Facebook Google+ Twitter

Dalajlama odwiedzi Wrocław

Już we wrześniu Dalajlama ponownie odwiedzi Wrocław. Co ciekawe, będzie to jedyne polskie miasto, jakie pojawi się na mapie jego jesiennej podróży. Już dziś można zarezerwować bezpłatne zaproszenia na wykład Jego Świątobliwości.

Tenzin Gjaco od 1950 roku jest narodowym i politycznym przywódcą Tybetańczyków / Fot. Luca Galuzzi, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Dalai_Lama_1471_Luca_Galuzzi_2007.jpgDalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, będzie gościł we Wrocławiu w dniach 22-23 września. Na pierwszy dzień jego wizyty zaplanowano otwarty wykład, który odbędzie się w Hali Stulecia o godz. 14 i najprawdopodobniej poświęcony będzie obchodom 30-lecia Solidarności. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsc. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Miejskim pod nr telefonu: +48 71 777 82 61, oraz pod adresem mailowym: bwz@um.wroc.pl. Wystarczy podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz preferowaną liczbę zaproszeń (jedna osoba może zamówić maksymalnie dwa miejsca). Termin rezerwacji upływa 31 sierpnia.

W celu odbioru zaproszeń, w dniach 6-14 września 2010 roku (także w sobotę i niedzielę), między godziną 8.30 a 15.30 należy zgłosić się z dowodem tożsamości do wrocławskiego Biura Współpracy z Zagranicą (Sukiennice 9, pokój 1a). Na zaproszenia, nieodebrane w terminie, przestaje obowiązywać
rezerwacja.

Stolicę Dolnego Śląska Dalajlama odwiedzi już po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce w grudniu 2008 roku, kiedy to Jego Świątobliwość spotkał się z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Wtedy też odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia i powiedział, że ilekroć nadarzy się okazja, będzie się starał ponownie do nas zawitać. - Prezydent Dutkiewicz ponowił zaproszenie w ubiegłym roku, kiedy to przypadkowo spotkał się z Dalajlamą na warszawskim lotnisku - zdradza mediom Paweł Czuma, dyrektor biura prasowego wrocławskiego Urzędu Miasta. Jak się okazuje, Jego Świątobliwość wybrał nasze miasto spośród 85 propozycji.

Dalajlama przyszedł na świat w 1935 toku w miejscowości Takcer w północno-wschodnim Tybecie. Był dziewiątym z kolei dzieckiem ubogich rolników, w którym wkrótce rozpoznano tulku, czyli kolejne wcielenie jego trzynastu poprzedników. Tybetańczycy wierzą bowiem, że dalajlama jest tylko jeden, zmieniają się zaś kolejne wcielenia tej samej osoby. Lhamo Thondup, bo tak brzmiało jego świeckie nazwisko, został wyświęcony na mnicha i otrzymał imię duchowe Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco, co znaczy Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości.

Jako XIV Dalajlama został on intronizowany w roku 1950, w wieku lat piętnastu, i od tamtej pory jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetu. W 1959, po krwawym ataku ze strony Chin, wraz z osiemdziesięcioma tysiącami wiernych wyemigrował do Indii, gdzie przebywa do dziś. W 1989 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Maciej Rudnicki
  • Maciej Rudnicki
  • 21.09.2010 14:47

Z OSTATNIEJ CHWILI - SĄ DO ODEBRANIA DODATKOWE BEZPŁATNE ZAPROSZENIA NA JUTRZEJSZE SPOTKANIE Z DALAJLAMĄ WE WROCŁAWIU W HALI STULECIA. TYLKO DZISIAJ DO GODZINY 19 W KSIĘGARNI DOLNOŚLĄSKIEJ "MATRAS" UL. ŚWIDNICKA 28, PROSZĘ PYTAĆ O PANIĄ RENATĘ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
poplerTV
  • poplerTV
  • 18.09.2010 20:24

Transmisja wykładu na żywo na www.popler.tv

Wszystkich, którzy nie dotrą osobiście na wykład zapraszamy na www.popler.tv - 22 września o 14.00 będziemy transmitować spotkanie z Dalajlamą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Egzotyka, to dopiero coś nadzwyczajnego. Urzeka nas samą rzadkością występowania w przyrodzie. Co tam - dzień powszedni!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już nie ma zaproszeń :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety władze Chin chcą zmienić tą tradycję "rozpoznawania" Dalajlamy . Zakres ekspansji Chińczyków w Tybecie stale się zwiększa i ma on coraz bardziej ingerować także w życie klasztorne. Tybet jest już nie do uratowania. Stało się to jasne z chwilą gdy świat pozwolił na rozegranie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, nie negocjując w sprawie wolności Tybetu. Chiny z kolei już dawno stały się mocarstwem i sprawa Tybetu jest już praktycznie przesądzona. A państwom, które trąbią na lewo i prawo o demokracji, wolności, suwerenności i prawach człowieka tylko pogratulować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.