Facebook Google+ Twitter

Dalajlama przyjedzie na Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie

Już w tym miesiącu do stolicy zjadą m.in. Michaił Gorbaczow, Szirin Ebadi i Dalajlama. 21 października w Sali Kongresowej rozpocznie się 13. Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

 / Fot. Vladimir Vyatkin / Владимир ВяткинSzczyt potrwa 3 dni, a najważniejszymi poruszanymi tematami będą bezpieczeństwo, prawa człowieka i wartości społeczne w czasach kryzysu.

Następnego dnia (22.10) laureaci dyskutować będą o nierównościach społecznych i sprawiedliwości oraz o zagrożeniach praw człowieka.

23 października w Teatrze Wielkim odbędą się obrady pt. "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny" oraz sesja "Solidarność młodych - działaj na rzecz pokoju". Wręczane zostaną Peace Summit Award 2013, przyznawane co roku przez komisję złożoną z noblistów. Wśród laureatów znajdą się: Bono, Annie Lennox, George Clooney i Roberto Baggio.

Z inicjatywą zorganizowania Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wyszedł w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Do 2008 r. obrady odbywały się w Rzymie, a potem w Berlinie, Paryżu, Chicago i Hiroszimie. W tym roku szczyt wypada w 30. rocznicę przyznania tej nagrody Lechowi Wałęsie.

W Szczycie Noblistów udział może wziąć każda zainteresowana osoba, wymaga to jednak wcześniejszego zarejestrowania się na www.szczytnoblistow.pl

Kto przyjedzie?


Polska stolica przyjmie kilkunastu laureatów. Ci, którzy potwierdzili swoją obecność to:

Amnesty International – laureat z 1997 r. międzynarodowa organizacja samorządowa na rzecz praw człowieka. Nagrodzony za kampanię przeciwko stosowaniu tortur, rozpoczętą w 1961 r. Przedsięwzięcie miało uderzać w dyktatorów, głównie faszystów z południa Europy, despotów z krajów Ameryki Południowej i z państw afrykańskich. Zwalczali komunistyczne reżimy od Niemiec do Chin. Do teraz Amnesty International pomogło ponad 16,6 tys. więźniom sumienia.

Betty Williams i Mairead Maguire - nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla w 1976 r. Północnoirlandzki Ruch Pokoju (później przemianowany na Wspólnotę Ludzi Pokoju), założony przez nie, miał na celu za pokojowe rozwiązanie krwawego konfliktu religijnego w Irlandii Północnej.

 / Fot. cropped from photo by Luca Galuzzi (Lucag), CC2.5Dalajlama XIV - przywódca duchowy nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1989 r. Uważa, że wielkie religie łączy przesłanie i wartości. Podczas konferencji z Edynburgu w 2005 r. zwrócił się do muzułmanów, by otworzyli się na współczucie i pokój.

Frederik Willem de Klerk - nagrodzony wraz z Nelsonem Mandelą w 1993 r. za działania na rzecz zakończenia apartheidu. Wyróżnieni też za stworzenie demokracji w Republice Południowej Afryki. Klerk to ostatni biały prezydent i szef rządu RPA. W 1990 r. zwolnił z więzienia Nelsona Mandelę, skazanego na dożywocie. Zalegalizował Afrykański Kongres Narodowy.

Komitet Służby Społeczeństwu Amerykańskiego Religijnego Stowarzyszenia Przyjaciół (AFSC) - członkowie protestanckiej sekty, nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla w 1947 r. za stały wkład w działania humanitarne i pokojowe. Założony w 1917 r. Działa na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Kiedyś umożliwiał młodym ludziom (przeciwnym służbie wojskowej z powodów religijnych) pełnienie służby zastępczej, tzw. „służby miłości”. Młodzi ludzie wyjeżdżali do Francji opiekować się dziećmi i pomagać powracającym uchodźcom. Komitet Służby współpracował z Rosją, Polską i Serbią oraz Niemcami i Austrią.

