Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32456 miejsce

Dalajlama XIV: Jestem buddyjskim socjalistą

Dalajlama XIV to człowiek, którego słuchają ludzie każdego wyznania i rasy. "Mnich buddyjski i nikt więcej, nikt mniej", jak sam o sobie mówi, jest gościem Lecha Wałęsy na obchodach 25-lecia przyznania byłemu prezydentowi RP Nagrody Nobla.

Lech Wałęsa wita Dalajlamę XIV. / Fot. Artur HossaW piątkowe popołudnie Sala Kameralna gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej pękała w szwach. Zaproszeni dziennikarze zjawili się punktualnie i bardzo tłumnie, by spotkać tego, który jest ogromnym autorytetem duchowym w niemal każdym kręgu kulturowym naszego globu. Kiedy więc o godzinie 15.30 pojawił się na podeście, ubrany w tradycyjne tybetańskie szaty, niektórym trudno było powstrzymać wzruszenie.

Dalajlama XIV przywitał przybyłych na spotkanie z charakterystycznym dla niego uśmiechem. Po krótkim przywitaniu rozpoczął się dialog dwóch krzewicieli idei wolności i solidarności - Lecha Wałęsy oraz Dalajlamy XIV. Odpowiadając na zadawane przez przedstawicieli mediów pytania dochodzili do coraz to bardziej interesujących wniosków.

Dalajlama marksistą?

Trudno było ukryć ogromne zdziwienie Lecha Wałęsy, kiedy Jego Świątobliwość nazwał sam siebie marksistą. - Jeśli chodzi o teorię gospodarki społecznej, uważam się za marksistę. Ale z pewnością nie jestem leninistą, bo Lenin stworzył system totalitarny. Jestem raczej buddyjskim socjalistą - mówił Dalajlama.

Duchowy przywódca Tybetańczyków tłumaczył także, że stara się żyć etycznie oraz promować wartości ogólnoludzkie. Mówił: - Wszyscy są tacy sami umysłowo, wszyscy mają takie samo prawo wieść szczęśliwe życie. Podkreślał wagę promowania współczucia. Przytaczał także badania naukowe wykazujące, że współczucie poprawia stan zdrowia.

Wiadomości24.pl na spotkaniu z Dalajlamą

Chętnych do zadawania pytań nie brakowało. I tym razem jednak Wiadmości24.pl otrzymały szanse zadania pytania: W ostatnich dniach wydarzyła się kolejna po Nowym Jorku, Madrycie, Londynie i wielu innych zamachach terrorystycznych, tragedia w Mumbaiu. Czy Jego Świątobliwość ma radę jak uchronić świat przed ślepą nienawiścią do islamu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Do patfil. Islam w swym pierwotnym stanie (przytaczasz koran) nie jest religia wojownicza DalajLama ma racje , niestety trafił na zły grunt i powstały odłamy

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za całokształt relacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natalia, ciekawa, krotka relacja.

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałem część konferencji na TVN24 i mowienie o marksizmie, jest w jego przypadku lekkim naduzyciem. Chwile pózniej wspominał o tym, iż marzy o wizji panstwa pokroju "kapitalizmu z ludzką twarzą". Coś na wskroś gospodarki "wolnorynkowej" połączonej z demokracją, zapominając że tych dwóch rzeczy nie da się do końca spoić i nigdy nie było im po drodze. Kapitał (władza) zawsze wypierał demokrację (tą społeczną), ponieważ wiekszosc obywateli nie reprezentuje interesów elit ekonomicznych (i na odwrót),i wystepuje z tego powodu fundamentalny ekonomicznie konflikt interesów (niestety).

Zeby nie było, nie krytykuje Twojego tekstu, tylko zauwazam pewne rozbieznosci w tym co mówi i związaną z tym polityczną hipokryzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek, byłeś na spotkaniu? A może chociaż widziałeś relacje w TV? Polecam. Wiedziabyś o czym piszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki z niego socjalista, jak ze mnie buddysta :-] Dalajlama wyznaje kierunek neoliberalizmu, do socjalizmu (tym bardziej wolnosciowego) mu bardzo daleko. Sam zreszta to stwierdził (nie bezposrednio) w jednej z wypowiedzi, ze dazy do polaczenia demokracji z doktryną populistycznego kapitalizmu (czyt."wolnego" rynku). Nie ma w jego jezyku (a tym bardziej praktyce) "walki klasowej", odrzucenia państwa, demokracja bezposredniej, demokracji posredniej - jest cos wrecz odwrotnego: promowana wizja demokracji zachodniej z jej populistycznymi hasłami "wolnosci" i "demokracji", a Zachód oraz inne kraje wyznające idee kierunku neoliberalnego, wiedza kiedy klaskac i wspierac człowieka, ktora jest ikona wyznajaca te same wartosci co elity ekonomiczne oraz polityczne świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Umknęły mi dwa przecinki, ale od rana jestem na nogach i mam nudne zajęcia z dziennikarstwa ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjechali, pogadali, pośmiali się, powspominali i nic z tego nie będzie (mam na myśli głównie spr. Tybetu). Co jak co, ale z dużymi Chinami Tybetańczycy, nawet lewitujący nie mają po prostu szans ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dalajlama to poprostu mądry człowiek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znacznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.