Facebook Google+ Twitter

Dalajlama ustępuje ze stanowiska

Dalajlama XIV, przywódca duchowy i polityczny Tybetańczyków, zadeklarował rezygnację z pełnienia politycznej roli w emigracyjnym rządzie Tybetu. Władzę zamierza oddać w ręce wybranego w demokratycznych wyborach kandydata.

Jak informuje CNN, przywódca Tybetu ogłosił swoje plany odejścia ze stanowiska. 14 marca podczas sesji parlamentu w Dharamśali w Indiach ma zapaść decyzja o zaaprobowaniu postanowienia Dalajlamy. Przywódca poprosi rząd tybetański o zmianę konstytucji, która umożliwiłaby mu odejście na emeryturę. Nadal aktualny przywódca stwierdził, że Tybet jest już gotowy do wolnych wyborów. 76-latek jest przekonany także, iż jego decyzja to korzyść dla Tybetańczyków w dłuższym terminie.

Już w październiku zapowiadał w CNN, że myśli o przejściu na emeryturę. - Też jestem człowiekiem. Emerytura jest również moim prawem. - mówił wtedy – Prędzej czy później muszę odejść. Mam ponad 75 lat, więc w ciągu następnych 10 lat, następnych 20 lat, któregoś dnia odejdę - dodawał.

Dalajlama opuścił Chiny w marcu 1959 po nieudanym powstaniu. Od tamtego czasu przebywa na emigracji w Dharamśali w Indiach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.