliotekarkom w pracy, organizuje akcje charytatywne na rzecz dzieci z domów dziecka i innych potrzebujących.
Monika Starczewska (12 lat) - pomaga rówieśnikom w nauce, opiekuje się młodszymi dziećmi w świetlicy, organizuje im zabawy, m.in. własnoręcznie wykonała i zaprezentowała dziesięć teatrzyków sylwetowych (jeden teatrzyk to 66 sylwetek namalowanych na kartonie). Opiekuje się dziećmi niepełnosprawnymi, m.in. systematycznie pomaga koleżance z zespołem Downa.
Paula Szabowska (13 lat) - pomaga koleżance, która ma problemy w nauce, dokarmia bezdomne zwierzęta, organizuje dla nich zbiórki pokarmu, włącza się w działania samorządowe na terenie swojej dzielnicy dotyczące ochrony zwierząt.

Ambasador Dobra


Podczas gali przyznano również tytuł Ambasadora Dobra. Otrzymują go osoby zasłużone dla promocji dobra w życiu społecznym. W tym roku tytuł przyznano Jackowi Kurowi - strażnikowi miejskiemu w Warszawie, na posterunku szkolnym w Zespole Szkół Zawodowych nr 34. Wielu uczniów z tego Zespołu Szkół objętych jest nadzorem kuratora. Wydawałoby się, że strażnikowi miejskiemu nie będzie łatwo zjednać sobie sympatię trudnej młodzieży. Jednak okazało się inaczej. Jacek Kur dał się poznać jako odpowiedzialny pracownik, mający bardzo dobry kontakt z uczniami. Aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu trudnych problemów wychowawczych, niweluje postawy agresywne. Jacek Kur - Ambasador Dobra / Fot. Piotr Drozdowicz

We wrześniu 2007 r. p. Jacek został zaatakowany przez ucznia I klasy. Sprawa została skierowana do sądu. Podczas rozprawy strażnik miejski powiedział, że ...każdy młody człowiek ma prawo do popełnienia błędu. Wziął odpowiedzialność za przyszłe funkcjonowanie ucznia w szkole i poza nią. Chłopak do dziś kontynuuje naukę, stara się zdobyć zawód i żyć zgodnie z normami społecznymi.
Ale to nie jedyny powód, dla którego tytuł Ambasadora Dobra przyznano p. Jackowi. Trzy lata temu w wypadku stracił 16-letniego syna, Adama. W tej dramatycznej sytuacji osobistej szybko podjął decyzję o oddaniu do transplantacji wszystkich narządów wewnętrznych syna, by w ten sposób uratować życie potrzebującym ludziom.

W części artystycznej wystąpili uczestnicy programu "You can dance", tancerze breakdance'u, artyści teatru Roma, grupa Rock Loves Chopin i Mezo. - Ja potrafię robić salta w powietrzu, kręcić się na głowie, ale oni są ode mnie o wiele lepsi - powiedział jeden z tancerzy breakdance'u. - Oni robią wszystko z serca, nie dla kasy, nie dla pochwał, owacji publiczności, i za to wielki szacun i respekt.

Jak śpiewał Czesław Niemen, ludzi dobrej woli jest wielu i można być spokojnym o to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Dzięki takim ludziom, jak wolontariusze Fundacji Świat na Tak i Ambasadorzy Dobra. Osobom, które wprowadzają w czyn słowa hymnu Fundacji :
(...) Nie stój z boku, lecz innym daj siebie.
Świat na tak, świat na tak
Zmieniaj świat na tak !
Serca nie miej ze skały,
Bądź jak Ośmiu Wspaniałych !
Świat na tak, świat na tak,
Zmieniaj świat na tak,
W każdym geście i słowie
Pokaż ludziom, że człowiek
Innym szczęście powinien dziś dać !

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Daj siebie wszystkim, tylko nie zapomnij odebrać ...reszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla młodych ludzi. a co z "niewidzialną reką" ? ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.