Lech Wałęsa – nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1983 r. Przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 r., dzięki któremu powstał pierwszy w bloku sowieckim niezależny związek zawodowy „Solidarność”. Symbol wygranej walki z komunizmem w Europie Środkowo-Wschodniej. Był prezydentem Polski w latach 1990-1995.

Lekarze przeciw wojnie nuklearnej (International Physicians for the Prevention of Nuclear War - IPPNW) - międzynarodowa organizacja nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla w 1985 r. Skupia ona lekarzy i pracowników medycznych z różnych części świata. Wyróżniona za ogromną pomoc dla ludzkości, propagowanie wiedzy na temat skutków wojny nuklearnej. Powołana do życia w 1980 r. przez amerykańskich i radzieckich lekarzy, którzy uznali, że muszą zapobiegać konfliktom atomowym.

Michaił Gorbaczow – nagrodzony w 1990 r. za działania na rzecz zakończenia zimnej wojny. Wprowadził reformy, dzięki którym upadły komunistyczne reżimy w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas jego rządów doszło do wielu przełomowych zjawisk, np. wycofania wojsk radzieckich z Afganistanu, zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec.

Międzynarodowe Stałe Biuro Pokoju (International Peace Bureau - IPB) - najstarsza na świecie federacja organizacji pacyfistycznych, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1910 r. była łącznikiem między stowarzyszeniami pokojowymi wielu państw. Powołana w 1891 r. po światowym kongresie pokojowym. Teraz głównym celem biura jest ułatwianie kontaktów pomiędzy różnymi organizacjami pacyfistycznymi, a także między organizacjami i agendami rządowymi oraz międzyrządowymi.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) - nagrodzona w 2007 r. za duży wkład w ochronę środowiska międzynarodowa organizacja naukowa nagrodzona w 2007 r. Założyły ją w 1988 r. dwie organizacje Narodów Zjednoczonych - Światowa Organizacja Meteorologiczna i Program Środowiskowy ONZ. Bada przyczyny i skutki zmian klimatycznych na świecie. Do jej zadań należy przekazywanie informacji władzom krajów oraz badanie wpływu działalności ludzkiej na klimat.

Mohammad Junus - profesor ekonomii z Bangladeszu. Nagrodzony w 2006 r. Mohammad jest założycielem Grameen Bank („wiejski bank”). Udziela on mikrokredytów bez zabezpieczenia. Dzięki temu w latach 90. skala biedy zmniejszała się o 1 proc. rocznie, a potem malała aż dwa razy szybciej. Z jego usług skorzystało 128 mln rodzin. Zaciągają je w większości kobiety. Dobrym przykładem jest Mosammat Taslima Begum, która dzięki pożyczonym w 1992 r. 18 dolarom, doszła do wysokiej pozycji w zarządzie Grameen Bank.

Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów – laureat Pokojowej Nagordy Nobla z 1995 r. za walkę ze zbrojeniami jądrowymi. Celem tej pacyfistycznej organizacji jest redukowanie zagrożeń nuklearnych oraz stosowanie pokojowych rozwiązań w konfliktach między krajami.

Szirin Ebadi – pierwsza kobieta sędzia w historii Iranu. Nauczycielka akademicka i publicystka, prawniczka pisarka uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 2003 r. za działania na rzecz praw człowieka, broniła wielu działaczy opozycji. Aresztowana i skazana na trzy lata pozbawienia wolności. Wykonanie wyroku jednak zawieszono pod naciskiem opinii publicznej. Walczy o równouprawnienie i wolność religijną.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – zajmuje się uchodźcami i koordynuje pomoc dla nich. Broni też przestrzegania praw człowieka. Wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla najpierw w 1954 r. , a następnie w 1981 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie będą zaskoczony jeśli cały uroczysty nastrój pryśnie pod wpływem wydarzeń związanch z jakże szlachetnym Świętem Niepodległości
Podejrzewam, że pseudopolacy już widzą w tym szansę pokazania się przed kamerami z całego świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjedzie też Sharon Stone . Przyznano jej Nagrodę Pokoju . Nagrodę wręczą zaproszeni Nobliści z Dalajlamą na czele .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.