Facebook Google+ Twitter

Dalajlama odwiedzi Tajwan

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-26 18:59

Dalajlama XIV przyjął zaproszenie przedstawicieli 7 tajwańskich gmin i w najbliższy poniedziałek przybędzie z pięciodniową wizytą na Tajwan.

Duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedzić ma mieszkańców regionów, które kilka tygodni temu nawiedził tajfun Morakot.

Nie wiadomo jednak, czy na wizytę Dalajlamy na wyspie, uznawanej przez Pekin za zbuntowaną prowincję Chin, zezwolą władze Tajwanu. Zaproszenie wystosowane przez przedstawicieli lokalnych władz postawiło w niezręcznej sytuacji prezydenta Tajwanu Ma Ying-jeou, który jest zwolennikiem ocieplenia stosunków z kontynentalnymi Chinami.

Liderzy siedmiu gmin są członkami opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej. Rzecznik prezydenta odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy władze Tajwanu zgodzą się na wizytę duchowego przywódcy Tybetańczyków na wyspie.

Dalajlama XIV trzykrotnie w ciągu ostatnich 12 lat składał wizyty na Tajwanie, jednakże wówczas pomiędzy Pekinem i Tajpej panowały chłodne relacje. W grudniu ubiegłego roku urzędujący obecnie prezydent Ma Ying-jeou nie zgodził się na wizytę Dalajlamy na Tajwanie.

Przedstawiciel tybetańskich władz na wychodźstwie poinformował, że Dalajlama XIV przyjął zaproszenie do odwiedzenia wyspy, jednakże nie przyjedzie na Tajwan jeśli zgody na tę wizytę nie wyrażą tajwańskie władze. Tajfun Morakot spowodował na Tajwanie największe zniszczenia od 50 lat. Według oficjalnych danych zginęło lub zaginęło 670 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.