Facebook Google+ Twitter

Dalajlama na UW o Tybecie, kotach i edukacji

- Edukacja sama w sobie jest wartością, ale niekoniecznie pozwala osiągnąć szczęście - mówił wczoraj Dalajlama XIV podczas wykładu w auli Starej Biblioteki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś Jego Świętobliwość odbierze honorowe obywatelstwo Warszawy.

Dalajlama na UW / Fot. PAPSpotkanie na UW zorganizowano pod hasłem "Wartość edukacji i odpowiedzialność powszechna” i było jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem wizyty duchowego i politycznego przywódcy Tybetu w Polsce.

Wykład rozpoczął się uroczystym powitaniem Dalajlamy przez rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzynę Chałasińską-Macukow, która podziękowała mu za głoszenie swej "filozofii pokoju". W odpowiedzi Dalajlama wyznał, że cieszy się ze spotkania ze studentami i profesorami. Podczas wykładu mówił: - Człowiek powinien czuć się szczęśliwy. Należy kierować się w stronę zaufania i miłości, które pozwalają umocnić rodzinę i relacje międzyludzkie.

Na koniec Dalajlama zaznaczył, że różnice można znaleźć wszędzie, ważne jednak, aby szanować swoje zainteresowania i swoją odmienność.

Po wykładzie nastąpiła cześć, w której losowano pytania zgromadzonych do Jego Świętobliwości, spisane uprzednio na kartkach. Pytano o rzeczy ważne – prawa i obowiązki dziennikarza, i mniej ważne – jeden z obecnych chciał się dowiedzieć, jakie zwierzęta najbardziej lubi Dalajlama. I tak w odpowiedzi zgromadzeni usłyszeli, że świat potrzebuje wolnego dziennikarstwa, wolności informacji, których to praw brakuje w krajach totalitarnego reżimu. Jeżeli zaś chodzi o zwierzęta odpowiedział: - Lubię koty i psy, ale chyba bardziej koty, bo staranniej dbają o higienę.

Nie zabrakło także poruszenia jakże ważnej kwestii utworzenia Ronda Wolnego Tybetu w Warszawie. - Wolny Tybet to hasło, którego używa się na całym świecie. Z punktu widzenia polityki ta kwestia może być drażliwa, ale wasze starania są słuszne - powiedział duchowny. Wyraził także nadzieję, że Tybetańczykom nie zabraknia nadziei, tak jak nie zabrakło jej Polakom.

Na koniec spotkania Jego Świętobliwość otrzymał Medal Uniwersytetu Warszawskiego, a przedstawicielom UW wręczył białe szale - wyraz szacunku. Szczególna była nie tylko teamtyka wykładu, gdzie przewijały się takie słowa-klucze jak "wartość" i "współczucie", lecz także przyjazna atmosfera, bez zbędnego patosu.

Wczoraj Dalajlama zwiedził jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego i zapalił znicz pod Murem Pamięci. Dziś odbierze na Zamku Królewskim tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.