Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

401 miejsce

Daktyloskopia i gantioskopia, czyli na tropie sprawcy

Chcieliście kiedyś popełnić przestępstwo doskonałe? Czy jest to w ogóle możliwe? Może gdyby ktoś dysponował taką wiedzą jak technicy kryminalistyczni. To pierwsza część materiału, która obrazuje ich pracę...

Początki daktyloskopii sięgają starożytności gdzie odciskami palców potwierdzano transakcje handlowe. W 1686 r., Marcello Malpighi, profesor anatomii na uniwersytecie Bolońskim opisał istnienie na opuszkach palców spiral, linii i kropek. Warstwę skóry zawierająca te informację nazywamy na cześć uczonego "warstwą Malpighi".

Policjant pokazuje dzieciom w szkole, jak pobiera się odciski palców. / Fot. Agnieszka Łuczakowska / Dziennik ZachodniObecnie daktyloskopia dotyczy wyłącznie spraw kryminalnych i składa się z dwóch współdziałających ze sobą części: procesowej i pomocniczej. Pomocnicza to automatyczny systemem identyfikacji daktyloskopijnej, czyli komputerowa baza danych odcisków palców. Praktycznie po każdym zdarzeniu o charakterze kryminalnym można zabezpieczyć ślady daktyloskopijne. Musi to być robione w odpowiedni sposób by taki ślad mógł później stać się dowodem. Każdy ślad musi być opisany w protokole oględzin. Muszą tam być minimum dwie odległości, np. odcisk palca na drzwiach znajduję się 50 cm od ziemi i 10 cm od klamki. Miejsce takie musi być sfotografowane. Ślad numeruje się i zabezpiecza na kawałku folii daktyloskopijnej (również zależnej od rodzaju podłoża, na którym pozostawiono ślad i zależnie od użytego proszku). Tak zabezpieczony ślad utrwala się obszywając jego krawędzi i dołączając „metryczkę”, w której znajdziemy nr śladu, czas i miejsce jego ujawnienia oraz pieczęć osoby zabezpieczającej.

Uwaga na palce


Na przykład po włamaniu na miejsce udaje się grupa śledcza, która przeprowadza oględziny, a jednym z pracowników takiej grupy jest technik kryminalistyczny. Jego zadaniem jest ujawnienie i zabezpieczenie śladów. Technik wykorzystuje m.in. proszki daktyloskopijne, czyli sproszkowane mieszanki różnych metali, oczywiście w zależności od miejsca, na którym ujawniono ślady (np. do białej powierzchni zostanie użyty czarny proszek). Odcisków nie da się ściągnąć z bardzo nasiąkliwych powierzchni, np. ubrań czy pościeli. Dzieje się tak dlatego, że odcisk palca to substancja potowo-tłuszczowa, która w momencie kontaktu z podłożem ulega oderwaniu od tej części dłoni, którą dotykamy powierzchnię. Praktycznie niemożliwe jest ujawnienie odcisku palca na ludzkiej skórze.

Odciski palców nie są rzeczą trwałą, wszystko zależy od powierzchni i warunków miejsca, w którym zostały pozostawione, np. przewiewnego, suchego pomieszczenie, a co dość, istotne także czasu jaki upłynął od pozostawienia śladu do jego zabezpieczenia. No właśnie... Niektórzy podejrzani mówią, że np. wcale nie włamywali się do sklepu, ale oglądali kilka dni wcześniej wystawę tego sklepu i przez przypadek mogli pozostawić ślad na szybie. Na takich krętaczy też znaleziono rozwiązanie.

O „wieku” śladu decydują m.in. wyrazistość jego krawędzi oraz ilość białych linii, ale w daktyloskopii jest to już wyższa szkoła jazdy, a w Polsce identyfikacją czasu pozostawienia odcisku palca zajmuję się profesjonalnie zaledwie jedna osoba. W telewizyjnych serialach widzimy najczęściej, że podejrzanemu pobiera się odciski z kciuka... a to tylko część prawdy. W praktyce kryminalistycznej odciski pobierane są z obu dłoni i całej ich powierzchni. Przetaczanie palca zamoczonego w farbie daktyloskopijnej ma ukazać krawędzie linii papilarnych, które też są indywidualne dla każdego człowieka.

Ciekawostką jest też informacja, że osoby cierpiące na schizofrenię mają na swoich dłoniach więcej białych linii niż osoby zdrowe. Pewne widoczne na śladach cechy indywidualne, np. uszkodzenia skóry, rany, zgrubienia wychwycone przez kryminalistyka mogą przyczynić się do szybszego złapania przestępcy. Śledczy na podstawie takich informacji mogą przypuszczać, że np. sprawca pracuje fizycznie. Daktyloskopia to także ujawnianie tożsamości zmarłych. Czas odgrywa tutaj istotną rolę, w miarę czasu i miejsca w którym znajduje się ciało naskórek ulega zniekształceniu. Na szczęście linie papilarne zapisane są też w skórze właściwej, wtedy odcina sie opuszki palców i najczęściej odczynnikami chemicznymi lub w ultrafiolecie wyodrębnia odciski palców po czym wprowadza się je komputerowej bazy.

Na włamanie w rękawiczkach


Oczywistym wydaję się, że przy popełnieniu wcześniej zaplanowanego przestępstwa sprawca nałoży rękawiczki. Śledczy też znaleźli na to sposób. Najprościej, gdy sprawca w momencie np. włamania zdenerwuje się, otrze pot z czoła, a następnie mokrą od potu częścią rękawiczki dotknie podłoża, na którym pozostawi ślad rękawiczki. Niektórzy zakładają skórzane rękawiczki, a właśnie te produkowane ze zwierzęcej skóry mają fakturę równie niepowtarzalną jak odcisk palca. W gantioskopii, bo tak nazywa się badanie śladów rękawiczek, ważne są cechy grupowe i indywidualne: do pierwszych należą m.in. ilość palców czy rodzaj szwów, do drugich należą np. przetarcia, załamania, uszkodzenia, rozdarcia. Gdy ślady zostaną ujawnione, wystarczy porównać je z rękawiczkami, jakie śledczy zabezpieczyli u podejrzanego. Tłumaczenia podejrzanych, że każdy mógł mieć takie rękawiczki są często bezzasadne wobec ekspertyzy kryminalistycznej.

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem technicznym kryminalistycy odeszli od lupy i pędzelka. Mimo systemu komputerowego, ultrafioletu, proszków daktyloskopijnych, które w serialach potrafią być zastąpione rysikiem z ołówka najważniejszym elementem całej układanki jest człowiek. Ekspert kryminalistyki a zarazem biegły sądowy, który niejednokrotnie z dostarczonego mu materiału dowodowego bez wahania wskazuje palcem sprawcę. Często bywa tak, że odcisk palca i ekspertyza kryminalistyczna jest jedynym argumentem dla sądu, łatwo więc wyobrazić sobie odpowiedzialność jaka spoczywa na ekspertach i technikach kryminalistycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku czyżbyś planował przestępstwo doskonałe?:) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.