Facebook Google+ Twitter

Daktyloskopia bez konwencji i demokratyzacja medycyny?

Referendum. W Szwajcarii. W najbliższa sobotę... Demokracja, niekonwencjonalna medycyna i odciski palców w paszporcie. Czy nam, Polakom, umożliwiono by decyzję?

Schweizer Pass / Fot. Schweizerische EidgenossenschaftIstnieje taki kraj, gdzie ostateczne decyzję polityczne podejmuje naród. Można co prawda ufać ludziom, których się zna od lat, o których się wie, że można na nich polegać. Czy politycy do nich należą? Szwajcarzy odpowiedzieli sobie na to pytanie tak samo, jak my odpowiadamy sobie w duchu – nie, absolutnie nie można im bezgranicznie ufać. Dlatego, aby skutecznie bronić się przed korupcją, czy politycznymi interesami godzącymi w dobro społeczeństwa, każda decyzja podjęta przez rząd szwajcarski może zostać zawetowana przez obywateli.

Dla osoby wychowanej w Polsce, która nigdy nie miała z podobnym zjawiskiem do czynienia, może się to wydać szokujące. A jednak Helweci regularnie co kwartał korzystają ze swojego prawa. Wetują, bądź potwierdzają decyzje rządzących. Wbrew nieprzychylnym przypuszczeniom wyniki tych decyzji są niezwykle pragmatyczne. Każdy, kto dłużej miał z tym krajem do czynienia, przekonał się o tym na własne oczy. Wracając do najbliższego referendum, ci którzy jeszcze nie oddali głosu za pośrednictwem poczty, zmierzą się w tę sobotę (17 maja) się z dwoma konkretnymi pytaniami.

Tak czy nie - oto jest pytanie


Pierwsza kwestia to inicjatywa społeczna - „Przyszłość z medycyną komplementarną“ («Zukunft mit Komplementär medizin»). Propozycja polega na tym, aby dopisać do konstytucji przepis, gwarantujący każdemu obywatelowi dostęp do medycyny niekonwencjonalnej (takiej jak: tradycyjna medycyna chińska, atropozoficzna, homeopatia, ziołolecznictwo…) To wszystko w ramach pakietu standardowego. Pakiet ten wchodzi w skład obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. Grundversicherung). W ramach wyjaśnienia dodam, że mimo konkurencji kas chorych, każda z nich musi zapewnić właśnie ten pakiet standardowy bez względu na wysokość składki. Po wprowadzeniu tego zapisu pacjent będzie miał prawo wyboru, w jaki sposób chce się leczyć. Kasa chorych będzie musiała pokryć koszty takiego leczenia. Przy okazji dodam, że są one porównywalne, a często nawet niższe niż koszty medycyny konwencjonalnej. Polemika nie odbywa się więc na poziomie kosztów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Informuję, że Stowarzyszenie na rzecz demokracji bezpośredniej nosi teraz nazwę Stowarzyszenie "Więcej Demokracji" i znajduje się pod adresem www. DemokracjaBezposrednia. PL http://www.demokracjabezposrednia.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm...szczerze mówiąc nie wiem. chodzi o dziecko. gdyby chodziło o dorosłego, to podejrzewam, że miałabyś wolny wybór.

Jesli chodzi o medycyne komplementarną, to już w tej chwili jeśli masz wykupiony dodatkowy pakiet ubezpieczeń kasy chorych pokrywają te koszty . Z tego co się orientuję, jest to niewielka dopłata. (wyjątkiem jest akupunktura stosowana przez dyplomowanych lekarza, która jeśli się nie mylę już w tej chwili jest refundowana przez kasy w ramach ubezpieczenia obowiązkowego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.onet.pl/1971764,12,item.html

"Sąd w Minneapolis w stanie Minnesota nakazał zastosowanie przepisanej przez lekarzy kuracji wobec chorego na raka 13-letniego chłopca, chociaż on sam i jego rodzice się temu sprzeciwiają, wybierając leczenie metodami niekonwencjonalnej medycyny naturalnej. "

Ciekawe, czy w Szwajcarii, w przypadku zaakceptowania w referendum warunków dla medycyny nie konwencjonalnej, byłaby mozliwa taka sytuacja ze wszystkimi jej konsekwencjami finansowymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

P.S. Adam, jeśli tytuł i zjawka to twoja sprawka, tu super. O wiele lepiej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęście inicjatywa społeczna dot. medycyny niekownencjonalnej najprawdopodobniej przejdzie, co do odcisków palców w paszporcie, to mam nadzieje, że zostanie odrzucone. Ale zobaczymy, za bardzo niedługo się okaże. Znasz może najnowsze sondaże?

Komentarz został ukrytyrozwiń

bo prawda jest taka, że to wszystko kosztuje i oczywiście o forsę się rozbiega. Nowy paszport nowy wydatek. A po co ? Społeczeństwo szwajcarskie to w większości starzy ludzie. ;(((
Argument, że do USA nie będdzie potrzebna wiza nie przemawia do wielu, bo i też wielu się tam nie wyybiera, a jak już, to na wizę go też stać.
co do medycyny, to też o forsę idzie. oczywiście. Nie wiem ile jest zatrudnionych, ale w służbie zdrowia tej tzw. konwencjonalnej sporo ludzi, po prostu niekonwencjonalna jest konkurencją i zagraża konwencjonalnej, a włściwie miejscom pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki. Jeśli masz pomysł, to zmieniaj smiało!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.05.2009 21:44

(+) Solidny, mądry tekst. Spróbowałbym bardziej prowokacyjnego tytułu i zajawki, ponieważ w żaden sposób nie sugerują kontrowersji zawartych w artykule...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.